فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  1
لایک لایک:  1
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: مراحل نگه داري از فنچ

 1. #1
  کاربر فعال apam آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  پريچهر طهماسبي
  محل سکونت
  مشهد
  علایق
  پرورش گل و گياه، سبزيجات
  تخصص
  حسابدار
  حیوان خانگی
  خرگوش ، فنچ
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  شماره عضویت
  8075
  میانگین پست در روز
  0.28
  نوشته ها
  318

  مراحل نگه داري از فنچ

  بعد از اینکه فنچ های خود را خریداری کردید احتمالا صاحب پرنده فروشی آنها را در یه پاکت میندازه. حال شما به یک قفس نسبتا بزرگ احتیاج دارید که هرچه بزرگتر باشد بهتر است.
  ·
  شما حتما وسایل مورد نیاز فنچ را که در پایین آمده است، تهیه کنید و در قفس بگذارید:
  1.جای دانه خوری 3 سوراخه.
  2.جای آب استوانه ای.
  3.لانه ی مخصوص فنچ که به صورت پلاستیکی در پرنده فروشی ها موجود است.
  بعد از نصب وسایل بالا فنچ ها را در قفس رها کرده و در محلی ساکن از خانه و دارای آب و هوای معتدل نصب کنید.
  · برای نصب قفس فنچ در خانه به نکات زیر توجه کنید:
  1.محلی امن بدون گربه و یا موش.
  2.محلی که تاریک نباشد و محیطی روشن داشته باشد تا فنچ ها سر حال و بازیگوش باشند(نور طبیعی).
  3.توصیه می شود که فنچها را در نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.
  4.برای جوجه گیری در فصل سرد از فنچ حتما باید قفس در اتاق گرم نگهداری شود.
  · فنچها عاشق ارزن هستند و شما باید در جای دانه ای آنها به طور مرتب ارزن کافی قرار دهید. بهتر است ارزن ریز مخصوص فنچ رو خریداری کنید اما به جوجه فنچهایتان می توانید ارزن درشت بدهید تا عادت کنند.
  · جای آب استوانه ای فنچ ها را نیز هر روز پر از آب تازه کنید.
  · فنچها هرگز به مولتی ویتامین نیاز ندارند این رو تجربه 6 ساله من میگه فقط ارزن کافی و آب مناسب است.
  · شما حتما باید ظرفی کاسه مانند به عمق بسیار کم در کف قفس تعبیه کنید و آن را پر از آب کنید تا فنچ ها درون آن آب بازی کنند تاکید می کنم اگر عمق ظرف زیاد باشد ممکن است منجر به خفگی پرنده شود پس عمق ظرف باید کم باشد.
  · توجه کنید در زمان تخم گذاری هرگز ظرف آب برای فنچ قرار ندهید.
  · بعد از اینکه فنچ نر و ماده در قفس رها گردید و به شرطی که دو پرنده در قفس در جای ثابتی از خانه قرار داده شده باشند، بین 2 تا 20 روز طول می کشد که این دو تا فنچ با همدیگر جفت شوند .
  اولین
  نشانه برای آغاز جفت گیری این است که پرنده نر پرواز کرده و پشت کمر پرنده ی ماده قرار می گیرد و اما از کجا بفهمیم که فنچهایمان جفت شدن بهترین نشانه، تمیز کردن فنچ ها توسط یکدیگر است به طوری كه یکی از فنچ ها زیر نوک فنچ جفت را به آرامی با نوک خودش تمیز می کند و فنچ جفت حالت خواب آلودگی پیدا می کند در این زمان لانه سازی آغاز خواهد شد که اين مرحله یکی از حساسترین مراحل است که بعد از جفت گیری انجام میشود و نیازمند کمک اساسی شما به فنچهایتان است.
  · شما باید اقلام زیر را تهیه کرده و برای لانه سازی در قفس در اختیار فنچهايتان قرار بدهيد که عبارتند است:
  1.لانه ای مخصوص فنچ که به صورت پلاستیکی در پرنده فروشی ها موجود است.
