فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

تشکر تشکر:  26
لایک لایک:  18
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: رفتار شناسی کاسکو

کاربر اخراج شده
    نام و نام خانوادگی
    حسام
    علایق
    حیوانات.سفر.نت.خرید
    تخصص
    پرورش دهنده
    حیوان خانگی
    نا معلوم!
    شماره عضویت
    6367
    میانگین پست در روز
    0.66

رفتار شناسی کاسکو

رفتاری شناسی کاسکو

گاهی اوقات پرورش دهندگان و صاحبان کاسکو ها اطلاعات چندانی از رفتار های طبیعی کاسکوها ندارند و این امر باعث می شود تا برخی رفتار های عادی این پرنده برای انان غیر طبیعی به نظر برسد و یکسری اقدامات را در پی داشته باشد که اصولا هیچ نیازی به این اقدامات نمی باشد.در این تاپیک به توضیح درباره رفتار های معمول کاسکو می پردازیم.

1.تمیز کردن پرها با منقار
    کاسکو پرنده ی تمیزی است و بیشتر وقت خود را صرف تمیز کردن پرهایش با منقار می کند و این کار باعث ارامش پرنده شده و نوعی احساس راحتی به او می دهد.

2.ساییدن منقار
    گاهی اوقات کاسکو منقار بالایی و پایینی خود را به هم می ساید و صدای این کار چنان بلند است که به راحتی شنیده می شود.این کار نشانه این است که پرنده سرحال و سرزنده است و قصد استراحت کردن دارد.

3.مالیدن منقار
    کاسکو پس از خوردن هر وعده غذایی و یا بعد از نوشیدن اب اقدام به مالیدن منقار خود به اطراف قفس و میله های قفس می نماید و این کار شبیه تمیز کردن دهن انسان به از خوردن غذا با دستمال است.

4.نوک زدن
    کاسکو به همه چیز نوک می زند این کار در حقیقت به منزله حس کردن و شناخت اشیای پیرامون صورت می گیرد و باید میان نوک زدن و گاز گرفتن تفاوت قائل شد.زیرا که نوک زدن در حقیقت یکی از راههای است که کاسکو به وسیله ان سعی می کندتا اشیای پیرامون خود را کشف کند همان طور که ادمی با لمس کردن اشیا سعی می کند انها را حس کند و بشناسد.کاسکو نیز با نوک زدن به میله های قفس سعی می کند میزان محکمی انها را بسنجد کاسکو قبل از این که روی دست شما بنشیند ممکن است به دست شما نوک بزند در چنین حالتی پرنده می خواهد ببیند که ایا دست شما برای ایستادن وی جای امن و محکمی است یا خیر.به همین دلیل باید اجازه بدهید تا این کار را انجام دهد.

5.تکان دادن سر
    در اغاز ممکن صاحب پرنده فکر کند که این کار در اثر اب رفتن در گوش یا نای پرنده یا نوعی شادمانی است اما چنین نیست بلکه پرنده معمولا با کار تلاش می کند تا با صاحب خود ارتباط بر قرار کند و به نوعی با او حرف بزند.

6.تکان دادن بال ها
    تکان دادن بال ها یکی از رفتار های عادی پرنده ای است که در داخل قفس زندگی می کند.پرنده با این کار سعی می کند خستگی و یکنواختی زندگی در قفس را بر طرف نموده و بال های خود را برای پرواز اماد نگه دارد.

7.امادگی برای خاراندن سر
    شاید بسیاری بدانند که کاسکو وقتی سر خود را در مقابل صاحبش پایین می اورد و گردن خود را به سوی او دراز می کند منتظر است تا صاحبش سر او را برایش بخاراند.از این رو در چنین حالتی باید با ملایمت پس سر حیوان را مالش داده و برای او خاراند و اگر پس از این کار پرنده خمیازه کشید این بدان معنی است که کار صاحبش خوب بوده و پرنده این کار را دوست دارد.

