اگر از زندگي در محيط‌هاي آلوده و پرسروصداي شهري خسته شده‌ايد و كمي به آرامش نياز داريد، حضور در طبيعت براي شما درست مثل يك قرص آرام‌بخش عمل مي‌كند. كافي است هفته‌اي يك بار به يك محيط طبيعي قدم بگذاريد و تعدادي گل‌و‌گياه زيبا و با طراوت ببينيد تا در طول هفته سرحال و شاداب‌تر باشيد.
</B>

اما اگر دغدغه‌ها، گرفتاري‌ها و مشكلات زندگي مجالي برايتان باقي نگذاشته، بهترين راه اين است كه بخشي از طبيعت را به محيط زيست خود وارد كنيد. اين محيط جايي نيست جز آپارتمان شما. زندگي در يك فضاي سرسبز، مطبوع‌تر از آن چيزي است كه فكرش را مي‌كنيد. ضمن اينكه نگهداري از برخي گياهان آپارتماني بسيار ساده و كم‌هزينه است و پس از مدتي شادابي و سرزندگي خاصي را برايتان ايجاد مي‌كند. در واقع گياهان آپارتماني روز‌به‌روز جلوي چشم شما رشد مي‌كنند و ديدن مراحل بزرگ شدن گياهاني كه با دست خودتان كاشته‌ايد، بسيار لذت‌بخش است. بنابراين در صورتي كه مي‌خواهيد منزلتان را با تعدادي گل‌و‌گياه زيبا، سرزنده و جذاب‌تر كنيد، ادامه اين مطلب را بخوانيد:
قبل از اينكه به خريد برويد
شايد شما جزو افرادي هستيد كه براي اولين بار تصميم گرفته‌ايد چند گياه آپارتماني داشته باشيد. در اين صورت بهتر است كه ابتدا گياهاني را انتخاب كنيد كه نگهداري از آنها آسان‌تر است و زود رشد مي‌كنند. در نتيجه اشتياق شما براي هرچه سرسبزتر كردن منزلتان دو چندان مي‌شود. نكته ديگر اينكه قبل از خريد بايد ميزان نور منزلتان را بسنجيد و تصميم بگيريد كه مي‌خواهيد گلدانتان را در كدام بخش از آپارتمان قرار دهيد. بايد بدانيد كه فضاي شما براي نگهداري از گياهان چقدر وسعت دارد و بهترين مكان براي نگهداري از گياهان آپارتماني در منزل شما كجا است. خلاصه اينكه قبل از اينكه گياه را به خانه بياوريد، درباره شرايط نگهداري آن خوب فكر كنيد و با عجله تصميم نگيريد.
چند نكته براي خريد گياه مناسب
هنگام خريد دقت كنيد كه برگ گياه شاداب، براق و درخشان باشد. پشت و روي برگ‌ها را هم خوب بررسي كنيد تا هيچ گونه آفت‌زدگي در آنها ديده نشود. ديگر اينكه گياه موردنظر شما بايد ساقه‌هاي محكمي داشته باشد. به‌علاوه، بايد بدانيد كه اندازه و ارتفاع گياه در قيمت آن موثر است. خريد گياهاني كه كمتر رشد كرده‌اند، ارزان‌تر تمام مي‌شود، اما اين گياهان جوان، حساس‌تر هستند و به توجه و مراقبت بيشتري نياز دارند.
اگر هم از گياهان گلدار خوشتان مي‌آيد، گياهي با گل‌هاي درشت و باز را انتخاب نكنيد؛ چون فصل گل‌دهي آن به پايان رسيده است. به جاي آن گلدان‌هايي را برگزينيد كه غنچه دارند تا گل‌هاي گلدان شما دوام بيشتري داشته باشند. سعي كنيدگياه را از گل‌فروشي‌ها و مراكز شناخته‌شده تهيه كنيد تا نسبت به سلامت آنها مطمئن‌تر باشيد.
شرايط نگهداري از گياهان آپارتماني
شرايط نگهداري از همه گياهان آپارتماني يكسان نيست، به طور مثال برخي از آنها به نور مستقيم نياز دارند و بعضي بايد در محيطي با نور غيرمستقيم قرار بگيرند.
در جاهايي كه نور كمتري وجود دارد، بهتر است از گياهاني استفاده كنيد كه مقاومت بيشتري دارند و در نور كم و شرايط نامساعد هم دوام مي‌آورند.
در ضمن بايد توجه كنيد كه گلدان شما فضاي زيادي را اشتغال نكند و سر راه بازي كودكان نباشد. گاهي آشپزخانه مكان مناسبي براي پرورش گياهان آپارتماني است؛ چون پختن غذا، هوا را كمي مرطوب مي‌كند و در نتيجه گياهاني كه نياز آبي بالايي دارند، در اين فضا بهتر رشد مي‌كنند.
