هر سال در آستانه بهار، با رویش انواع گیاهان معطر و خوراکی در دامنه کوه ها، دشت و جلگه‌های بجنورد، شماری از مردم برای چیدن انواع گیاهان خوراکی و دارویی به دامن طبیعت روی می‌آورند.
یکی از انواع گیاهان خودرو در این شهرستان گیاهی است که در میان شهروندان بجنوردی به چریش (‎ (Cherishمعروف است.گیاه چریش

هر بوته این گیاه چندین برگ دارد که مانند سبزی تره حالت ناودانی دارند و مجموع این برگ ها در قسمت انتهایی در غلافی سفیدرنگ پیچیده شده‌اند.
شهروندان بجنوردی بخصوص روستاییان با استفاده از این گیاه آشی موسوم به آش چریشی و نانی موسوم به نان چریشی درست می‌کنند.
آش چریشی مخلوطی از حبوبات، یارمه (بلغور) و گیاه چریش می باشد که بسیار مطبوع طبع بجنوردی ها است.
نان چریشی نیز با استفاده از خمیر، زردچوبه، سیب زمینی، پیاز، روغن حیوانی و گیاه چریش در تنور پخته می‌شود.
گیاه چریش در طول فصل بهار در همه فروشگاه های بجنورد عرضه می شود و علاوه براین، در محله‌ها و کوچه‌ها، فریاد ‘چریش چریش’ پیرمردان که با گاری دستی اقدام به فروش این گیاه می کنند، به گوش می‌رسد.
مادربزرگ ها با پخت نان و آش چریشی از فرزندان و نوه‌هایشان پذیرایی می‌کنند و به خصوص برای فرزندانشان که در شهرهای دیگر سکونت دارند نان چریشی را به سوغات می‌فرستند.
برخی از شهروندنان نیز به تازه‌خوری این گیاه در فصل بهار بسنده نکرده و آن را به میزان انبوه خریداری و در فریزر نگهداری می کنند تا از آن به تدریج استفاده ‌کنند.
گیاه چریش در عمده مناطق خراسان شمالی به لحاظ شرایط اقلیمی آن به خصوص در مناطق شمالی این استان در منطقه گلول شیروان، راز و جرگلان، ارتفاعات اسدلی اسفراین، سالوک، شوقان جاجرم و مناطقی از شهرستان مانه و سملقان می‌روید.
در شهرستان بجنورد در روستاهای حصار و رختیان تراکم رویش این گیاه بیشتر از سایر مناطق است.
گونه‌های مختلف چریش با نام علمی ‘‎ ‘Eremurus sppمتعلق به خانواده لاله‌ها می‌باشند که از قدیم تاکنون برگ های آن با نام تره کوهی در اوایل فصل بهار به عنوان سبزی خوراکی به مصرف می‌رسد.
این نوع گیاه دارای ریشه‌های غده‌ای و ذخیره‌ای است و تنوع رنگ گل و گل های فشرده گونه‌های مختلف این جنس، زیبایی فراوانی دارد و در سالیان اخیر توجه خاصی به آن در سطح جهان شده است.
طی سال های اخیر به علت نبود نظارت دقیق و نبود روش های علمی در بهره‌برداری این محصول، ریشه‌های این گیاهان بدون توجه به زمان مناسب برداشت بطور کامل از خاک خارج می شد و به همین علت رویشگاه‌های این گیاه در شهرستان بشدت آسیب دیده و علاوه بر افت محصول، تخریب مراتع را به دنبال داشته است.
به همین علت، کارشناسان منابع طبیعی خراسان شمالی، آموزش بهره‌برداران در شناسایی گونه‌های قابل بهره برداری، زمان گلدهی، زمان رسیدگی و بهترین زمان برداشت ریشه‌ها را حایز اهمیت می دانند.
ریشه‌های غده‌ای برخی از این گونه‌ها چسبناک بوده که موارد استفاده از آن در مناطق مختلفی از جمله ایران، ترکمنستان و افغانستان به عنوان چسب طبیعی مشاهده شده است.
این چسب عموما با نام محلی سریش و با تغییراتی در نام آن چریش نیز خوانده می‌شودو علاوه بر مصرف دارویی آن به‌تنهایی و یا در ترکیب با سایر گیاهان ارزش آن دوبرابر می‌شود و در طب سنتی برای مداوای عوارض لکه‌های پوستی، اگزما ، شکستگی اعضای بدن و جلوگیری‌از ریزش مو و تقویت پیازمو نیز کاربرد دارد.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی اختصاص ردیف اعتباری برای مطالعه گیاهان دارویی را یکی از طرح های مصوب دور دوم سفر هیات دولت به استان عنوان کرد و گفت: این طرح نیز برای کل کشور ارایه شد و سهمیه استان ها در ردیف اعتباری تعیین خواهد شد.
مهندس ‘موسی صابری’ افزود: در اعتبارات سال ۸۹ برای مطالعه گیاهان دارویی این استان اعتبار تخصیص داده می شود.
وی گفت: بیش از ۲۲۰ گونه گیاه دارویی در این استان وجود دارد که ۳۴ گونه شاخص و فراوانی دارد.
این مسوول افزود: با اختصاص اعتبارات برای مطالعه گیاهان دارویی در این استان، گونه های دارویی سطح استان شناسایی و و نوع برداشت مطالعه می شود و در نهایت با توجه به نظر کارشناسان اجازه برداشت نیز صادر خواهد شد.
وی از بهره برداران گیاهان خوراکی و دارویی خواست شرایط جمع آوری را رعایت کنند.