اسماعیل بلیده ای در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه سیستان و بلوچستان ، با اشاره به انتقاد از اداره محیط زیست نیکشهر در خصوص حمله گرازها به مزارع این بخش اظهار کرد: سال هاست به علت بی توجهی محیط زیست نسبت به کنترل گرازهای وحشی، اراضی کشاورزی مزارع بخش ساربوک به ویژه حاشیه رودخانه کاجو به عرصه ی تاخت و تاز و جولانگاه گرازهای وحشی تبدیل شده است، اما مسئولین محیط زیست هیچ گونه اقدامی در این خصوص انجام ندادند.
بلیده ای افزود: این حیوانات که زیستگاه اصلی آنها حواشی رودخانه کاجو و جنگل هاست، با یورش دسته جمعی به مزارع، محصولات زراعی را که با زحمات طاقت فرسای کشاورزان به بار نشسته است، بی رحمانه درو می کنند.
وی بیان کرد: اغلب کشاورزان این منطقه به دلیل هجوم گرازها از کشاورزی دست کشیده و تعدادی از آنان بر اثر مقاومت با حیوانات وحشی دچار صدمه شدند.
بلیده ای افزود: باتوجه به این که زمین های زراعی کنار رودخانه کاجو حاصل خیز و مرغوب است، اما مسئولین محیط زیست نسبت به کنترل حیوانات وحشی اقدامی انجام نمی دهند.
وی گفت: این موضوع عاملی اساسی در سیر نزولی میزان تولیدات زراعی و مهم ترین مانع در مسیر توسعه و پویایی حوزه کشاورزی بخش ساربوک است، همچنین حمله گرازها علاوه بر افت کیفیت محصول، سبب شده است تا کشاورزان با وجود کار و تلاش مضاعف و شبانه روزی متضرر شوند.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به نقش موثر صندوق بیمه محصولات کشاورزی در حمایت از بخش زراعی و با بیان اینکه در سال های اخیر پوشش بیمه ای این صندوق افزایش یافته است، کشاورزان ساربوک خواستار قرار گرفتن خسارات ناشی از حمله گرازها، زیر پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی هستند.
وی تصریح کرد: با توجه به سرمایه گذاری های کلان دولت از جمله کانال گذاری و زهکشی ، زمین های زراعی ساربوک به ویژه حاشیه رودخانه به اراضی مرغوب تبدیل شده و قابلیت کشت و تولید انواع محصولات کشاورزی در این زمین ها وجود دارد که متاسفانه گرازها، این امکان را از کشاورزان سلب کرده اند.
او گفت: گرازهای وحشی برای ادامه حیات و بقای خود و تامین غذا وارد کشتزارها شده و با آسیب رساندن به این محصولات موجب رعب و وحشت اهالی می شوند، هجوم گله ای گرازها و به مخاطره افتادن جان روستائیان و کشاورزان از مسائل و مشکلاتی است که مردم این منطقه همواره با آن دست به گریبان هستند.
بخشدار ساربوک با اشاره به اهمیت طرح انسداد و ارتقای امنیت کشاورزان و جلوگیری از ورود گرازهای وحشی به مزارع و نیز تردد غیرمجاز، گفت: با اجرای کامل این پروژه، کشاورزان با خیال راحت می توانند به کشت و زرع و فعالیت های کشاورزی و باغداری مشغول شوند.
وی اظهار کرد: صیانت از محیط زیست و حیات وحش و حفظ زیست بوم یک منطقه مهم است و یکی از بدیهیات شکل گیری سازمانی به نام حفاظت محیط زیست نیز به همین جهت است اما باید در کنار توجه به زیست بوم و حراست از جانوران وحشی، جان و مال و امنیت و آسایش مردم بیشتر مورد عنایت و توجه مسوولان قرارگیرد تا کشاورزان نیز شاهد خسارت به محصولات خود نباشند.