8.جویدن
    منظور از جویدن بیش از حد است و باید دانست که این یک رفتار طبیعی است حتی اگر که جدین شامل اثاثیه و اشیای گرابنها باشد .در چنین حالتی باید صاحب پرنده اسباب بازی های مخصوص طوطی در اختیارش قرار دهد.

9.کندن
    اگر کاسکویی اقدام به کندن کند در چنین حالتی ممکن است که این امر مرتبط به کمبود مواد معدنی(کلسیم) در جیره غذایی بوده و یا این که با غریزه لانه سازی پرنده ارتباط داشته باشد.

10.خوابیدن بر روی یک پا
    این کار در بیشتر پرندگان صورت می گیرد و کاری بسیار معمولی است و نباید نگران شد بلکه در صورتی که پرنده ای بر روی دو پا بخوابد نشان دهنده این است که هوا گرم است یا پرنده بیمار است و تعادل ندارد.

11.خوابیدن با عقب کشیدن سر
    کاسکو ها عادت دارند در هنگام خوابیدن سر را به سوی عقب و یا طرفین متمایل سازند و در مراحل اولیه پرورش ممکن است که پرورش دهنده یا صاحب کاسکو گمان کند که کاسکوی او بیمار شده است اما بعد از مدتی در میابد که این روش روش طبیعی خوابیدن کاسکو ها است.

12.خمیازه کشیدن
    کاسکو ها هم مثل انسان ها خمیازه می کشند.این کار باعث پاک کردن مجاری تنفسی می شود و ممکن است کاسکو این کار را بارها تکرار کند.

13.ضربه زدن با بال
    اگر کاسکو این کار را پس از تمرینات ورزشی انجام دهد یا در هنگام بازی کردن انجام دهد ایرادی ندارد اما اگر در حالت طبیعی این کار را انجام دهد به معنی مشکلات تنفسی در کاسکو هست.

14.گاز گرفتن
    گاهی اوقات برخی کاسکو ها رفتاری ها خشونت امیزی از خود نشان می دهند .مثلا اقدام به گاز گرفتن می نمایند.گاز گرفتن انان قوی و درد ناک است.یکی از راه های مقابله با این رفتار این است که عکس العمل چندانی در برابر این کار از خود نشان ندهیم زیرا که اگر کاسکو عکس العمل مار را از این کار ببیند ومشاهده کند که چگونه در اثر این کار بال و پایین می جهیم از این کار خوشش امده و این کار را دوباره تکرار می کند.اما اگر کاسکوی شما قبلا ارام بوده و اکنون اقدام به گاز گزفتن می کند باید علت ان را جویا شد و مشکل را رفع گردد.
    روش دیگر برای از بین بردن این عادت استفاده از روش تکان دادن است و کار را باید زمانی انجام داد که پرنده بر روی دست شما نشسته است و می خواهد اقدام به گاز گرفتن بکند.در چنین حالتی برای هشدار دادن به کاسکو باید اورا تکان دهید و این کار را باید به وسیله لرزش دست انجام داد تا پرنده توان خود را از دست دهد.
    ضمنا باید تاکید کرد که از زدن پرنده جدا خودداری کنید و از ضربه به منقار وی امتناع کنید زیرا کار باعث می شود تا دیگر پرنده به شما اعتماد نکند.

15.جیغ کشیدن
    علت جیغ کشیدن کاسکو ها عدم رضایت از موضوعی است وباید دانست که جیغ کشیدن از عادت های کاسکو نیست ولی نگه داشتن کاسکو به مدت طولانی در قفس و عدم بیرون اوردن روزانه پرنده از قفس و یا توجه بیش از حد به پرنده در اغاز نگهداری و سپس عدم توجه کافی به ان در اثر مرور زمان باعث می شود که پرنده جیغ بکشد و توجه شما رو به خود جلب کند در برخی موارد دیده شده است که کاسکوی جدید پس از اوردن به منزل شروع به جیغ کشدن میکند که این امر به خاطر ترس پرنده از محل اقامت جدید است که به مرور زمان بر طرف می شود.