نوع گلدان
گلدان‌ها انواع مختلفي دارند و ممكن است پلاستيكي، سفالي، بدون لعاب، سفالي لعابدار يا چوبي باشند. به هر حال گلدان‌هاي پلاستيكي كه ظاهر و رنگ زيبايي دارند، براي آپارتمان بسيار مناسبند. گلدان‌هاي سفالي هم بيشتر در فضاي خارج از آپارتمان مانند پله‌ها، حياط و ... استفاده مي‌شوند. ويژگي گلدان‌هاي سفالي اين است كه وزن سنگين آنها باعث مي‌شود به راحتي واژگون نشوند. دقت كنيد كه در ته‌گلدان شما سوراخ‌هايي براي خروج آب اضافي وجود داشته باشد و اگر اين حفره‌ها مسدود شد، آنها را باز كنيد. يادتان باشد كه براي گلدان حتما زير گلداني دم تهيه كنيد تا زهكشي آب گلدان، آپارتمان شما را كثيف نكند.
آبياري و تامين رطوبت موردنياز
نياز آبي گياهان مختلف متفاوت است. براي اينكه گياه شما به خوبي رشد كند، بايد به اندازه به آن آب بدهيد. نكته مهم اينجا است كه گاهي با آبياري زياد گياه شما پژمرده مي‌شود؛ چون ريشه گياهان علاوه بر آب، به اكسيژن هم نياز دارد. بنابراين اگر گلدان هميشه از آب اشباع باشد، ريشه‌هاي دچار خفگي مي‌شوند و گياه مي‌ميرد. البته بعضي از گياهان آپارتماني مانند نخل مرداب نياز آبي بالايي دارند، اما برخي ديگر از جمله كاكتوس و گياهاني كه نسبت به خشكي هوا مقاومند، به آبياري كمتري نيازمندند.
هنگامي كه خاك سطحي گلدان خشك شد، زمان آبياري آن فرا رسيده است. در اين موقع رنگ خاك روشن مي‌شود. بهتر است كه دماي آب براي آبياري نه خيلي سرد باشد و نه گرم. بدين منظور مدتي قبل از آبياري آب را در اتاق قرار دهيد تا دماي آن متعادل شود.
معمولا در آپارتمان‌ها رطوبت كم است و به همين دليل گياه خيلي زود طراوت خود را از دست مي‌دهد. براي جلوگيري از اين قضيه در طول روز با اسپري روي گياه آب بپاشيد. اين كار را صبح و عصر انجام دهيد. هنگام شب آب گياه كمتر تبخير مي‌شود و گياه به رطوبت كمتري نياز دارد.
پرورش گياهان در پاسيو
يكي از محيط‌هاي مناسب براي پرورش گل‌ها و گياهان در آپارتمان‌ها، پاسيو است.
البته بايد به اين نكته توجه كنيد كه نورگير پاسيو تميز باشد تا نور كافي به گياهان برسد. رشد اغلب گياهان در پاسيو به خوبي انجام مي‌شود؛ اما باز هم به آنها خوب رسيدگي كنيد و زمان آبياري و تامين رطوبت موردنياز را از ياد نبريد. يادتان باشد كه براي داشتن يك خانه سبز فقط كمي ذوق و سليقه كافي است تا از يك پاسيوي به ظاهر معمولي، مكاني ديدني و دوست‌داشتني فراهم كنيد و اوقات لذت‌بخشي را در پاسيوي خود بگذرانيد.
وقتي به سفر مي‌رويد
افرادي كه گل و گياه پرورش مي‌دهند خوب مي‌دانند كه يكي از دغدغه‌هايشان در هنگام سفر، آبياري گل‌ها و گياهان است؛ چون چند روز بي‌آبي پژمردگي و خشك‌شدن گياه را به دنبال دارد.
وقتي كه قرار است براي چند روز گياهتان را تنها بگذاريد، يكي از راه‌حل‌هاي رفع مشكل آبياري اين است كه اين وظيفه را به يكي از همسايه‌ها يا اقوام واگذار كنيد. البته بايد فرد امين و مطمئني را پيدا كنيد و كليد خانه‌تان را به او بسپاريد كه اين موضوع هم خودش يك دغدغه ديگر است. بنابراين راهي را به شما پيشنهاد مي‌كنيم تا از اين بابت نگراني نداشته باشيد. روش كار اين است كه بايد يك گلدان يا پارچ آب را طوري كنار گياهان قرار دهيد كه بالاتر از سطح گلدان باشد.
