نام علمی : Herotilapia multispinosa
نام های عمومی: افرا - Rainbow Cichlid
خانواده : سیکلیده ( Cichlidae)
منشاء: بومی آمریکای شمالی و مرکزی شامل پاناما و نیکاراگوئه است .
حداکثر سایز رشد این ماهی تقریبا 10 cm می باشد و حداقل فضای تانک مناسب برای این ماهی زیبا یک تانک 100 لیتری است. دمای مناسب آب برای این ماهی حدود 24 تا 28 درجه سانتیگراد اما 30 درجه را نیز تحمل می نماید و ph آب نیز 7 که تا 5. 7نیز برای این ماهی قابل تحمل است .
این ماهی برای کسانی که تازه وارد کار نگهداری از سیچلاید ها می شوند بسیار مناسب است زیرا ماهی مقاوم , همه چیز خوار و از نظر رفتاری ماهی صلح جوئی می باشد و شما نگرانی از اینکه به ماهی های دیگر شما حمله کند نخواهید داشت مگر در زمان جفت گیری یا باروری و نگهداری از بچه ها .
رنگ اصلی این ماهی زرد است که با غذاهای مولد رنگ قرمز تا حدودی در باله ها به رنگ نارنجی خواهد رفت و در زمان استرس و ترس کمی به رنگ سیاه تر متمایل می شود .اگر قصد نگهداری این ماهی رو دارید در انتخاب هم تانکیهای این ماهی بشدت دقت داشته باشید چون ماهی صلح طلبی میباشد اکثرا توسط سیچلایدهای قوی تر مورد تهاجم قرار میگیرد و در موارد شدیدتر کشته خواهد شد .
خصوصیات رفتاری :
سر زنده و شاداب (Spirited) معمولا صلح طلب اما ممکن است گونه های آرام تر را نیز دنبال نماید.
مقاوم و پر طاقت (Hardy) قابلیت تحمل شرایط مختلف آب را دارا میباشد و معمولا در شرایط عادی تحت تاثیر بیماری قرار نمی گیرد
.
آسیب پذیر (Vulnerable) احتمال اذیت کردن , زخمی کردن و گازگرفتن باله های این ماهی توسط گونه های مهاجم و قلمرو طلب وجود دارد لذا در غیر این صورت با گونه های صلح طلب نگهداری شود
.
اگر تانک شما زیر 200 لیتر ظرفیت داره سعی کنید وقتی این ماهی رو دارید زیاد تانک رو با سیچلایدهای دیگه شلوغ نکنید چون اغلب قلمرو طلب هستند.

گالری تصاویر افرا:
http://worldfish.******.com/post-21.aspx