16.غرش
    این کار توسط طوطی های مختلف صورت می گیرد و کاسکو نیز معمولا برای هشدار به دیگران این کار را می کند و در برخی مواقع نیز در هنگام ترس پرنده چنین صدایی از خود در می اورد.چنان چه کاسکو قبلا وحشی بوده و بعدا صید شده و اموزش داده شده باشد غرش های بیشتری خواهد کرد.کاسکوی اهلی تعلیم یافته که از زمان جوجه گی در قفس بوه کمتر چنین صدایی از خود در می ارود.

17.خود خوری
    خود خوری یک بیماری است که در اثر کمبود مواد غذایی و برخی املاح معدنی و افسردگی و بد رفتاری از طرف صاحب و یا همدم به حیوان دست می دهد.در چنین حالتی پرنده اقدام به کندن پر و گاز گرفتن بخش هایی از بدن خود می کند که این کار منجر به خون ریزی و بروز زحم های شدید در بدن می شودکه چنان چه عفونی شود می تواند خطرات جدی بار یپرنده به وجد اورد.

18.پیچ و تاب گردن به میله های قفس
    در چنین حالتی صاحبان کاسکوها گمان می کنن که پرنده در حال بازی کردن است اما در حقیقت این نیست بلکه این یک عکس العمل عصبی است که معمولا بر اثر کم توجهی و یا بد رفتاری روی می دهد در چنین حالتی به پرنده بیشتر توجه کنید.

19.سوت زدن
    این حالت علامت خوش حالی پرنده است و چنانچه پرنده ای اقدام به سوت زدن کند نشانه این است که پرنده از وضعیت فعلی خود راضی بوده و احساس شادمانی می کند.

مطلب اختصاصی میهن پت

منبع:کتاب پرورش و نگهداری و بیماری های کاسکو(دکتر احسان مقدس)

کاربر میهن پت SAVIOUR آواتار ها
    نام و نام خانوادگی
    AMIR
    علایق
    محبت به حیوانات ...
    تخصص
    کارشناس تجهیزات اندازه گیری
    حیوان خانگی
    گربه
    شماره عضویت
    8312
    میانگین پست در روز
    0.04
    ممنون از بابت مطلب مفیدتون.

راجع به پرنده های در اسارت به ویژه طوطیهای خاکستری ، چون جفت خودشونو از بین صدها همنوع خودشون انتخاب میکنن و این امکان در اسارت تقریبا صفره ، با وجود تمام تلاش صاحب پرنده در نهایت در زمان جفت خواهی پرنده ناراحته و این ناراحتی تقریبا همیشه باقی خواهد بود ...

فقط این آرزو رو دارم که بشر به چندان سطحی از معرفت برسه که دیگه قفسی ساخته نشه....
    مرا عهدیست با جانان که تا جان در بدن دارم

هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم.......

کاربر جدید
    شماره عضویت
    9092
    میانگین پست در روز
    0.01
    نقل قول نوشته اصلی توسط SAVIOUR نمایش پست ها
    ممنون از بابت مطلب مفیدتون.

راجع به پرنده های در اسارت به ویژه طوطیهای خاکستری ، چون جفت خودشونو از بین صدها همنوع خودشون انتخاب میکنن و این امکان در اسارت تقریبا صفره ، با وجود تمام تلاش صاحب پرنده در نهایت در زمان جفت خواهی پرنده ناراحته و این ناراحتی تقریبا همیشه باقی خواهد بود ...