بعد يك پارچه نخي كم‌عرض را آماده كنيد. يك سر آن را داخل آب بگذاريد و سر ديگر را روي سطح خاك قرار دهيد. در نتيجه پارچه نخي كار انتقال آب از پارچ به گلدان شما را انجام مي‌شود. با استفاده از اين روش در طي مدت سفر، گياه شما به تدريج آبياري مي‌شد. اين را هم بگوييم كه اگر فرد مسوولي را براي آبياري انتخاب مي‌كنيد، بايد روش آبياري را به او آموزش دهيد تا به گلدان شما آسيبي وارد نشود.
خاك مناسب و كوددهي
هرچند وقت يك‌بار لازم است خاك گلدان‌ها را تعويض كنيد و در‌حال‌حاضر فصل مناسبي براي رسيدگي به وضعيت گلدان‌ها است. براي تهيه خاك گلدان‌هاي داخل منزل، خاك‌هاي سبك را انتخاب كنيد و هرگز كود دامي به كار نبريد.
در واقع بهترين خاك براي پر كردن گلدان‌ها مخلوطي از خاك معمولي و خاك برگ است.
براي تقويت گياهان آپارتماني مي‌توانيد از كودهاي شيميايي استفاده كنيد. بهترين نوع كود شيميايي، كود كامل است كه به صورت جامد و مايع در بازار وجود دارد و براي همه گياهان به كار مي‌رود. شيوه مصرف اين كودها روي آن درج شده و بهتر است گياهان آپارتماني هر دو هفته يك‌بار با اين كودهاي شيميايي تغذيه شوند.
معرفي چند نمونه از گياهان آپارتماني
گياهان آپارتماني انواع مختلفي دارند و اگر بخواهيم همه آنها را نام ببريم، هفتاد من مثنوي مي‌شود. بنابراين برخي از رايج‌ترين آنها را با ويژگي‌هاي مهمشان معرفي مي‌كنيم تا درباره شرايط نگهداري از آنها اطلاعات بيشتري داشته باشيد:
بامبو به شما شانس مي‌دهد!
اين روزها بازار فروش بامبوها نسبت به ساير گياهان آپارتماني رونق خوبي دارند؛ چون هم شكل و شمايل آنها جالب است و هم شرايط نگهداريشان ساده. درواقع بامبوها براي رشد به خاك نياز ندارند، مي‌توان آنها را در آب يا خاك ژله اي نگهداري كرد و براي رشد بهتر، تقويت‌كننده‌هاي مايع را به كار برد.
يكي از دلايلي كه طي يكي دو سال اخير استقبال مردم از خريد بامبو زياد شده، اين است كه عده‌اي معتقدند بامبو شانس مي‌آورد و بر اين باورند كه بامبوها از تايلند و مالزي به ايران وارد مي‌شوند و مردم هم با اشتياق آن را تهيه مي‌كنند تا شايد از اين راه شانس در خانه‌شان را بزند. بهترين دما براي پرورش بامبو 15 تا 40درجه سانتيگراد است و اگر در محيطي با نور غيرمستقيم نگهداري شونده به سرعت رشد مي‌كنند و قد مي‌كشند.
فيكوس، گياهي از هند و مالزي
اين گياه آپارتماني بومي هند و مالزي است و يكي از محبوب‌ترين گياهان خانگي به شمار مي‌رود. فيكوس به نور كامل نياز دارد؛ اما نبايد در معرض تابش مستقيم خورشيد قرار بگيرد. نسبت به خشكي مقاوم است و اگر به آن زياد آب بدهيد، مدت كوتاهي مهمان شما است. در تابستان هفته‌اي دو بار و در زمستان فقط يك بار در هفته به فيكوس آب بدهيد. خاك مناسب براي اين گياه مخلوطي از خاك برگ و خاك رس است و تكثير آن از طريق قلمه‌زني انجام مي‌شود.
با «ديفن باخيا» شروع كنيد
گياهي زيبا و مقاوم است كه به سادگي خانه شما را بسنده مي‌كند. اگر در نگهداري گياهان آپارتماني چندان با تجربه نيستيد، يك پيشنهاد اين است كه پرورش گياهان را با ديفن باخيا شروع كنيد. ديفن باخيا را در جايي قرار دهيد كه نور غيرمستقيم وجود داشته باشد؛ چون اين گياه نسبت به نور مستقيم حساس است. هر چند وقت يكبار هم گلدان را بچرخانيد؛ چون ديفن باخيا مدام به سمت نور خم مي‌شود. از آبياري زياد آن بپرهيزيد. در تابستان هفته‌اي 3-2بار آبياري كافي است و در زمستان هفته‌اي يك‌بار.
