لاكي بامبو
روش نگهداری گیاه بامبو بسیار ساده است ، اين گياه را می توان در آب و یا خاک ژله ای نگهداری كرد .
در روش نگهداری بامبو در آب نباید تمام ساقه را در آب قرارداد ، بلکه باید فقط 3 تا 5 بند پايین آن در آب باشد . اگر تمام ساقه داخل آب قرار گیرد ، ريشه تمام سطح ساقه را مي پوشاند و اين از زيبايي گياه مي كاهد. براي نگهداری بامبو در آب معمولی ابتدا می باید حدود دو ساعت آب را کنار بگذاريد تا کلر آن كاملاّ از بین برود ، زیرا کلر آب باعث زرد شدن گیاهان سبز می شود . پس از گذشت مدت زمان ياد شده بامبو را در آن قرار دهيد .
لازم به يادآوريست که هر 15 الی 20 روز یک بار بايد آب گياه بامبو را عوض كرد . بامبو ، املاح موجود در آب را جذب و به اين ترتيب رشد می کند . با تعویض آب ، املاح مورد نیاز در اختیار گياه قرار مي گيرد و در نتيجه ، رشد سريع تر را شاهد خواهيد بود. یاد آور می شویم هرگز نبايد از آب معدنی براي نگهداري بامبو استفاده شود ، زيرا آب معدنی دارای فلوئر است و وجود این ماده باعث زرد شدن گیاهان سبز می شود .
نورگیری
گياه بامبو نیاز به نور مستقیم خورشید ندارد . اين گياه كاملا آپارتمانی است و بهترین نور برای آن نوري است كه در فاصله ي حدود 3 متر از پنجره ای که جلوي آن پرده کشیده شده مي باشد . بامبو با شرايط آب و هوايي ثابت ، سازگار است . از اين رو از نگهداری بامبو مقابل باد کولر ، نزدیک بخاری یا شومینه و یا جلو دري که بعضی اوقات نسیمی از لاي آن مي وزد ، خود داري كنيد و همچنين از جا به جا کردن آن بپرهيزيد ، چرا كه این گیاه بعد از مدتی به مکانی که در آن قرار دارد عادت می کند و جا به جايي ممکن است ضربه ي جبران ناپذیری به گیاه وارد کند و باعث زرد شدن برگ هاي آن شود.
خاک ژله ای
به منظور نگهداری گياه بامبو در خاک ژله ای ابتدا باید بامبو را در آب قرار داد تا ریشه كند . حدودا دو ماه ونيم پس از آنکه بامبو به ریشه نشست می توان آن را داخل خاک های ژله ای قرار داد . در زمان هایی که قصد تعويض يا شارژ خاک ژله ای را داشتید ، بامبو را داخل آب نگهداری كنيد . لازم به ذكر است در اين روش نگهداري ، املاح مورد نیاز بامبو از طریق خاک ژله ای تامین می شود.
کاشت بامبو در خاک
گياه بامبو فقط در خاک های مخصوص مي تواند به زندگی ادامه دهد . از خصوصیات این نوع خاک ها ، قابليت نگهداری آب به مدت طولانی را مي توان نام برد . رشد بامبو در این خاک ها افزایش می یابد. بامبو ، گیاهی است که در رطوبت 70 درصد در جنوب شرقي آسیا رشد می کند ، اما با دمای معمولی داخل اتاق نيز سازگاري دارد ، البته اگر قصد رسیدگی بیشتر و بهتر از این گیاه را دارید می توانيد در زمان های مختلف ، برگ های گیاه را با آب پاش مرطوب كنيد .
بامبو ، گیاهی است که هم از طریق ریشه و هم از طریق برگ تغذيه مي كند . با پاشيدن آب روی آن در واقع شما به دو روش ، مواد غذايي را به گياه تزريق كرده ايد ؛ البته اگر مي خواهيد گياه شما رشد بهتري داشته باشد ، مي توانيد از قطره هاي تقويتي يا اسپري تغذيه استفاده كنيد .
لاکی بامبو گیاهی آبزی است.در مردابهای تایلند رویش پیدا می کند.گیاهی است که به انسان می آموزد صبوری و تحمل داشتن انرژی زا است.به همین علت به خوش یمن بودن معروف است.
دارای ۴ عنصر فنگ شوی است.
آب
.خاک
.آتش(ربانی که به آن می بندند)
.فلز(ظرفی که در آن قرار دارد)


طرز نگهداری
درجه حرارت ۱۸ الی ۲۲.در آب بدون املاح.نور غیر مستقیم.هفته ای ۱بار اب تعویض شود.محلول برای تقویت که حاوی ازت.نیتروژن.کلسیم....است با هر دفعه تعویض اب ۲ قطره در آب ریخته هفته بعد آب تعویض ۲قطره دیگر.
طرز تکثیر بامبو:
با قلمه تکثیر می یابد.از هر جا که خواستید قلمه می زنید اما دیگر پیچ نمی خورد.
انواع بامبو:
بافت.پیچ.شکل اس.او شکل

تعداد بامبو دارای نشانه هایی است
.2تاعشق و ازدواج
.3تاخوشبختی
.سلامتی5تا
. تاثروت۸
. 9تا عددی خوش یمن در تمام امور زندگی

کود شیمیایی برای گیاه لاکی بامبو
کود برای بامبو غذای بامبو قطره تقویتی برای بامبو کود شیمیایی برای بامبواز آنجا که هر گیاهی به غیر از آب و آفتاب نیاز به تغذیه مواد معدنی دارد و گیاه بامبو صرفاً در گلدانهای که فقط آب در آن هست قرارداده می شود در طول مدت نه تنها شاهد رشد گیاه نخواهید بود بلکه این گیاه در معرض آسیب شدیدی قرار می گیرد ما بر آن شدیم که با تهیه کود ی شامل کلیه نیازهای معدنی غنی شده و عاری از هر گونه بو و شاخصه های منفی بتوانیم عمر و کیفیت گیاه شما را افزایش داده و شاهد رشد و شادابی گیاهتان بعد از استفاده از این کود باشید.
استقبال از بامبو ها بازار فروش پر رونق تري را براي فروش غذاي بامبوايجاد كرد ! اگر چه براي داشتن اين نوع گياه بايد يكبار هزينه كرد ،اما براي نگهداري و رشد آن بايد هر چند ماه يك بار غذاي بامبو را با قيمت هزار و پانصد تا دوهزار و پانصد تومان تهيه كرد!
اگر بامبو را در دماي 15 تا 40 درجه سانتي گراد و دور از نور مستقيم خورشيد و باد مستقيم كولر نگهداري و رطوبت لازم را براي آن فراهم كنيد پس از مدت 5 تا 7 ماه شاهد قد كشيدن عجيب اين گياه پيچ خورده خواهيد بود .
نكته جالب توجه در بامبو عدم نياز آن به نور خورشيد است ! اما در واقع بامبو نيز مانند ساير گياهان به نور خورشيد نياز دارد ،اما اگر آن را از نور دورتر نگهداري كنند در جستجوي نور به طور مداوم بلند مي­شود!
ميتوان پيچش هاي بامبو را قطع كرد و آن را به اين طريق تكثير كرد .

royansabz.com/index.php/1389-11-05-08-56-31.html