فقط این آرزو رو دارم که بشر به چندان سطحی از معرفت برسه که دیگه قفسی ساخته نشه....
    همچین موردی خیلی گذرا هست و به ای شدت که شما میفرمایید نیست

کاربر جدید
    علایق
    کاسکو
    تخصص
    حسابدار
    حیوان خانگی
    کاسکووگربه
    شماره عضویت
    10544
    میانگین پست در روز
    0.00
    سلام.من یه کاسکو3ساله دارم تقریبا رامه فقط یه مشکلی داره اونم اینکه بعضی از اوقات روزاز سقف قفس اویزون میشه یکی ازپاهاشا به بال هاش گیر میده و جیغ میکشه این رفتار طبیعیه ؟اگه نه بایدچه کار کنم که اروم بشه.ازیادش بره .مرسی

کاربر جدید
    علایق
    کاسکو
    تخصص
    حسابدار
    حیوان خانگی
    کاسکووگربه
    شماره عضویت
    10544
    میانگین پست در روز
    0.00
    سلام ببخشید این سوال من جواب نداشت

همکار قدیمی nima1041 آواتار ها
    علایق
    پرندگان
    شماره عضویت
    8358
    میانگین پست در روز
    0.58
    نقل قول نوشته اصلی توسط میتو نمایش پست ها
    سلام.من یه کاسکو3ساله دارم تقریبا رامه فقط یه مشکلی داره اونم اینکه بعضی از اوقات روزاز سقف قفس اویزون میشه یکی ازپاهاشا به بال هاش گیر میده و جیغ میکشه این رفتار طبیعیه ؟اگه نه بایدچه کار کنم که اروم بشه.ازیادش بره .مرسی
    بله طبیعیه که کاسکو شما از سقف اویزون بشه و جیغ و داد کنه
    چقد در روز براش وقت میزارید
    شما یکدونه نردبون براش فراهم کنید . از بالای قفس اویزون کنید
    حتما اسباب بازی هایی که براش میزارید از چوب بوده و تمیزو ضدعفونی باشن

کاربر جدید Hani ye آواتار ها
    نام و نام خانوادگی
    حانیه غ
    علایق
    جانوران مخصوصا طوطی سانان
    تخصص
    دانشجو
    حیوان خانگی
    مرغ عشق
    شماره عضویت
    11050
    میانگین پست در روز
    0.02
    مطالب بسیار مفیدی بود من کاسکو خیلی دوس دارم ولی ب علت قیمت بالا نمیتونم بگیرم :(

همکار قدیمی nima1041 آواتار ها
    علایق
    پرندگان
    شماره عضویت
    8358
    میانگین پست در روز
    0.58
    نقل قول نوشته اصلی توسط Hani ye نمایش پست ها
    مطالب بسیار مفیدی بود من کاسکو خیلی دوس دارم ولی ب علت قیمت بالا نمیتونم بگیرم :(
    سلام
    قیمت های کمتر هم پیدا میشه در سنین پایینتر
    ان شالله شما هم بتونید بگیرید

کاربر جدید
    شماره عضویت
    14242
    میانگین پست در روز
    0.01
    با سلام و خسته نباشید من هر چی گشتم بخش پرسش و پاسخ مربوط به طوطی افریقایی کاسکو رو پیدا نکردم و نخواستم تاپیک جدید ایجاد کنم تا شلوغ بشه امیدوارم سوالم رو در جای درستی مطرح کرده باشم

من یه کاسکو دارم که بسیار شیطون و کم خوابه ، شب هاساعت ۱۲ به زور میخوابه . و ظهر ها هم یکسره حرف میزنه و نمیذاره استراحت کنیم

از کاور برزنتی تیره کل قفس رو پوشش دادم بازم ظهر ها تا ۱ ساعت حرف میزنه با خودش ، بعدشم شنیدم از کاور تیره خوشش نمیاد برای همین پارچه سفید انداختم ک از پشتش ما رو میبینه و صدا میکنه باز
    کلا به نظر میرسه کسی که ازش طوطی رو خریدم ازین شب زنده دار ها بودده که تا دو و سه نصفه شب پلی بازی میکرده و این پرنده با خواب بیگانه ست

