انجام اعمال زیبایی معمولا عوارض مختلفی را متوجه فرد می‌سازد که حتی می‌تواند مشکلات سلامتی خطرناکی مانند سرطان را متوجه فرد سازد و لذا مراقبتهای لازم بسیار اهمیت دارد.اگر به ناخن‌هاي خود خوب دقت کنيد، مي‌بينيد که در قسمت بالاي ناخن در جايي که به پوست متصل مي‌شود يک بخش وجود دارد که مثل چسب پوست را به ناخن چسبانده است و مانع ورود اجسام خارجي و رطوبت به شکاف بين صفحه ناخن و چين بالاي ناخن مي‌شود.

به اين لايه محافظ اصطلاحا کوتيکول مي‌گويند، ريش‌ريش شدن ناخن‌ها در اثر گسترش بيش از حد کوتيکول و جدا شدن آن از چين‌هاي دور ناخن ايجاد مي‌شود.

مرتب کردن و آرايش ناخن هاي دست "مانيکور" و ناخن‌هاي پا را"پديکور" مي‌گويند و متاسفانه بيشتر مانيکورسيت‌ها، کورتيکول ناخن را برداشته و يا به آن آسيب مي‌رسانند و اين امر مي‌تواند به عفونت‌هاي ميکروبي و قارچي ناخن منجر شود. پزشکان هشدار اکید می‌دهند که انجام این کارها می‌تواند مشکلات بسیار خطرناکی را برای بانوان به وجود آورد.
گفتنی است، از جمله روش جدید انجام مانیکور با استفاده از نور UV صورت می‌گیرد که اگر توسط فرد آموزش ندیده صورت گیرد، می‌تواند سبب ایجاد سرطان پوست در بانوان شود. بررسی‌ها نشان می‌دهند، پزشکان آمارهایی مبنی بر ایجاد سرطان پوست در اطراف ناخنهای مانیکور شده در اختیار دارند. پزشکان به افرادی که در هر حال دوستدار انجام مانیکور بر روی ناخنهای دست خود هستند توصیه می‌کنند قبل از انجام این کار حتما از کرم ضدآفتاب در پوست اطراف ناخن خود استفاده نمایند.