آشنایی با روشهای واکسیناسیون طیور خانگی:


1-روش قطره چشمی (Eye drop ):

این روش برای واکسن های زنده مانند نیوکاسل، برونشیت و لارنگوتراکییت کاربرد دارد. در این روش هر 1000 دز واکسن را در 28-22 میلی لیتر آب مقطر حل کرده و سپس یک قطره در چشم حیوان می چکانند.


2-
روش تزریقی (injection ):

این روش برای واکسن های کشته و روغنی و بعضی از واکسن های زنده مانند مارک و رﺋوویروس بکار می رود. این روش بصورت تزریق داخل عضلانی( سینه و ران) و یا زیر جلدی ( گردنی) صورت می گیرد.

3-روش تلقیح در نسوج بال ( wingweb ):

این روش برای تلقیح واکسن آبله بکار می رود ولی می توان برای واکسن های آنسفالومیلیت، پاستورلوز و ..... نیز استفاده کرد. سوزن ها دارای دو تیغه می باشند که بر روی هر یک از تیغه ها یک شیار وجود دارد و باعث می شود که واکسن در دو نقطه تلقیح شود.

4-روش آشامیدنی ( oral ):

اقتصادی ترین، ساده ترین ( با حداقل استرس ) و آسان ترین روش( از نظر امکانات و تجهیزات و نیروی کار مورد نیاز ) می باشد. برای واکسن های زنده مثل گامبورو، آنسفالومیلیت که بافت هدف ویروس دستگاه گوارش است روش کاملا" مناسبی است.
البته در این روش احتمال خطا بالا بوده و تعداد پرندگان واکسن نخورده می تواند زیاد باشد.

5-روش اسپری:

این روش در واکسن های زنده در جوجه های به سن یک یا چند روزه و پرندگان مسن تر استفاده می شود.بیماریهای مهم وروش واکسیناسیون انها:برونشید:

واکسن برونشیت را بصورت اسپری ،قطره چشمی ویاآشامیدنی می توان مصرف کرد.

نیوکاسل:

بیماری نیوکاسل بدلیل فراگیری وتلفات زیاد ازاهمیت بالایی برخوردار است وباید ازطریق رعایت اصول بهداشتی وواکسیناسیون مکرر از بروز آن جلوگیری کرد.
این واکسن را میتوان به صورت
اسپری ،قطره چشمی،تزریقی ویاآشامیدنی مصرف کرد.

واکسن گامبرو:

درگیری با بیماری گامبورو در هر منطقه ای وجود دارد پس این بیماری را جدی بگیرید چون علاوه برتلفات بدلیل ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن شرایط برای ابتلاء به بیماریهای دیگرنیز فراهم می شود .

واکسن ابله:

واکسن آبله در زیر پوست بال تزریق می شود.

واکسن توأم نیوکاسل+ انفولانزا:

واکسن کشته نیوکاسل وآنفلوانزا است
به صورت تزریقی مورد استفاده قرار می گیرد.
تذکر:روشهای مختلف متناسب با سن طیور و نظر دامپزشک انتخاب ومورد استفاده قرار میگیرند.


گرداورنده:aligator
منبع:emruzi.com