نتایج پژوهشی جالب درباره علل مرگ سگ‎ها در پی مطالعه پرونده 74556 بیمار


حکیم مهر - محققان دانشکده دامپزشکی دانشگاه جورجیا در آمریکا طی یک پژوهش به بررسی علت مرگ‎ سگ‌ها پرداخته‎اند.
این تحقیق با بررسی موارد ثبت شده در طی 20 سال (1984 تا 2004 میلادی) در 27 بیمارستان‎ آموزشی دانشکد‎ه‎های دامپزشکی آمریکای شمالی انجام شده است.
دکتر Kate E. Creevy استادیار دانشکده دامپزشکی جورجیا و همکارانش با مطالعه پرونده بیش از 74556 سگ از 82 نژاد علل مرگ این حیوانات را در دو گروه بر اساس اندام درگیر و نوع بیماری تقسیم بندی کردند.
نتایج این مطالعه نشان داد که سگ‎های جوان‎تر از دو سال اغلب بر اثر تروما، بیماریهای مادرزادی و عفونی تلف شده‎اند.
این در حالی است که سگ‎های مسن‎تر عمدتاً بر اثر سرطان جان خود را از دست داده‎اند و اوج این مسئله به سگ‎های با سن 10 سال برمی‌گردد.
از نظر اندام مبتلا نیز اغلب موارد ثبت شده در پرونده بیماران تلف شده شامل معده و روده، سیستم عصبی و حرکتی‎-عضلانی بوده و این در حالی است که درگیری پوست، چشم، کبد و بافت‎های غده‎ای بدن کمتر جلب توجه می‎کرد.
این مطالعه نشان داد در بین نژادهای بزرگ جثه اغلب علت مرگ، سرطان و درگیری اندام حرکتی-عضلانی و معده و روده بوده و نژادهای کوچک جثه بیشتر به دلیل درگیری غدد درون‎ریز و اختلالات متابولیک تلف شده‎اند.
این پژوهش نتایج جالبی هم درباره علت مرگ در بین نژادهای مختلف دربرداشته است.
بر این اساس، سگ‎های نژاد Dachshunds بیشتر به علت بیماریهای عصبی و سگ‎های نژاد Golden Retrievers اغلب به علت سرطان جان خود را از دست داده‎اند.
همچنین سگ‎های نژاد Bulldog بیشتر بعلت بیماریهای تنفسی و سگ‎های نژاد Chihuahua و Maltese عمدتاً به دلیل بیماریهای قلبی-عروقی تلف شده‏اند.
از نتایج قابل تأمل این مطالعه آن است که درصد بالایی از علت مرگ سگ‏های نژاد Fox Terrier مربوط به بیماریهای قلبی-عروقی بوده و این در حالی است که اصولاً این نژاد با چنین بیماریهایی عجین نیست! حتی در مورد سگ‎های نژاد Afghan Hounds و Vizslas هم اغلب علت مرگ، بیماریهای تنفسی بوده که در مورد این نژادها هم اعتقادی بر استعداد به این دسته از بیماریها وجود ندارد!