نمونه جدیدی از مارمولک ایرانی در پارک دریایی عسلویه کشف شد و به ثبت جهانی رسید.این نمونه جزو ناشناخته‌ترین مارمولک‌های کوچک‌ جهان است که پس از شناسایی و ثبت جهانی به نام «جکوی نای بند» معرفی شد.

به گزارش سرویس علمی جام، مصطفی موذنی دانشجوی کارشناسی ارشد محیط‌زیست و محیط‌بان پارک دریایی نای‌بند که موفق به کشف این نوع مارمولک شده است به شوک گفت: از سال 87 که محیط‌بان شده‌ام روی گروه‌های مختلف جانوری از جمله گیاهان، خزندگان، آبزیان و پستانداران تحقیق و پژوهش انجام دادم و در خلال شناسایی تعدادی از خزندگان به گونه‌ای جدید از مارمولک‌ها بر خورد کردم که نسبت به گونه‌های دیگر متفاوت بود و مطابقت نداشت، به‌خاطر همین برای بررسی بیشتر، این مارمولک را به آزمایشگاه بردم و پس از آزمایشات طولانی فهمیدم این نمونه با گونه‌های دیگر متفاوت است.

وی در ادامه افزود: گونه خزنده کشف شده از خانواده جکوها است که دارای جمعیت بسیار کم و پراکنده‌ای در منطقه نای‌بند است. این گونه حاصل تلاش ‌من در اواخر سال 90 و اوایل سال 91 است که پس از تحقیقات گسترده و ارسال آن به آزمایشگاهی در کشور آلمان برای بررسی‌های بیشتر و مثبت بودن تحقیقات از سوی آنان به‌عنوان گونه‌ای کاملاً مجزا به ثبت جهانی رسید و عکس‌های آن نیز در ژورنال‌های بین‌المللی و مجله ISA منتشر شد.


موذنی گفت: جکوی نای‌بند با اندازه بسیار کوچک، پوزه گرد از گونه شب‌فعال است که روی سطح زمین و زیر سنگلاخ‌ها زندگی می‌کند و دارای لانه خاصی نیست و در مناطق ساحلی کشورمان زندگی می‌کند.این محیط‌بان محقق خاطرنشان کرد: برای شناخت کامل این گونه جدید 34 پارامتر قابل شمارش همچون پارامترهای اندازه‌گیری، زیست‌شناسی و... با 300 جکوی دیگر از 19 گونه این جنس مقایسه داده شد. زبری، صاف‌بودن پوست، اندام‌ها و اندازه ‌اندام‌ها از جمله پارامترهایی بودند که مورد مطالعه و بررسی قرار گرفتند.وی اشاره کرد: نام این گونه برگرفته از منطقه زیستگاهی آن است و از نظر وضعیت اکولوژیکی چندان شناخته شده نیست و وجود این نوع جکو و کشف شدنش نشان دهنده اهمیت پارک ملی دریایی نای‌بند است.

موذنی یادآور شد: این جکوی شش سانتی اهمیت غنای زیستی پارک را صدچندان کرده‌است و پیش از این نیز دو نمونه دیگر از جکوها به نام‌های جکوی ایرانی و کیابی در سال 2011 میلادی به ثبت رسیده بود.محیط‌بان پارک ملی دریایی نای‌بند در پایان افزود: تلاش برای تحقیقات بیولوژیکی و اکولوژیکی از خزنده در دستور کارمان قرار دارد و این کشف از نظر علمی همتراز با یک اختراع است.منبع:جام نیوز