دانش > طبیعت - حدود 2300 گونه جانوری در دنیا وجود دارند که به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارند و با مستندسازی می*توان برای همیشه به یاد داشت که چه جانوران باارزشی را از دست داده*ایم.


پلنگ آمور
این حیوان که در ناحیه پریموری روسیه زندگی می*کند، زیرگونه*ای به شدت کمیاب از پلنگ*ها است. بر اساس سرشماری سال 2007 / 1386، تنها بین 14 تا 20 قلاده پلنگ بالغ و 5 تا 6 توله پلنگ آمور در دنیا باقی مانده است؛ موضوعی که این گربه بزرگ را به یکی از 2300 گونه «در معرض انقراض بحرانی» دنیا تبدیل کرده است.
کرگدن سوماترااین کرگدن*های دوشاخ همراه با پسر عموهای سیاه خود جزو بحرانی*ترین گونه*های در معرض خطر انقراض دنیا هستند. مجموع جمعیت این گونه به شدت در معرض خطر کمتر از 275 قلاده تخمین زده شده است. مانند سایر کرگدن*ها، این زیرگونه نیز به دلیل شاخ خود به شدت از سوی شکارچیان تهدید می*شود.


گوریل لولاند غربی

گوریل*های لولاند ساکن جنگل*های متراکم بارانی کامرون، آفریقای مرکزی، کنگو، گابن، آنگولا و گینه استوایی هستند که کار را برای تخمین تعداد آنها دشوار می*سازد. بررسی*ها و آمارگیری*های انجام شده از دهه 1980 میلادی / 1360 شمسی به این سو نشان می*دهد که شکار تجاری و شیوع ویروس ابولا مهم*ترین تهدیداتی هستند که این گونه بومی مناطق غربی آفریقا را تهدید می*کند.صاریغ کوتوله کوهی

این موش کوتوله تنها پستاندار استرالیا است که برای زندگی در محیط*های کوهستانی سازگاری یافته است. با این وجود، حیات این گونه به دلیل تکه تکه شدن یا تخریب زیستگاه آن در اثر پروژه*های ساختمانی یا ساخت تفرجگاه*های اسکی به شدت در معرض خطر قرار گرفته است.
تمساح فیلیپینی
این تمساح، گونه*ای نسبتا کوچک از تمساح*های آب شیرین محسوب می*شود. گونه نر معمولا بیش از 3 متر طول ندارد و ماده*ها حتی از این هم کوچک*ترند. باتلاق*ها، دریاچه*ها، آبگیرها و سایر مخازن آب محل زیست این گونه به طور گسترده به شالیزارهای برنج تبدیل شده*اند که حیات این جانور را در معرض خطر قرار داده است. شکار و روش*های مخرب ماهیگیری (مانند استفاده از دینامیت) نیز از دیگر تهدیداتی هستند که این گونه با آن مواجه است.
اورانگوتان سوماترا


این اورانگوتان*ها که تنها بومی جزیره سوماترا اندونزی هستند، حیواناتی تقریبا درخت*زی به شمار می*روند. همین عامل سبب شده است تا تخریب روزافزون جنگل*های سوماترا به دلیل چوب*بری، حیات این گونه را به شدت در معرض خطر قرار دهد. طی 75 سال گذشته، جمعیت این گونه میمون*ها 80 درصد کاهش یافته است و دانشمندان تخمین می*زنند که تنها 7300 قلاده از این اورانگوتان*ها در حیات وحش باقی مانده*اند.
لک لک گر شمالی

تصور می*شد لک*لک سر کچل گرمسیری که عکس آن را در بالا می*بینید منقرض شده باشد، اما خوشبختانه در سال 2002 / 1381 چند قطعه از آنها در صحرای سوریه مشاهده شدند. تعرض به سکونتگاه و شکار مهم*ترین عوامل کاهش شدید جمعیت این پرنده ساکن خاورمیانه بوده است. بر اساس اسطوره*های ترکی، لک*لک گر شمالی یکی از نخستین جانورانی بود که نوح نبی (ع) پس از طوفان آنها را از کشتی آزاد کرد.


قورباغه درختی چشم سیاهبر اساس تخمین دانشمندان، جمعیت این دوزیست دوست*داشتنی طی دهه آینده بیش از 80 درصد کاهش خواهد یافت. این قورباغه*ها که بومی مکزیک و بخش*هایی از قاره آمریکای جنوبی هستند به دلیل تخریب زیستگاه و گسترش قارچ چیترید در معرض انقراض قرار گرفته*اند. قارچ چیترید، نوعی عفونت قارچی است که حیات دوزیستان بسیاری را در سراسر دنیا تهدید می*کند.
حشره چوبک جزیره Lord Howe

خطر انقراض تنها شامل حال جانوران بزرگ جثه نمی*شود، بلکه حتی جانوران کوچکی به اندازه حشرات را نیز تهدید می*کند. به دنبال هجوم جوندگان به جزیره هاو -جزیره*ای مابین استرالیا و نیوزلند- تصور می*شد که نسل این حشره در دهه 1920 / 1300 منقرض شده باشد. اما خوشبختانه در سال 2001 / 1380، این جانور مجددا در Ball Pyramid که جزیره*ای صخره*ای در 22 کیلومتری جزیره هاو است کشف شد.
آنتلوپ سفید

دانشمندان تخمین می*زنند تنها کمتر از 300 راس از این گونه به شدت در معرض خطر در دنیا باقی مانده باشد. جمعیت این گونه به دلیل شکار، خشکسالی و حتی فشار گردشگری به شدت کاهش یافته است. آنتلوپ*های سفید که زمانی در بخش وسیعی از آفریقا زندگی می*کردند، اکنون تنها در بخش*هایی از کشور نیجر یافت می*شوند.منبع:خبر آنلاین


لینک خبر :http://khabaronline.ir/detail/329321/science/nature