اساس یک رژیم غذایی سالم برای خرگوش

برای گوارش خوب و بهداشت دهان و دندان داشتن یک رژیم غذایی سالم برای خرگوش حیاتی است. ما به شما در این بخش میگوئیم که چرا و همچنین چه نوع علوفه ای مناسب است اما پایه هرم غذایی خرگوش خانگی معمولا توسط پلت ها پر شده است. مهم ترین ماده برای رژیم غذایی یک خرگوش خانگی سالم یونجه است. یونجه تازه باید همیشه و در تمام زمانها در دسترس خرگوش باشد.

فیبر برای هضم غذا
خرگوش ها دارای دستگاه گوارشی هستند که به طور خاصی برای شکستن پوشش گیاهی لیفی طراحی شده است.فیبر برای نگه داشتن سیستم گوارشی سالم و متحرک لازم است. اختلال در چرخه گوارش خرگوش می تواند دستگاه گوارش را به حالت سکون (GI) تبدیل کند، این یک بیماری است که در آن محتویات دستگاه گوارش بسیار فشرده میشوند، و خرگوش در عمل دفع با اشکال مواجه میشود . تهیه نامحدود یونجه تازه به جلوگیری از این بیماری جدی که به طور بالقوه مرگبار است،کمک شایانی میکند. و در بيشتر مواقع باعث جلوگيري گلوله شدن مو در دستگاه گوارشي مي شود.

علوفه برای سلامت دندان
یونجه
تنها برای سلامت دستگاه گوارش مناسب نیست، بلکه یونجه به پائین نگه داشتن سطح دندان و جلوگیری از رشد بیش از حد دندان کمک زیادی میکند. مصرف علوفه به طور منظم به جلوگیری ازایجاد دندان قلابی تیز در خرگوش کمک میکند.ایجاد این حالت (تاتنهام مولی) می تواند بسیار دردناک باشد، زیرا سبب جلوگیری از غذا خوردن خرگوش میشود. هنگامی که این اتفاق می افتد،GI یا حالت سکون می تواند رخ دهد.

از چه نوع یونجه ای استفاده کنیم؟

یونجه برای کودک خرگوش محتوای کالری بالایی را برای رشد فراهم میکند. درخرگوشها پس از رسیدن به هفت ماهگی ، باید بتدریج رژیم غذایی آنها را به تیموتی، علف باغ و یا یونجه جو تغییر دهید. برای خرگوشهای مبتلا به آلرژی، از برداشت دوم یونجه استفاده کنید. هنگامی که علوفه را برداشت میکنید ، برش علوفه باید درشت باشد که شامل بسیاری از ساقه و دانه (و به ناچار بسیاری از گرده ها ) باشد. برداشت دوم شامل یونجه نرمتراست که شامل برگ بیشتر و ساقه و سر دانه کمتری میباشد، در نتیجه باعث کاهش واکنش های آلرژیک به طور قابل توجهی در خرگوش میشود.
از دادن يونجه به تنهايي به خرگوش خودداري كنيد مخصوصا زماني كه به او پلت مي دهيد (هر علف خشكي هم كه بيشتر آن از يونچه باشد شامل اين قسمت مي شود) چون اين باعث مي شود كه كربوهيدرات و كلسيم بيش از حد در بدن خرگوش ذخيره شود. يونجه خشك، يعني علفي كه كلسيم بالايي دارد كه در خرگوش هاي بالغ و پير مخصوصا خرگوش هاي خانگي مشكلاتي از قبيل مشكلات مثانه ايجاد مي كند. اكثر پرورش دهندگان معتبر در كشورهاي خارجي از علف خشك به جاي يونجه براي بچه خرگوش هاي خود استفاده مي كنند. هر چند با نظر دامپزشك مي توانيد يونجه به خرگوش خود بدهيد

پلت در رژيم غذايي خرگوش
پلتي را تهيه كنيد كه حداكثر داراي 18 درصد فيبر باشد. پلت ها بايد تازه باشند. پلت را به مقدار كم خريداري كنيد و در يخچال نگهداري نماييد تا از پوسيدگي جلوگيري شود. پلت هاي قديمي و بو گرفته مي توانند دليل نخوردن غذا توسط خرگوش باشند. پلت خرگوش منبع مناسبي براي بسياري از مواد غذايي مورد نياز خرگوش هسستند. اما پلت داراي مقدار زيادي كلسيم و كربوهيدرات نسبت به فيبر است. اگر خرگوش خود را با مقدار نامحدودي از پلت تغذيه كنيد باعث مسائل جدي و چاقي در خرگوش مي شويد. كلسيم مي تواند در روده رسوب كند و باعث گرفتگي روده شود. مي تواند در كليه رسوب كند و مشكلات زيادي را به وجود آورد. هم چنين ممكن است شما فراموش كنيد آب براي خرگوش خود بگذاريد و اين ممكن است باعث مرگ خرگوش شما شود چون پلت باعث تشنگي مي شود.

مترجم sara sara و پارنيا .خ
استفاده از مطلب با ذکر نام سایت ****بلامانع است.