  یکی از مشکلات اساسی کسانی که به صورت آماتور از فنچ نگهداری می کنند این است که چرا فنچ من به لانه نمی رود.برای این مشکل چند راه حل کلی دارم که در زیر اشاره می کنم:
  - اینکه لانه فنچ را در بالاترین نقطه قفس قرار دهید به طوری که پرنده نتواند روی آن بشیند حتی اگر میله برای نصب لانه در بالای قفس نیست آن را با سیم فلزی ببندید.
  - دریچه ی ورودی لانه ها کوچک است و درون لانه تاریک اگر فنچ هایتان به طور معمول وارد لانه نمی شوند لازم است در ترکیب لانه ی خریداری شده دستکاری کنید پوشش عقب لانه را از لانه خارج کنید. حال پشت لانه کاملا باز است حالا باید با چسبهای شیشه ای بزرگ حالتی شبیه جلوی لانه به وجود آورید و دریچه کمی بزرگتر با چسب تعبیه کنید و لانه را به طور بر عکس با سیم محکم در بالاترین نقطه قفس نصب کنید. حال لانه فنچ شما درونش روشن است و فنچ ها دیگر به راحتی به درون لانه می روند. این کار را من بارها امتحان کردم و جواب گرفتم بهترین روش برای حل این مشکل است. تاکید می کنم که اگر فنچ هایتان بعد از چند روز هرگز به لانه نرفتند کار بالا رو انجام دهید برای اینکه پشت چسب چسبنده است یک لایه چسب دیگر به پشت چسب بزنید تا چسبندگی از بین برود. ولی اگر فنچها با همان لانه سازگار شدند لازم به این کار نیست.
  2.قرار دان لوازم برای لانه سازی فنچ که شما باید این اقلام را در کف قفس قرار دهید حتی اگر خودتان در لانه قرار دهید فنچ نر تمام محتویات لانه را خالی می کند و طبق سلیقه خودش میسازد.
  - قراردان پنبه در قفس مثل پنبه های تشک که از لحاف دوزی ها قابل خرید است. و یا پنبه پزشکی که در داروخانه ها موجود است و در نهایت اگه پنبه نداشتید می توانید از دستمال کاغذی به تعداد 3 عدد 2 برگه به صورت خرد شده استفاده كنيد.
  - قرار دادن چوب سوزنی درخت کاج كه باید کوتاه باشد و نوک تیز هرگز نداشته باشد.
  - تعدادی تکه نخ معمولی کوتاه.
  · اگر موارد بالا رعایت شده باشد فنچ نر به جنب و جوش می افتد و شروع به لانه سازی می کند و فنچ ماده نیز در کارها به جفت خود کمک می کند. لانه سازی به معنای این است که حتما فنچ های شما جفت شده اند. بعد از اتمام لانه سازی که بین 1 تا دو روز طول می کشد پرنده ها برای خواب به لانه می روند. توجه کنید که هر دو فنچ نر و ماده باید باهم در لانه بخوابند و اگر یکی بیرون بود نشانه خوبی نیست چون احتمال اینکه هنوز جفت نشده باشند هست اما اگر هر دو شان شب ها در لانه ای که توسط فنچ نر ساخته شده باشد بخوابند این مرحله با موفقیت به پایان می رسد و باید منتظر جوجه های خوشگل باشید.
  · بعد از لانه سازی نوبت دوره ی تخم گذاری است که ممکن است بین 7 تا 40 روز بعد لانه سازی انجام شود در این مرحله حساس نیز کمک شما به فنچهایتان بسیار حیاتی است.
  یک سوال چه کار کنیم که فنچهایمان تخم بگذارند ؟
  پاسخ : بهترین پاسخ این است اگر از انجام مرحله های قبلی که گفتم مطمئن بودید که اصلی ترین آن لانه سازی است به پرنده ها یتان تخم مرغ آب پز بدهید. می توانید یک تخم مرغ آپ پز کنید و 70 درصد آن را خودتان میل کنید و 30 درصد باقی مانده را با چاقو و یا دست تمیز خرد و نرم کرده به صورتی که فنچ بتواند تکه های تخم مرغ را بخورد در کف قفس تمیز قرار دهید. فنچ ها عاشق خوردن تخم مرغ آبپز هستند این کار را 3 بار در هفته انجام دهید.
  توجه کنید : هربار تخم مرغ تازه به فنچ ها یتان بدهید.

