فرمونتیاگیاه فرمونتیا (Fermontia Colifornia Glory) از انواع درختچه های زینتی همیشه سبز با قابلیت کاشت آسان در فضای آپارتمان است. این گیاه دارای گل هایی به رنگ زرد یا صورتی است که در فصل تابستان و پائیز ظاهر می شوند. بهترین زمان برای کاشت این گیاه اواخر بهار یا اوایل تابستان است.
خاک سبک اسیدی و غنی از بارورکننده های آلی همراه خاک برگ و ماسه برای کاشت این گیاه توصیه می شود. بهترین روش برای کاشت فرمونتیا از طریق بذر است. بذرها باید در عمق ۲۰ سانتیمتری خاک قرار گرفته و حداقل فاصله میان آنها ۳۵ سانتیمتر باشد.
مکان های آفتابی برای پرورش این درختچه زینتی مناسب بوده و بهتر است گلدان ها در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند.
قراردادن گلدان ها در معرض نور غیرمستقیم خورشید سبب زرد شدن برگ های گیاه و تأخیر در گلدهی می شود.
این درختچه برای رشد، نیاز به آبیاری منظم داشته و زهکشی خاک باید بخوبی انجام شود.
برای زهکشی بهتر، می توان در کف گلدان دو یا سه سوراخ ایجاد یا از یک زیرگلدانی بزرگ استفاده کرد.
آبیاری بیش از حد ریشه گیاه، احتمال آفت زدگی را افزایش داده و ممکن است به توقف در رشد گیاه بینجامد.
تعداد دفعات آبیاری، باید حداقل دو بار در هفته بوده که این میزان در روزهای گرم تابستان به سه بار در هفته افزایش پیدا می کند.
خاک گلدان باید قبل از آبیاری مجدد مرطوب باشد.
مناسب ترین PH خاک برای پرورش فرمونتیا ۶/۶ تا ۵/۷ است. استفاده از بارورکننده های محلول در آب هر یک ماه یکبار سبب تقویت و تسریع در زمان گلدهی می شود. تکثیر این درختچه زینتی از طریق بذر و قلمه در فصل پائیز امکان پذیر است.
پرورش گل فرمونتیا بویژه در گلدان های آویز ممکن است در کودکان ایجاد حساسیت های پوستی و اگزما کند، از این رو توصیه می شود دور از دسترس کودکان قرار گیرد. advencedagri.*********.com/post/5