وقتی پای در این محیط انسانی می گذارید می بینید قاچاقچیان و شکارچیان چگونه بی رحمانه به جان حیوانات بی گناه افتاده اند. شاید با حیوانات و پرندگان اهلی و وحشی که به خاطر تصادف، نگهداری نامناسب یا سایر عوامل محیطی در آستانه مرگ قرار داشته اند روبه رو شده اید، عده ای برای نجات آنها هرکاری بتوانند انجام می دهند و تعداد کمی نیز شاید بی تفاوت از کنار این موجودات بی دفاع عبور کنند.

به نوشته ایران، اینجا ایستگاه نجات حیوانات بی پناه است، از خرس گرفته تا جوجه تیغی در کلینیک حیوانات پردیسان تحت عمل جراحی قرار می گیرند.

وقتی پای در این محیط انسانی می گذارید می بینید قاچاقچیان و شکارچیان چگونه بی رحمانه به جان حیوانات بی گناه افتاده اند. شاید با حیوانات و پرندگان اهلی و وحشی که به خاطر تصادف، نگهداری نامناسب یا سایر عوامل محیطی در آستانه مرگ قرار داشته اند روبه رو شده اید، عده ای برای نجات آنها هرکاری بتوانند انجام می دهند و تعداد کمی نیز شاید بی تفاوت از کنار این موجودات بی دفاع عبور کنند.

البته انسان هایی که عاشق و علاقه مند به محیط زیست هستند برای نجات جان حیوانات زخمی از هیچ کوششی دریغ نمی کنند.

قدیمی ترین حیوان
مهندس عمارلویی اشاره به این مهمان قدیمی کرد و گفت: خرس قهوه ای چند صد کیلویی هنگامی که شش سال پیش در اینجا متولد شد در این مرکز ماند و هم اکنون به یک خرس بالغ تبدیل شده است و روزانه مقدار زیادی غذا می خورد و جزو قدیمی ترین حیوانات مرکز نگهداری است.
آقا بیوک برای خود استخر اختصاصی دارد و گاهی در آن آبتنی می کند و گاهی نیز که کارگران در آن ماهی زنده می اندازند به داخل آن می پرد و شکار خود را به نمایش می گذارد.

چندی پیش کلینیکی تخصصی برای مداوای حیوانات در پارک ملی پردیسان توسط سازمان حفاظت از محیط زیست راه اندازی شد که در زمینه بانک ژن، آزمایش خون، انگل شناسی، آزمایشات تحقیقاتی و معالجات حیوانات نیاز مند فعالیت های اثر بخشی دارد.

این کلینیک، بیمارستان تخصصی حیوانات است و آن ها با حساسیت بسیار بالایی تحت درمان قرار می گیرند. در اینجا انواع پرندگان، خزندگان، پستانداران و حیوانات اهلی و وحشی که بیمار یا زخمی هستند با تجویز دکتر دامپزشک تحت معالجه تخصصی قرار گرفته و بهبود می یابند.
مهندس علی عمارلویی، مدیر مرکز نگهداری از حیوانات پارک ملی پردیسان درباره فعالیت های کلینیک دامپزشکی این مرکز به شوک گفت: این کلینیک تخصصی با یک دامپزشک و دو تکنسین مشغول به فعالیت است و در شش ماه نخست سال جاری بیش از 300 حیوان تحت معالجات تخصصی قرار گرفته اند.

وی در ادامه گفت: این حیوانات بیشتر به خاطر شلیک غیر قانونی شکارچیان زخمی شده اند و تعدادی از آن ها نیز در دام های صیادان، تصادفات و دخالت های انسانی زخمی شده اند و برای مداوا به کلینیک تخصصی دامپزشکی منتقل می شوند.

نجات پرنده بالابان از کوری
مهندس عمارلویی افزود: چند روز پیش پرنده شکاری بالابان که یکی از نایاب ترین پرندگان شکاری است توسط یک صیاد برای فروش در کشورهای عربی شکار شده بود و این مرد با دوختن غیر اصولی پلک های بالابان قصد انتقال آن را از بوشهر داشت که دستگیر و پرنده برای مداوا به کلینیک منتقل شد. وقتی بخیه ها را باز کردیم متوجه شدیم چشمانش عفونت کرده است و با تلاش ها و جراحی های خاص از کوری این پرنده جلوگیری کردیم و در مان این پرنده کمیاب همچنان ادامه دارد.

