بیماری ناشی از ذخیره سازی بیش از حد آهن
درست مانند انسانها در پرندگان نیز داشتن یک رژیم غذایی متعادل ضروری است.هرگونه رژیم غذایی نامتعادل در پرنده شما میتواند بیماری ایجاد بکند.اگر در خون پرنده شما بیش ازمقدار لازم آهن وجود داشته باشد،این آهن اضافی در اندام های اصلی پرنده ذخیره میگردد.این آهن اضافی میتواند به بیماری تبدیل بگردد.


آهن در خون پرنده برای ساختن هموگلوبین ضروری است. کار اصلی هموگلوبین انتقال گاز اکسیژن میباشد، البته میزان هوگلوبین باید متعادل باشد.اگر در رژیم غذایی پرنده مقدار آهن کم باشد پرنده دچار کمخونی میگردد.و مقدار زیاد آن نیز سبب بیماری ازدیاد آهن در بدن میگردد ، که این آهن اضافی در ابتدا در کبد ذخیره شده و سپس در شش ها،قلب و اندام های اصلی دیگر ذخیره میگردد.آسیب دیدن این بخش ها میتواند برای پرنده کشنده باشد.


پرنده هایی که به طور معمول از ازدیاد آهن رنج میبرند عبارت هستند از:(میناها، توکاها، مرغ های بهشتی و پرنده های گروه طوطی سانان.)


نشانه ها و انواع

بیماری ذخیره شدن آهن در پرنده آهنگ رشد آهسته ای دارد و بیماری موذی است، که معمولا در مراحل ابتدایی علایم آشکاری ندارد.متاسفانه، این علایم تنها زمانی آشکار میشوند که مرگ پرنده حتمی است. این نشانه ها در زیر ذکر میشود:


*مشکل در تنفس(به علت آسیب دیدن شش ها)


*متورم شدن شکم

*فلج شدن

علل

از اسم این بیماری مشخص است که این بیماری به علت ذخیره شدن بیش از حد آهن در پرنده به وجودمیاید.این بیماری زمانی رخ میدهد که رژیم غذایی پرنده شامل مقدار زیادی آهن باشد.البته ویتامین C و ویتامینAنیزمیتوانند مقدار آهن خون را افزایش بدهد.لازم به ذکر است که استعداد ژنتیکی و استرس نیز نقش مهمی را در این بیماری بازی میکنند.


پیشگیری

شما میتوانید باتهیه رژیم غذایی بالانس شده از آهن و ویتامین ها از این بیماری جلوگیری بکنید.دراین زمینه غذاهای تجاری مناسب هستند.راه دیگر پیش گیری از این بیماری جلوگیری ازداده شدن مواد غذایی با آهن زیاد و ویتامینC وویتامینAبه پرنده است.

مواد غذایی با آهن کم عبارت هستند از: هلو، خربزه، سیب بدون پوست و آلو .مواد غذایی با آهن بالا که باید از دادن آن به پرنده جلوگیری بشود عبارت هستند از: پاپایا(انبه هندی)، انبه،موز، کدو و سیب زمینی آبپز شده بدون پوست.به خودی خود این مواد نمیتوانند بیماری ازدیاد آهن را به وجود بیاورند اما اگر با مواد غذایی با ویتامین های Aو C مانند :مرکبات،چغندر، هویج، فلفل و اسفناج استفاده بشوند میتوانند مشکلزا بشوند.


مواد غذایی که شماباید به طور کلی از دادن آن به پرنده خودداری کنید عبارت هستند از:غذا های غنی شده با آهن، آبمیوه ها و نکتار ها، غذای حیوانات، یا هر غذای انسانی دیگر که آهن داشته باشد.


با کمی احتیاط ویک رژیم غذایی متعادل میتوانید از ایجاد این بیماری در پرنده تان جلوگیری بکنید.


مترجم:Armin 1

مطلب اختصاصی میهن پت