خبرگزاري دانشجويان ايران - سمنان


مديركل حفاظت محيط زيست استان سمنان از ايجاد مركز تحقيقاتي علمي براي تكثير و احياء يوزپلنگ آسيايي در استان سمنان خبر داد و گفت: اين مركز علمي تحقيقاتي در يكي از مناطق زيست محيطي استان سمنان ايجاد مي‌شود.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، "حميد ظهرابي"، در گفت‌وگو با خبرنگاران با بيان اينكه در سال‌جاري هشت قلاده از گونه نادر يوزپلنگ آسيايي در اين استان مشاهده شده است، گفت: محيط بانان اين اداره كل امسال در سه مرحله موفق به مشاهده اين يوزپلنگهاي آسيايي در اين استان شده‌اند.
وي افزود: در يك مورد يك قلاده يوزپلنگ ماده با سه توله يك‌ساله مشاهده شده است كه حكايت از فراهم بودن شرايط مناسب زيست اين گونه نادر در استان سمنان دارد.
وي سرشماري علمي يوزپلنگ در استان سمنان را يك ضرورت دانست و گفت: در حال حاضر سرشماري از اين گونه از طريق مشاهده توسط محيط بانان است.
ظهرابي همچنين از احداث 4 واحد محيط باني و 11 ايستگاه ديده‌باني در استان سمنان خبر داد و گفت: همچنين 5 ايستگاه سنجش آلودگي هوا تا پايان سال 91 در استان راه‌اندازي مي‌شود.
مديركل حفاظت محيط زيست استان سمنان، بروز خشكسالي در استان طي سال‌جاري را عامل مهمي در كاهش شديد زاد و ولد گونه‌هاي جانوري در زيستگاههاي استان سمنان به ويژه پارك ملي كوير و توران دانست.
وي گفت: خشكسالي تاثير شديدي بر شرايط زيستي و كاهش علوفه و نيز زاد و ولد گونه‌هاي جانوري در اين مناطق داشته است.
ظهرابي همچنين با بيان اينكه تمامي مصوبات سفرهاي اول و دوم هيئت دولت به سمنان بطور 100درصد عملياتي شده است، گفت: مجموع اعتبارات در دور اول و دوم سفر دولت 5 ميليارد تومان بوده در حالي كه در دور سوم سفر رئيس‌جمهور به استان سمنان اين رقم به 13 ميليارد تومان افزايش يافت.
مديركل حفاظت محيط زيست استان سمنان، برگزاري كارگاه آموزشي آلاينده‌ها در گرمسار، نشست مشترك با قضات، برپايي اردوي پيشكسوتان محيط زيست و برگزاري كارگاه آموزشي و هم‌انديشي كارشناسان را از جمله برنامه‌هاي اداره‌كل حفاظت محيط زيست استان در روزهاي آتي برشمرد.

ایسنا.