ریزش موی خرگوش

آلوپسی عبارت است از ریزش موی زیاد یا جزئی از موها در مناطقی که در آن مو به طور معمول در حال رشد است.
این اختلال در خرگوش ها اغلب ممکن است از یک بیماری عفونتی تروما و یا اختلال سیستم ایمنی ناشی شده باشد. هر خرگوشی با سن، نژاد یا جنسیتی میتواند دچار این بیماری شود.

علائم:
علامت اولیه آلوپسی، ریزش مو به صورت غیر عادی است. نشانه های بیماری ممکن است به طور ناگهانی و یا به آرامی پیشرفت کنند. الگوی دقیق و میزان ریزش مو به تشخیص آلوپسی و شناسایی وضعیت ریزش مو ( که آیا بیماری به خودی خود اتفاق افتاده یا ناشی از بیماری دیگری است) کمک میکند.

دلایل این بیماری:
ریزش مو با اختلال در رشد ونمو فولیکول های مو در ارتباط است. این ممکن است به چند دلیل باشد از جمله بیماری های عفونت انگلی (مثل کک یا کنه خرگوش)، بیماری های عفونی (مانندعفونت باکتریایی)، کمبود های غذایی(به خصوص کمبود پروتئین) یا علل نئوپلاستیک (حضور خوشه های غیر طبیعی از رشد سلول ها مانند یک تومور). این موارد باعث ریزش مو میشود. اگر موهای چند نقطه از بدن ریخته باشد، اغلب با عفونت های انگلی یا باکتریایی همراه است.
در بعضی از موارد ریزش مو ممکن است که یک مشکل رفتاری باشد؛ به عنوان مثال خرگوش غالب بر بقیه خرگوش های یک قفس (یا یک قلمرو) برای دفاع کردن از جفت خود، موی دیگر خرگوش ها را می کند. ریزش مو در نژاد های کوتوله، لوپ مینیاتوری و آنگورا با الگوی خاصی پدید می آید.

تشخیص:
روش های خاصی برای تشخیص این بیماری به کار می رود:
1 - خراش دادن پوست و نمونه برداری
2 - انجام تست هایی برای رد هرگونه عفونتهای باکتریایی، انگلی و یا قارچی؛ شامل آزمایش ادرار، آزمایش خون ، اشعه ایکس

درمان:
درمان و داروهای تجویزی بستگی به علت ریزش مو دارد.
- داروهایی برای درمان انگل مانند کنه گوش یا کک و همچنین داروهایی برای درمان عفونت های باکتریایی؛ البته اگر علت جدی تری مانند تومور در میان باشد، باید اقداماتی مانند شیمی درمانی انجام داد.

زندگی با خرگوش بیمار:
پیگیری ومراقبت بستگی به تشخیص و درمان اولیه دارد. اگر ریزش مو در تمام بدن اتفاق افتاد باید دو خرگوش از هم جدا شوند.

پیشگیری:
شیوه زندگی سالم، رژیم غذایی سالم و متعادل با پروتئین کافی و نظافت محل زندگی خرگوش در جلو گیری از ریزش مو مفید خواهد بود.

مترجم: sadaf2430
مطلب اختصاصی میهن پت