دیده بان حقوق حیوانات
: یک نهنگ بسیار کمیاب از گونه «دندان شمشیری» که از نمادهای آب‌های یخی قطب شمال محسوب می‌شود هفته گذشته در یک منطقه بسیار غیرمعمول در سواحل «ونیز» جنوب کالیفرنیا به گل نشست.
به گزارش ایسنا لاشه این ماده نهنگ که با عنوان «نهنگ دندان شمشیری» شناخته می‌شود پس از مشاهده در سواحل کالیفرنیا برای کالبدشکافی به محققان حیات‌ وحش تحویل داده خواهد شد تا دانشمندان درباره این آبزیان گریزان که اغلب از محل زندگی خود فاصله می‌گیرند، جزئیات بیشتری را آشکار سازند.«نیک فش»، متخصص آکواریوم «سانتامونیکا پی‌یر» درباره مشاهده این نهنگ کمیاب گفت: ما بسیار خوش‌شانس هستیم که حتی لاشه این ماده نهنگ را پیدا کرده‌ایم چون این نهنگ‌ها از گونه وال‌های فوق‌العاده کمیاب هستند به طوری که تقریبا تاکنون در حیات وحش مشاهده نشده‌اند.


وی افزود: گزارش مشاهده این نهنگ حدود ۴٫۶ متری در اواخر شب دریافت شد و بلافاصله کارکنان موزه تاریخ طبیعی لس‌آنجلس برای بررسی لاشه به منطقه اعزام شدند.
به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه لس‌آنجلس تایمز، «فش» افزود: روی کل بدن این نهنگ آثار جراحت‌های ناشی از حملات «کوسه‌های شیرینی‌بُر» (Cookie cutter) مشاهده می‌شد. این کوسه‌ها در واقع با کندن تکه‌هایی دایره‌ای شکل از بدن آبزیان بزرگتر، شکم خود را سیر می‌کنند.فش گفت: با این وجود لاشه نهنگ هنوز سالم مانده بود و احتمالا پیش از به گل نشستن زنده بوده است.

وی افزود امیدوار است که کالبدشکافی از نحوه مرگ این نهنگ و رژیم غذایی آن پرده بردارد. از آنجا که این نهنگ‌ها در حیات وحش بسیار نادر هستند، کالبدشکافی از لاشه‌های آنها می‌تواند تنها منبع جمع‌آوری اطلاعات برای محققان حیات وحش باشد.
در نهنگ‌های دندان شمشیری، جنس نر به دلیل داشتن دندان‌های شمشیری شکل که تنها در بخشی از فک پایینی رشد می‌کنند، مشهور هستند اما دندان‌ها در جنس ماده و نهنگ‌های نابالغ در بافت لثه آنها مخفی می‌ماند.