  · معمولا فنچ ماده در هر دوره بین یک تا 10 تخم می گذارد که تعداد تخم ها با تغذیه رابطه مستقیم دارند. اما بیشتر اوقات همه تخم ها تبدبل به جوجه نمی شوند همان طور که گفتم رکورد من 5 جوجه بود که نتیجه بسیار خوبی تلقی می شود اما هرچه به پرنده هایتان بیشتر برسید تعدادي بیشتر از تخم ها جوجه می شوند. · بعد از تخم گذاری فنچ های نر و ماده به نوبت روی تخم ها می خوابند. در این مدت از تغذیه فنچ غافل نشوید همان ارزن کافی است با آب ولی هرگز کاسه ی آب در طول دوره ی تخم گذاری برای شنای فنچ ها قرار ندهید چون پرنده بعد از شنا از تخم ها غافل و یا با خوابیدن با پرهای خیس تخم ها را خراب می کند.
  · در طول دوره ی تخم گذاری حتما نکات زیر رعایت کنید:
  1.هرگز قفس پرنده رو تکان ندهید حتی برای چند ثانیه.
  2.هرگز به کودکان اجازه بازی با قفس پرنده را ندهید.
  3.از تغذیه پرنده غافل نشوید ارزن + آب تازه.
  4.هرگز برای شنای پرنده کاسه آب قرار ندهید.
  5.اگر تخمی را در کف قفس مشاهده کردید هرگز دست بهش نزنید. نخواهید دوباره آن را سرجایش بگذارید چون مطمئن باشید تخم خراب بوده که فنچ خودش آن را بیرون انداخته.
  6.در شب هرگز محل قفس را روشن نکنید و قفس را در محلی که با نور طبیعی روشن شود بگذارید.
  7.به غیر از قرار دان آب و غذا که با احتیاط انجام شود دیگر هرگز دست در قفس نکنید.
  اگر تمامی نکات و مراحل قبلی رعایت شده باشد بعد از 12 تا 21 روز جوجه ها از تخم خارج میشوند و شما وارد مرحله نگهداری جوجه می شوید. شما می توانید برای تشخیص اینکه تخم ها کی جوجه می شوند دفترچه ای تهیه کنید و همان روز اولی که متوجه شدید فنچ تان تخم گذاشته به ازای هر روز یک علامت بگذارید همراه با تاریخ از روز 12 به بعد هر آن امکان خارج شد جوجه ها است اما معمولا روز 21خارج میشوند.
  · خب این مرحله آخرین مرحله در دوره تولید مثل فنچ است. این مرحله مانند تمامی مراحل قبل شما نقش بسیار موثری دارید. زمانی که جوجه فنچ ها از تخم در آمدند بسیار کوچک هستند و نیازمند تغذیه از والدین خود هستند. شما باید غذای کافی فنچ ها و جوجه هایشان را فراهم کنید که همان ارزن است البته در این مرحله برای رشد بهتر جوجه و تقویت والدین توصیه می شود حتما از تخم مرغ آب پز استفاده کنید می توانید هر رور تخم مرغ آپ پز در کف قفس بگذارید فنچ ها اول خودشان می خورند بعد به سراغ جوجه هایشان می روند و با خارج کردن غذا از چینه دان ومعده شان دوباره به دهن میاورند و به حلق جوجه هایشان می ریزند هر گز سعی نکنید خودتان به جوجه ها غذا بدهید که کاری است بیهوده و موجب می شود که فنچ فرآیند جوجه کشی را رها کنند.
  · نکات مهم در دوران جوجه داری هم شباهت زیادی به دوران تخم گذاری دارد که عبارت است از :
  1.هرگز قفس پرنده را تکان ندهید حتی برای چند ثانیه.
  2.هرگز به کودکان اجازه بازی با قفس پرنده را ندهید.
  3.از تغذیه پرنده غافل نشوید ارزن + آب تازه + تخم مرغ آپ پز.
  4.هرگز برای شنای پرنده کاسه آب قرار ندهید.
  5.اگر جوجه ی تازه متولد شده بدون پر را زنده کف قفس دیدید با احتیاط کامل و به آرامی در لانه قرار دهید.
  6.در شب هرگز محل قفس را روشن نکنید و قفس را در محلی که با نور طبیعی روشن شود بگذارید.
  7.به غیر از قرار دان آب و غذا که با احتیاط انجام شود دیگر هرگز دست در قفس نکنید.
  · بعد از 20 تا 60 روز که متفاوت است پرنده از لانه خارج می شوند که پر تمام بدنشان را پوشانده اما فاقد پرهای زینتی و نوک رنگی هستند شاید فکر کنید دوران ضعیف بودن جوجه تمام شده که باید بگم سخت در اشتباهید چون جوجه ها هنوز نمی تواند دانه بخورند به سختی می پرند و پرواز میکنند با صداهای مخصوصی جوجه ها نزدیک والدین خود می نشیند و دهانشان را باز می کنند و طلب غذا می کنند. اما به مرور زمان یاد می گیرند هم پرواز کنند و هم دانه و هم‌ آب بخورند اما این مدت ممکن است بین 2 تا 6 ماه طول بکشد. زمانی که پرنده شبیه پدر و مادر خود شد بالغ شده است که بین 4 تا 8 ماه بالغ شدن به طول می انجامد.
  · بعد از اینکه جوجه ها کارهای اصلی زندگی را فرا گرفتند می توانید زمینه را برای جفت گیری دوباره فنچ هایتان محیا کنید البته اگر فاصله جفت گیری کم باشد فنچ هایتان ضعیف می شوند. پیشنهاد میشه تغذیه فنچ ها به طور کامل رعایت شود برای جفت گیری دوباره. اما گاهی بودن جوجه های قبلی در قفس که بزرگ شده اند مانع جفت گیری دوباره والدینشان می شوند چون دیگر جوجه هایشان نیستند اکنون رقیبانشان هستند پیشنهاد می شود جوجه ها را جدا کنید
  توجه : هر گز فنچ هاي خواهر و برادر را نخواهید جفت کنید که کاری است گه اخلاق انسان را زیر سوال می برد