کاسکوی پسرعمه من ک هم سن همینه و با هم خریدیم ساعت ۸ شب خمیازه میکشه و خودش هی میگه شب بخیر و وقتی میبرنش تو اتاق میخوابه قشنگ و حتی پارچه شفاف هم که روش میندازن حرف نمیزنه دیگه ، ولی از من مثه بچه های بیش فعال میمونه

به نظر شما چ دلیلی داره و برای این مشکل چ راه حلی پیشنهاد میدین ؟ من از طرفی خوشحالم که اینقد سرحال و شیطونه ولی از طرفی این یه ریز حرف زدن و شیطونیش ضمن اینکه باعث غذا نخوردن زیاد و لاغر شدنش شده یجورایی خانواده رو کفری میکنه گاهی

کاربر جدید
    نام و نام خانوادگی
    علی
    علایق
    کاسکو تیمنه
    تخصص
    فضولی
    حیوان خانگی
    ملنگو.باجریگار.عروس هلندی
    شماره عضویت
    10762
    میانگین پست در روز
    0.03
    نقل قول نوشته اصلی توسط Arioman نمایش پست ها
    با سلام و خسته نباشید من هر چی گشتم بخش پرسش و پاسخ مربوط به طوطی افریقایی کاسکو رو پیدا نکردم و نخواستم تاپیک جدید ایجاد کنم تا شلوغ بشه امیدوارم سوالم رو در جای درستی مطرح کرده باشم

من یه کاسکو دارم که بسیار شیطون و کم خوابه ، شب هاساعت ۱۲ به زور میخوابه . و ظهر ها هم یکسره حرف میزنه و نمیذاره استراحت کنیم

از کاور برزنتی تیره کل قفس رو پوشش دادم بازم ظهر ها تا ۱ ساعت حرف میزنه با خودش ، بعدشم شنیدم از کاور تیره خوشش نمیاد برای همین پارچه سفید انداختم ک از پشتش ما رو میبینه و صدا میکنه باز
    کلا به نظر میرسه کسی که ازش طوطی رو خریدم ازین شب زنده دار ها بودده که تا دو و سه نصفه شب پلی بازی میکرده و این پرنده با خواب بیگانه ست

کاسکوی پسرعمه من ک هم سن همینه و با هم خریدیم ساعت ۸ شب خمیازه میکشه و خودش هی میگه شب بخیر و وقتی میبرنش تو اتاق میخوابه قشنگ و حتی پارچه شفاف هم که روش میندازن حرف نمیزنه دیگه ، ولی از من مثه بچه های بیش فعال میمونه

به نظر شما چ دلیلی داره و برای این مشکل چ راه حلی پیشنهاد میدین ؟ من از طرفی خوشحالم که اینقد سرحال و شیطونه ولی از طرفی این یه ریز حرف زدن و شیطونیش ضمن اینکه باعث غذا نخوردن زیاد و لاغر شدنش شده یجورایی خانواده رو کفری میکنه گاهی
    سلام
    چراغ رو سعی کنید زودتر خاموش کنید یا یک پارچه مخصوص یا کاور روش بکشید بطور مثال از ساعت 7 محیط رو براش کاملا ارام و تاریک کنید به روال درست خواهد شد

اما حرف زدن کاسکو من این احتمال رو میدم کلمه هایی رو که شنیده با خودش تکرار میکنه و اگر کلمه ای شنیدید سعی کنید باهاش کار کنید که واضح شه صداش

یا می تونید بهش بی توجهی کنید و خودتون رو مشغول کاری کنید و حتی بهش نگاه نکنید وقتی متوجه شه کارش مورد استقبال قرار نمیگیره این عادت رو کنار

خواهد گذاشت اما معمولا ظهر اغاز پر انرژی پرندگانه و کلا زیاد صحبت می کنند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)