قطع بال پرنده دلیجه
وی درادامه گفت: پرنده کوچک شکاری به نام دلیجه به مرکز ما آورده شده که بالش مورد هدف گلوله ای از سوی شکارچیان قرار گرفته که با بررسی جراح کلینیک مشخص شد برای نجات جان دلیجه باید بالش قطع شود و با این کار پرنده کوچک، دیگر قادر به حیات در زیستگاه خود نیست و برای زنده ماندن در این مرکز نگهداری خواهد شد.

نگهداری جوجه تیغی
عمارلویی ادامه داد: چند ماه پیش جوجه تیغی کوچکی را یکی از تهرانی ها برایمان آورد و با توجه به کوچک بودنش همکارانم با شیشه شیر به این موجود کوچک غذا دادند و با تغذیه مناسب آن را بزرگ کردند و می توان گفت جوجه تیغی مان اهلی است و هیچ احساس خطری در این مجموعه نمی کند.

این گوانای شکمو
وی گفت: این گوانا خزنده ای غیر بومی است که به صورت قاچاق وارد کشور شده بود و مأموران آن را پس از توقیف به مرکزمان فرستادند و با توجه به این که خزنده چند روزی گرسنه مانده و ضعیف شده بود برایش محیط ایده الی درست کردیم و با تهیه غذاهای دلخواهش موفق شدیم این گوانا را به شرایط عادی بازگردانیم.

گرگ زخمی

عمارلویی افزود: دو توله گرگ که خواهر و برادر هستند در دام چوپانی در زنجان گرفتار شده بودند که با کمک محیط بانان نجات یافتند و به مرکز قرنطینه پارک ملی پردیسان منتقل شدند و با توجه به این که پنجه دست و پای یکی از توله ها زخمی است هر روز واکسنی به این حیوان زده می شود و پنجه هایش نیز با محلول های ضدعفونی کننده شست و شو داده می شود.

30 حیوان در انتظار رهاسازی
رئیس مرکز نگهداری از حیوانات پارک ملی پردیسان خاطرنشان کرد: درمان 30 پرنده و حیوانات دیگر مانند گربه وحشی به پایان رسیده است و قرار شده هفته آینده آن ها را از زیستگاه هایشان رها کنیم و 40 موجود دیگر نیز در شش ماه گذشته به دامان طبیعت بازگردانده شده اند.
وی ادامه داد: بعضی از پرندگان شکاری که معالجه شده اند و بهبود یافته اند در فصل مهاجرتشان رها می شوند تا همراه با سایر پرندگان هم طیف خود به سرزمین های گرم بروند.
در حال حاضر 100 پرنده شکاری در اختیارمان است که با شروع فصل مهاجرت، آن ها نیز در مسیر مهاجرت رها خواهند شد.

مطالعات تحقیقاتی
وی یادآور شد: در بیمارستان حیوانات مطالعات انگل شناسی، آزمایش خون، آزمایشات قلب مانند نوار اکو، بانک ژن حیوانات نادر و تحقیقات تخصصی دیگر صورت می گیرد و گاهی نیز دانشجویان رشته دامپزشکی اینجا می آیند و تحقیقات خود را روی بیماری های حیوانات انجام می دهند و ما نیز در تحقیقات کمکشان می کنیم و همکاری خوبی در این زمینه ایجاد شده است.

مهمان کوچولو
عمارلویی گفت: به تازگی محیط بانان یکی از استان ها موفق شدند توله خرسی را از چنگال یک شکارچی نجات بدهند و آن را به این مرکز منتقل کردند که با رسیدگی های مناسب توله خرس قهوه ای در شرایط بسیار ایده آلی قرار دارد و روزانه مقدار زیادی خرما، عسل، تخم مرغ ، هویج و سبزیجات می خورد که بازیگوشی های وی نیز بیانگر سلامت این حیوان است.
توله خرس بامزه احساس غریبی نمی کند و چند ساعتی در روز با مربی خود بازی می کند که پس از بزرگ شدنش در زیستگاه خود رها خواهد شد.

چند نکته

مدیر مرکز نگهداری از حیوانات پارک ملی پردیسان در پایان به چند نکته اشاره کرد: گاهی دوستداران موجودات و طبیعت حیوانی را که زخمی شده پیدا می کنند و به جای این که آن را به مراکز دامپزشکی یا محیط بانی تحویل بدهند، خود از آن ها نگهداری و مراقبت می کنند و از روی دلسوزی غذاهایی را می دهند که برای این حیوانات مناسب نیست و گاهی جان آن ها را به خطر می اندازند، بنابراین از کسانی که توانایی نگهداری حیوانات را ندارند یا این که حیوانی را پیدا می کنند پیشنهاد می کنیم آن ها را برای زنده ماندن به سازمان حفاظت از محیط زیست تحویل بدهند.