- روباه صحرا اگرچه کوچک*ترین عضو خانواده روباه*ها است؛ اما صاحب بزرگ*ترین گوش در بین اعضای این خانواده است. بزرگی این گوش برای خنک شدن بهتر و شنیدن صدای حشرات زیر خاک است.قیافه زیبا و بامزه*ای که در بالا می*بینید، فِنِک یا روباه صحرا (با نام علمی Fennecus zerda) نام دارد؛ جانوری که با آن گوش*های دراز و دوست*داشتنی عنوان کوچک*ترین روباه دنیا را به خود اختصاص داده است.به گزارش نشنال جئوگرافیک، گستره زندگی فنک بیابان*های عربستان و صحراهای شمال آفریقا است.

عادت شبگردی این حیوان به آنها کمک می*کند تا در برابر گرمای داغ محیط بیابان تاب بیاورند، و البته چندین انطباق فیزیکی نیز در این راه به آنها کمک می*کند.
گوش*های بزرگ و خفاش*مانند فنک گرمای بدن را پراکنده می*سازد به جانور کمک می*کند تا در گرمای صحرا خنک بماند. آنها همچنین مجهز به خز بلند و ضخیمی هستند که با عایق ساختن بدن، از جانور در برابر سرمای شدید شب*ها و آفتاب سوزان روزهای بیابان محافظت می*کند.


حتی پاهای این روباه نیز پوشیده از خز است که همانند کفش*های برفی عمل می*کند و از پاهای جانور در برابر گرمای داغ ماسه*ها حفاظت می*کند. این پاها همچنین مانند بیلچه*های کارآمدی عمل می*کنند که روباه از آنها برای حفر زمین و ساخت نقب*های زیرزمینی محل زندگی خود کمک می*گیرد.
فنک*ها در اجتماعات کوچک زندگی می*کنند و هر خانواده نهایتا از 10 عضو تشکیل می*شود.همانند سایر گوشتخواران سم شکافته (Canids) ، فنک*های نر قلمرو خود را با استفاده از ادرار خود مشخص می*کنند و زمانی*که فصل جفتگیری فرا می*رسد، به رقبایی خشن و پرخاشجو تبدیل می*شوند.
فنک*ها در زمینه غذا خوردن جانورانی همه چیز خوار و فرصت*طلب محسوب می*شوند. آنها زمین را پی علف می*کنند، اما همچنین از جوندگان، رتیل*ها، حشرات و تخم پرندگان تغذیه می*کنند. همانند اغلب ساکنان صحرا، فنک*ها نیز به گونه*ای فرگشت یافته*اند که می*توانند برای مدت*های مدید بدون نوشیدن آب زنده بمانند.فنک*ها پوستی به رنگ کرم دارند که لکه*های سیاهی روی دم آنها دیده می*شود.


ظاهر دوست داشتنی و بامزه فنک*ها این روباه را به شکار مورد علاقه دلالان غیر قانونی حیوانات خانگی بدل ساخته است. همچنین افراد محلی فنک*ها را به خاطر خز با ارزش*شان شکار می*کنند. با وجود تهدیدات مذکور، از آنجایی*که جانورشناسان اطلاعات چندانی از وضعیت جمعیت فنک*ها در حیات*وحش در اختیار ندارند، مشخص نیست که آیا خطر انقراض این گونه را تهدید می*کند یا خیر.


گونه:
پستاندار
رژیم غذایی: همه چیز خوار
اندازه: سر و بدن 24 تا 41 سانتی*متر؛ دم 18 تا 31 سانتی*متر
وزن: 1 تا 1.5 کیلوگرم


منبع:خبر آنلاین