ریزکشور به کشوری تخیلی یا اینترنتی یا واقعی ولی کوچک و یا استانی کوچک از یک کشور نامیده می‌شود.ریز ملت‌ها آن سرزمین‌هایی هستند که توسط حکومت‌ها و سازمان‌های جهانی به رسمیت شناخته نمی‌شوند.
کشورهائی مانند جمهوری مولوسیا [۱] محصور در زمینی به مساحت ۵٫۸ هکتار زمین یا سیلند (سرزمین دریا)[۲] در ۵۵۰ متر زمین بر روی آب ایجاد شده‌اند. اما برخی ریزکشور تنها بر روی اینترنت هستند و وجود خارجی ندارند.
مولوسیا

جمهوری مولوسیا (به انگلیسی: Republic of Molossia) یک ریزکشور به‌رسمیت شناخته نشده است که توسط کِوین باو (به انگلیسی: Kevin Baugh) در نزدیکی دیتون، نوادا در ۲۶ مه ۱۹۷۷ تاسیس یافته‌است. این ریزکشور مرکب از خانه کوین باو، حیاط پشتی و باغ جلوی خانه وی است. نام مولوس از کلمه مورو که در زبان اسپانیایی به معنی تپه کوچک صخره‌ای است گرفته شده‌است. جمعیت این ریزکشور ۳ نفر است و ریاست جمهوری آن بر عهده خود کوین باو است. [۱]
این جمهوری در سال ۱۹۷۷ با نام جمهوری علیای وولدشتاین (به انگلیسی: Grand Republic of Vuldstein) تاسیس شد ۲۰ سال حکومت پادشاهی داشت بعد به جمهوری دمکرات خلق و سپس در ۱۹۹۹ باانحلال حزب کمونیست و با تغییر عنوان از ریزکشور به کشور نظام حکومتی آن به جمهوری تغییر یافت. این جمهوری بوسیله رئیس‌جمهور آن کوین باو، با عنوان سرور ناو و خادم ملت اداره می‌شود. با اینکه این کشور یکی از کوچک ترین ریزکشورها و کم جمعیت ترین ریزکشورها شناخته شده است ولی دارای تاریخی طولانی و پرفراز و نشیب همچون جنگ با المان شرقی از سال 1970 تا 1990 است(یعنی زمان انحلال شوروی و یکپارچه شدن المان)و حمله راهزنان و دزدها و جنگ با ریزکشورهای دیگر است این کشور تا به حال چندین بار تحت اشغال نیروهای محلی درآمده که درنهایت ازاد شده است با این حال مولوسیا همیشه حامی وخواستار صلح بوده ولی همیشه بدون هیچ دلیلی (توجه داشته باشید مولوسیا در بیابان است و منبع نقتی یا چیزارزشمند خاصی نیز ندارد) مورد هجوم قرار گرفته است
این کشور دارای نظام پستی، واحد پول، نیروی دریایی و نیروی هوایی مستقل به خود است. برای ورود به این کشور باید ویزا داشته باشید که توسط رئیس‌جمهور آن صادر می‌شود. رئیس‌جمهور باو اظهار کرده‌است که شهروندان آندورا، لیختن‌اشتاین، سان مارینو، موناکو، سبورگا و "هر کشور دیگری به رسمیت شناخته شده بوسیله مولوسیا از این الزامات مستثنی می‌باشد. وزارتخانه ها و کارها معمولا به عهده دوپسرش وتنها ساکنان مولوسیا است که وظیفه اداره وزارت اطلاعات وجنگ وظیفه اصلی اشان به شمار می اید مولوسیا البته در طول این مدت زمین های بیشتری خریده ورفاه وامکاناتش را بیشتر کرده است ولی جمعیت مشکل اصلی است هرچند که سالانه گردشگران زیادی به مولوسیا می ایند اما هیچکدام تا به حال در ان ساکن نشده اند پس معلوم است که اداره امور داخلی و دفاع از کشور ان هم فقط با سه نفر کار دشواری است مخصوصا اینکه مولوسیا درامد خاص مورد توجهی ندارد
دراین کشور طبق قانون اساسی که کوین باو تنظیم کرده مصرف برخی مواد غذایی از قبیل پیاز، گربه ماهی ممنوع بوده وهمچنین مواردی از جمله سلاح گرم، لامپ نئون و هرنوع اقلام از تگزاس نیز از مواد ممنوعه بشمار می‌رود، به جز آهنگ‌های کلی کلارکسون.
امیرنشین سیلند

امیرنشین سیلند (به انگلیسی: Principality of Sealand) کشوری کوچک می‌باشد که در فاصلهٔ ۱۰ کیلومتری از ساحل سافولک، انگلستان، بر روی یکی از سکوهای دفاعی انگلستان در دریای شمال که در زمان جنگ دوم جهانی استفاده می‌شده‌است بنا نهاده شده‌است.
در سال ۱۹۶۷ میلادی، این تاسیسات توسط پَدی روی بِیتس، گویندهٔ پیشین رادیو، سرگرد ارتش و جمعی از دوستانش و خانوادهٔ او اشغال شد. او ادعا داشت که این تاسیسات یک دولت مستقل می‌باشد. بسیاری از مفسران بطور کلی سیلند را جزء ریزکشورها و بهترین نمونهٔ آن طبقه بندی می‌کنند.
سیلند بعنوان یک دولت مستقل توسط هیچکدام از اعضای سازمان ملل پذیرفته نشده‌است و منتقدان در ایالات متحدهٔ آمریکا و آلمان اصرار دارند که این تأسیسات همیشه تحت فرماندهی دولت انگلستان بوده‌است.

