اگر خوندنه این مطلب برای افزایش اطلاعات عمومیتو نباشه باید بهتون تبرییک بگم..این یعنی همستر ماده ی شما بارداره!و تا حدودا 16 روز دیگه تعدادی مهمون کوچولو به جمع شما اضافه میشن!این خیلی فوق العادست اما قبل ازون لازمه کارهایی رو برای استقبال ازین مهمونای کوچولو انجام بدین..

کارهایی که قبل از زایمان همسترتون و بعد از جدا کردن همستر ماده از نر و بقیه ی همستر های ماده و انتقالش به یه قفس مجزا باید انجام بدین شامل این موارده..

اول:اطراف آکواریوم و یا هر محلی که همسترتون رو در اون نگه داری میکنین با مقوا یا پارچه ی مشکی بپوشونین تا قفس حالت نیمه تاریک پیدا کنه..لانه ی همستر باید طوری پوشونده بشه که ضمن اینکه تهویه ی قفس مناسبه،حرکات اطراف رو از دید همستر پنهان کنه..این کار به افزایش آرامش همستر مادر کمک میکنه..

دوم:همستر ماده در طبیعت بچه هاش رو در تونل های زیر زمینیش به دنیا میاره..
برای پاسخ به این نیاز میتونین از لانه های مخصوص مرغ عشق استفاده کنین..در صورت در دسترس نبودن لانه ی مرغ عشق میتونین از یه شیشه ی مربا یا یک تکه لوله پولیکابا قطر 8-10 سانت و طول 15-20 سانت،یا جعبه خالی مقوایی استفاده کنین..

سوم:همستر های ماده بعد از آبستنی(در بعضی موارد حتی در صورت عدم آبستنی و صرفا با سرد شدن هوا شروع به لانه سازی میکنن..دلیل لانه سازی اینه که نوزاد ها در ابتدای تولد خیلی زیاد از نظر تکاملی ناقصند و برای زنده موندن به محیطی گرم از نظر دمایی نیاز دارند که همستر مادر این نیاز رو با ساخت لانه تامین میکنه.بنابراین وقتی متوجه بارداری همسترتون شدین بهتره مقدار مناسبی مواد برای لانه سازی در اختیارش قرار بدین-حداقل 10 روز قبل از زایمان-..این مواد میتونه شامل تکه های دستمال کاغذی تیکه تیکه شده،تیکه پارچه های نخی(نه پلاستیکی)،پوشال اضافه و... باشه..همستر ماده برای جابجایی مواد لانه سازی از کیسه های گونه ایش استفاده میکنه،بنابراین دقت کنین که اندازه ی این تکه ها مناسب باشه..یعنی نه انقدر کوچیک که امکان باقی موندنش در کیسه ی گونه ای و عفونت وجود داشته باشه و نه اونقدر بزرگ که جمع کردن اون برای همستر ماده سخت باشه..
یادتون نره که تولد بچه ها کف قفس سیمی یا روی بستر سخت میتونه همستر مادرو به خوردن بچه ها وادار کنه.
چهارم:3-4 روز قبل از زایمان بستر قفس رو با سریع ترین و کم استرس ترین شیوه ی ممکن برای همستر ماده تون تعویض کنین و آب و غذای خشک مورد نیاز برای یک هفته رو در قفس بذارین..حتما غذا رو در طرف بذارین.چون از روز زایمان تا دو هفته بعد نباید مزاحم همستر بانو بشین!
یادتون نره!همه ی این کار ها برای اینه که همستر مادر بیشترین مقدار آرامش رو داشته باشه..تا احتمال پدیده ی بچه خواری به حداقل برسه..
بنابراین هرچیز استرس زا مثل تودست گرفتن همستر ماده،سر و صدا و ... اکیدا ممنوعه!