دیده بان حقوق حیوانات: چهارمین جشنواره گردشگری سفر به زیستگاه زاغ بور در زیستکره توران بخش بیارجمند شهرستان شاهرود بیست و چهارم تا بیست و ششم مهر ماه با همکاری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود با هدف توسعه پایدار و گردشگری برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان، حمید ظهرابی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گفت: با ایجاد منابع درآمدی نظیر گردشگری برای جوامع محلی در مناطق تحت مدیریت،حفاظت محیط زیست بهتر انجام می گیرد؛ ایران براساس اعلام سازمان جهانگردی، از نظر جاذبه های طبیعی در جایگاه پنجم قرار دارد.
وی در این خصوص افزود: این جایگاه منحصر به فردی است که می تواند ارزش افزوده اقتصادی اجتماعی زیادی در پی داشته باشد، اما متاسفانه آمارها حاکی از آن است که سهم ایران ازگردشگری سهم قابل توجهی نیست.
ظهرابی در ادامه تصریح کرد: به طور کلی صنعت اکوتوریسم، صنعتی است که ضمن انطباق با محیط زیست می تواند درآمد مناسبی ایجاد کند. در دنیای کنونی که صنایع آلاینده مانند فولاد، خودرو،پتروشیمی و شیمیایی موجب بروز مشکلات متعددی برای زندگی سالم بشر شده اند، صنایع سبز مانند صنعت اکوتوریسم می توانند هر روزجایگاه بهتری بیابند. گفتنی است زاغ بور یا زاغ کویری(Podoces pleskei) پرنده ای از خانواده کلاغیان است. این پرنده تفاوت‌های زیادی با دیگر خویشاوندانش یعنی کلاغ هاو زاغ ها دارد؛ این پرنده در هنگام احساس خطر نیز دویدن را به پرواز ترجیح می‌دهد و برخلاف کلاغ ها صدای خوشی دارد و رنگش نخودی مایل به قهوه‌ای می باشد
زاغ بور تنها در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی شرق و جنوب شرق ایران به ویژه در استان های سمنان، یزد و خراسان رضوی زندگی میکند و تنها پرنده بومی (اندومیک) ایران است. در سال های اخیر در غرب افغانستان هم گزارش شده اما بومی بودنش محل تردید است