در سال ۱۹۲۴ میلادی، در جریان جنگ جهانی دوم، این سکو توسط بریتانیای کبیر مانند سکوهای دفاعی دیگر برای دفاع در برابر هواپیماهای مین‌ریز آلمان ساخته‌شد. این سکو شامل یک بنای فوقانی با دو برج توخالی می‌باشد که توسط یک عرشه بیکدیگر متصل شده‌اند. این سازه درون آب‌های بین‌المللی و در فاصلهٔ شش مایلی ساحل سافولک انگلستان واقع شده‌است.
این استحکامات توسط ۱۵۰ تا ۳۰۰ نفر از اعضای ناوگان انگلستان در جریان جنگ جهانی دوم اشغال شد.
اشغال توسط روی بیتس و کارکنان سیلند

در سپتامبر سال ۱۹۶۷ میلادی، این برج (با مساحت قابل سکونتی در حدود ۵۵۰ متر مربع) توسط سرگرد پدی روی بیتس اشغال شد.
در سال ۱۹۶۸ میلادی، نیروی دریایی انگلستان به منظور تعمیر راهنماهای شناور آبی وارد منطقه‌ای شد که بیتس ادعا می‌کرد قلمروی آبی او می‌باشد. مایکل بیتس، پسر پدی روی بیتس با آتش گشودن از روی برج بر روی کارگران کوشش کرد آنها را بترساند. از آنجائیکه بیتس هنوز شهروند انگلستان بود به منظور پاسخگویی درمورد این حادثه به دادگاه در انگلستان خوانده شد. دادگاه انگلستان اعلام کرد از آنجائیکه این استحکامات سه مایل خارج از آبهای انگلستان می‌باشد قابل طرح در این دادگاه نمی‌باشد.
در سال ۱۹۵۷ میلادی، بیتس اساسنامه، پرچم، سرود ملی، گذرنامه و واحد پول سیلند را معرفی کرد.
بدست گیری کنترل با استفاده از زور

در سال ۱۹۷۸ میلادی، هنگامیکه بیتس در سیلند حضور نداشت، نخست وزیر سیلند، پروفسور الکساندر جی اشنباخ و تعدادی از اهالی آلمان به زور کنترل سیلند را بدست گرفتند و پسر بیتس، مایکل را اسیر کردند. بیتس پس از آن با استفاده از کمک ارتشی داوطلب و با استفاده از حملهٔ بالگرد توانست دوباره کنترل سیلند را بدست گیرد. او سپس مهاجمان به عنوان اسیر جنگی نگه داشت. بیشتر اسیران بعد از اتمام ماجرا به کشورشان فرستاده شدند. ولی اشنباخ، وکیل آلمانی که گذرنامه سیلند را داشت به خیانت علیه سیلند متهم و مجبور به پرداخت ۳۵۰۰۰ دلار آمریکا شد. دولت‌های هلند و آلمان به دولت انگلستان برای آزاد کردن او شکایت کردند ولی دولت بریتانیای کبیر با توجه به تصمیم دادگاه در سال ۱۹۶۸ میلادی، از پذیرفتن هرگونه مسئولیتی خودداری کرد. سپس دولت آلمان سفیر خود در انگلستان را به سیلند فرستاد تا دربارهٔ آزادی اشنباخ مذاکره کند.
بعد از چند هفته مذاکره بیتس از مواضع خود کوتاه آمد و متعاقباً اعلام کرد که بازدید دیپلمات آلمانی دلیلی برای به رسمیت شناخته شدن سیلند توسط دولت آلمان شد.
دههٔ ۹۰

در دههٔ نود، کشتی ماریتیم در دفاع از ادعایشان مبنی بر گسترش آب‌های قلمروی سیلند تا ۱۲ مایل دریایی بر روی آن آتش کرد.
در نتیجهٔ صدور شمار زیادی گذرنامه غیر قانونی سیلند (در حدود ۱۵۰٬۰۰۰ عدد)، در سال ۱۹۹۷ میلادی، خانوادهٔ بیتس تمامی گذرنامه‌های صادرشده حتی آن‌هایی که توسط خودشان در سی سال اخیر صادر شده بود را باطل اعلام کردند.

امپراتوری شلمزار

تا الان همشون خارجی بودند نه؟ نمونه ایرانی ریزکشورها هم هست. من در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۳ کشور شلمزار رو بنیان گذاری کردم و تا الان داره به حیات خودش ادامه میده. امپراتوری شلمزار، همانند انگلستان، مرکز حکومت امپراتوری متحده هست و ما مستعمراتی در آسیای مرکزی (تحت عنوان اتحاد مستعمرات آسیای مرکزی شوروی)، امارات، کانادا، هلند، اقیانوس هند، جنوبگان و ... داریم. امپراتوری متحده از زبان رسمی فارسی استفاده میکند و رسم الخط رسمی، رسم الخط یونی پرس (پارسی جهانی) اعلام شده است، به طوری که Pârsi به معنای پارسی به کار میرود.
همچنین بخشهایی به عنوان پادشاهی های خودمختار در نظر گرفته شده اند، همانند پادشاهی خودمختار ایروان در ارمنستان یا پادشاهی خودمختار آتروپاتکان در شرق باکو. همچنین وزارت نظامی یک جمهوری خودمختار به نام «چهارده اقلیم» را اداره میکند.
اطلاعات بیشتر:
http://mw.micronation.org/UESZ
http://mw.micronation.org/Category:Schalamzaar
وبسایت : Main Page