فقر در ماداگاسکار بلای جان لمورها شد


کارشناسان حفاظت از حیات‌وحش در یک مطالعه جدید تاکید کردند که وضعیت میمون‌های «لمور» در زیستگاه‌های طبیعی ماداگاسکار رضایت‌بخش نیست و با ادامه روند فعلی احتمال می‌رود که تا ۲۰ سال آینده نسل آنها منقرض شود.
به گزارش ایسنا وضعیت نامساعد و فقر حاکم بر ساکنان جزیره «ماداگاسکار» مردم این جزیره را وادار به شکار و قاچاق لمورها که گونه‌ای از میمون‌های پوزه‌دار هستند کرده و موجب نابودی زیستگاه‌های آنها شده است.
«یوناه راتسیمبازافی»، استاد دانشگاه «آنتاناناریوو» می‌گوید: تا زمانی که در این منطقه فقر وجود دارد، امیدی به نجات «لمورها» از خطر انقراض نیست و هر سال که می‌گذرد کاهش شمار میمون‌سانان چشم درشت در جزایر واقع در اقیانوس هند شدت می‌یابد.
«میمون‌های لمور» میلیون‌ها سال است که از اقوام خود یعنی میمون‌های آفریقایی جدا شده و تنها در جزیره ماداگاسکار ساکن شده‌اند.
این جزیره که زیستگاه ۱۰۵ گونه مختلف از لمورها است، ۲۰ درصد از کل گونه‌های مختلف میمون‌سانان را نیز در خود جای داده است. وسعت این ناحیه کمتر از یک درصد زیستگاه جهانی میمون‌سانان است.
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، آتش‌سوزی سالانه سبب نابودی ۲۰۰ هزار هکتار از جنگل‌های ماداگاسکار می‌شود و با روند کنونی ۱۳ درصد باقیمانده از جنگل‌های طبیعی این جزیره نیز تا نسل بعدی ناپدید خواهد شد.
راتسیمبازافی افزود: اگر روند جنگل‌زدایی به همین منوال پیش برود، طی ۲۰ الی ۲۵ سال آینده هیچ جنگلی و در نتیجه هیچ «لموری» باقی نخواهد ماند.
منبع:صدایی برای بی صدایان