ˈخسرو افسریˈ روز یکشنبه به خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: سرشماری پرندگان در سال 92 پس از یک ماه تلاش شبانه روزی واحد حیات وحش و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان و همکاران واحدهای تابعه انجام شد.

وی اظهار داشت: با وجود خشکسالی سالهای گذشته این سرشماری حاکی از افزایش دو درصدی رشد مهاجرت پرندگان به سیستان و بلوچستان و نشان دهنده تاثیر کنترلهای مداوم یگان حفاظت محیط زیست در مناطق تحت پوشش، حضور گسترده و فعال گروههای کارشناسی و همکاری بسیار خوب همیاران محیط زیست است.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: سرشماری پرندگان در این استان بر اساس روشهای استاندارد و علمی در تمام پایگاهها و زیر سایتها در مدت زمان تعیین شده مصادف با نیمه دی ماه به صورت شبانه روزی انجام شده است.

وی افزود: سرشماری زمستانی پرندگان مهاجر در ایران از جمله سیستان و بلوچستان بخشی از برنامه بین المللی سرشماری پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی جهان است که هر ساله بطور همزمان در ماه ژانویه در مناطق تالابی و پهنه های آبی به عنوان زیستگاههای پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی انجام می شود.

افسری ادامه داد: هدف از سرشماری پرندگان زمستان گذران تعیین اندازه جمعیت پرندگان مهاجر به تالابهای استان، شناسایی انواع گونه های مهاجر و بررسی روند تغییرات احتمالی در جمعیت و تنوع آنها است.

وی گفت: اجرای این برنامه در سطوح ملی و بین المللی سبب می شود که اطلاعات باارزشی درباره برآورد جمعیت و تنوع گونه های مختلف پرندگان هر یک از مناطق تالابی، توصیف و تشریح تغییرات حاصله در تعداد و پراکنش جمعیتهای پرندگان مهاجر آبی، ارزیابی اهمیت هر یک از سایتها برای پرندگان مهاجر آبی در طول فصل زمستان ، مقایسه میزان جمعیت و تنوع پرندگان موجود در هر یک از مناطق تالابی به عنوان شاخص برای ارزیابی وضعیت زیستگاهی هر یک از سایتها به دست آید.

وی اظهار داشت: تاکنون 180 گونه پرنده آبزی و غیرآبزی در مناطق حفاظت شده خشکی و آبی سیستان و بلوچستان شناسایی شده که از این تعداد حدود 11 گونه پرنده در خطر انقراض هستند.

او گفت: پلیکان خاکستری، شاهین، بحری، بالابان، هوبره، اردک سرسفید، عقاب دریایی دم سفید، بالکان کوچک و گیلانشاه خالدار از مهمترین گونه های پرندگان حفاظت شده در خطر انقراض در سیستان و بلوچستان محسوب می شوند

منبع:خبر گزاری ایرنا