محققان استرالیایی برای نخستین بار موفق به اثبات فرضیه‌ای شدند که نشان می‌دهد، آخو ندک ارکیده با کمک ظاهر فریبنده‌اش علاوه بر پنهان شدن از دید شکارچیان، اقدام به جلب سایر حشرات و شکار آنها می‌کند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «آلفرد راسل والاس» طبیعت شناس انگلیسی حدود دو قرن قبل نظریه‌ای در خصوص رفتار شیطنت آمیز
آخو ندک ارکیده (orchid mantis) ارائه کرد.این حشره باهوش با بهره مندی از بدن رنگارنگ به ویژه پاهای بلند و درخشان در میان گلبرگ گل‌ها پنهان می‌شود.محققان دانشگاه مک کوآری استرالیا برای نخستین بار موفق به اثبات فرضیه فریبکاری آخو ندک ارکیده برای شکار طعمه‌ها شدند.


تحقیقات صورت گرفته در مناطقی از مالزی نشان می دهد، بدن رنگارنگ
آخو ندک ارکیده به ویژه قسمت پا و سر شباهت زیادی به گلبرگ گل‌ها دارد و حشره با پنهان شدن در میان گلبرگ‌ها از دید شکارچیان پنهان می‌ماند.اما محققان دریافتند، آخو ندک با این رفتار اقدام به فریب سایر حشرات و شکار آنها می کند، چرا که بدن این حشره برای حشرات در حال پرواز بسیار جذاب تر از گلبرگ‌های طبیعی است.


نتایج به دست آمده در این مطالعه نشان می‌دهد،
آخو ندک ارکیده تنها موجودی در جهان است که با تقلید از ظاهر گل و پنهان شدن در میان گلبرگ‌ها به طور همزمان اقدام به پنهان شدن از دید شکارچیان و فریب طعمه‌ها می‌کند.محققان در ادامه تحقیقات قصد دارند نحوه مشاهده آخو ندک ارکیده توسط شکارچیان را مورد بررسی قرار دهند.پنهان شدن
آخو ندک ارکیده در میان گلبرگ‌هاپنهان شدن
آخو ندک ارکیده در میان گلبرگ‌ها
پنهان شدن
آخو ندک ارکیده در میان گلبرگ‌ها