بنجامين براي حرفه‌اي‌ها
برگ‌هاي اين گياه بسيار زيبا است و جزو گياهان آپارتماني زيبا و پرطرفدار محسوب مي‌شود، اما اگر قصد خريد آن را داريد بايد بگوييم كه نگهداري آن كار ساده‌اي نيست. بنجامين نسبت به تغييرات محيطي مقاومت كمي دارد و بسيار حساس است. با كوچك‌ترين جابه‌جايي برگ‌هاي آن مي‌ريزد؛ بنابراين بايد از جابه‌جايي گلدان جلوگيري كنيد. به اين گياه هم نبايد زياد آب بدهيد و اجازه دهيد بين دو آبياري خاك سطحي گياه خشك شود. اگر در نگهداري گياهان آپارتماني تازه‌كار هستيد، پرورش اين گياه براي شما مناسب نيست و براي افراد با تجربه توصيه مي‌شود.
برگ انجيري بازيگوش!
يكي از مقاوم‌ترين گياهان آپارتماني است و براي افراد مبتدي گياه مناسبي به شمار مي‌رود. برگ انجيري به نور غيرمستقيم نياز دارد و اشعه‌هاي مستقيم خورشيد برگ‌هايش را مي‌سوزاند. آبياري زياد لازم ندارد و در فاصله بين دو آبياري، سطح خاك آن بايد كاملا خشك شود. برگ انجيري جزو گياهان آپارتماني بالا رونده است و بايد در كنار آن قيم قرار دهيد. اگر به اين گياه خوب رسيدگي كنيد، منظره جالبي را در آپارتمان‌ شما ايجاد مي‌كند و از در و ديوار بالا مي‌رود!
نخل مرداب، هميشه تشنه
نخل مرداب از جمله گياهان ارزان و زيبا است كه پرورش و تكثير آن كار ساده‌اي است. به آب فراوان و آفتاب كامل احتياج دارد. البته در جاهاي سايه‌اي كه نوردار باشد هم رشد مي‌كند. بايد آنقدر به اين گياه آب بدهيد تا هميشه خاك آن شبيه باتلاق باشد؛ بنابراين روزي يكبار آبياري لازم دارد. نخل مرداب در دماي پايين خزان مي‌كند و با گرم شدن مجدد هوا، برگ‌هاي جديد آن شروع به رشد مي‌كنند.
آگلونما
برگ‌هاي ابلق زيبايي دارد و بايد دور از تابش مستقيم خورشيد نگهداري شود. نبايد به اين گياه زياد آب بدهيد و در فاصله بين دو آبياري خاك آن بايد كاملا خشك شود. براي تكثير اين گياه مي‌توانيد ساقه بدون برگ را به صورت افقي در ماسه بكاريد يا ساقه برگدار را قلمه بزنيد.
گل كفشك، مهماني عجيب و غريب
اگر دلتان مي‌خواهد كه در آپارتمان يك گل عجيب و غريب داشته باشيد كه توجه همه را به خودش جلب كند، گل كفشك بخريد. گل‌ها اين گياه آپارتماني در رنگ‌هاي بسيار شاد و زيبا وجود دارد و بومي كشور شيلي است. اگر به ظاهر گل‌ها دقت كنيد، مي‌بينيد كه شبيه كفش‌هاي خالدار است. با كاشتن بذر گياه در اواخر تابستان تعداد زيادي گل كفشك خواهيد داشت. اين گياه در حال حاضر هم در گلفروشي‌ها موجود است. از اوايل اسفند تا پايان فروردين گل مي‌دهد و آپارتمان شما را رنگارنگ مي‌سازد. اين گياه نسبت به سرما بسيار حساس است.
شمعداني، همراهي شاداب و پرطراوت
گل‌هاي شمعداني بسيار زيبا است و از جمله گل‌هايي است كه در آپارتمان هم نگهداري مي‌شود. گل‌هاي شمعداني درشت و به رنگ‌هاي سفيد، قرمز و بنفش است. شمعداني از اوايل فروردين تا اواخر مرداد به گل مي‌نشيند و در دوران گل‌دهي منزل شما را با طراوت و شاداب مي‌كند. در فصل گل‌دهي بايد به اين گياه زياد آب بدهيد.
آشيمينس
يكي از گياهان آپارتماني است كه گل‌هاي زيبايي دارد. ساقه‌هاي اين گياه خيلي سريع رشد مي‌كنند و ارتفاع آنها به 20سانتي‌متر مي‌رسد. اگر در تابستان به اين گياه خوب آب بدهيد، در تمام طول اين فصل گرم گل مي‌دهد. پس از پايان دوران گل‌دهي بهتر است آبياري آن را كم كنيد تا پياز آشيمينس كمي استراحت كند. در اين مدت بايد آن را در جاي گرمي نگه داريد. </B>
www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@...