  برگرفته از سايت www.finches.******.com

 2. #2
  کاربر فعال apam آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  پريچهر طهماسبي
  محل سکونت
  مشهد
  علایق
  پرورش گل و گياه، سبزيجات
  تخصص
  حسابدار
  حیوان خانگی
  خرگوش ، فنچ
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  شماره عضویت
  8075
  میانگین پست در روز
  0.28
  نوشته ها
  318
  فنچها هرگز به مولتی ویتامین نیاز ندارند این رو تجربه 6 ساله من میگه فقط ارزن کافی و آب مناسب است.

  تصحيح مي شود:
  گياهاني كه فنچ ها در طبيعت از آن ها استفاده مي كنند بسيار متفاوت است مثل شلغم، اسفناج، ميوه ها و برخي گياهان سبز اين گياهان مي توانند تامين كننده ويتامين هاي مختلف از جمله ويتامين e مورد نياز آن ها باشند. بنابراين بايد فنچ هايي كه در قفس نگه داري مي شوند از اين نظر مورد توجه قرار گيرند. هويج بخارپز و برگ كاهو از سبزيجاتي هستند كه فنچ ها تمايل به خوردن آن ها دارند. براي تامين كلسيم مورد نياز آن ها مي توان از پودرهاي استخوان موجود در فروشگاه هاي غذاي حيوانات و يا پودر صدف، پوسته تخم مرغ و يا كف دريا استفاده كرد. خوراك تخم مرغ نيز به صورت دوره اي براي تامين كلسيم توصيه شده است.


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید