فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

تشکر تشکر:  173
لایک لایک:  153
مخالفت مخالفت:  0
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 18 از 18

موضوع: گلچین سوالات متداول درباره خرگوش شکلان

همکار قدیمی berti bani آواتار ها
    نام و نام خانوادگی
    مری
    حیوان خانگی
    خــــــــــرگوش
    شماره عضویت
    5480
    میانگین پست در روز
    2.94
    چه جوری به خرگوشم آموزش بدم کجا دستشویی کنه؟
    یه تکه روزنامه یا پارچه رو آغشته به ادرارش کنید و اون رو تو تو یه ظرف کوتاه اما کشیده
    که با شن و ماسه تمیز و شسته ریختیم و روی اون رو با یه توری فلزی محکم میپوشانیم
    که پای خرگوشمون آغشته به ادرار نشه و ظرف رو درجای مورد علاقش برای دستشوییش
    میزاریم
    .

بوی بد ادرار خرگوش رو چجوری از بین ببرم؟
    1.هرگز اجازه ندید آب با ادرار خرگوشتون قاطی بشه چون بوش وحشتناک می شه
    پس با آب تمیز نکنید هرگز.
    2.با کمی سرکه و پارچه مرطوب تمیز کنید

آیا می شود خرگوش اهلی را در طبیعت آزاد کرد؟
    خیر یک ساعت هم دوام نمیاره و میمیره

چه میوه و گیاهانی مضر است برای خرگوش؟
    در این تاپیک ببینید
    http://mihanpet.ir/thread17844.html
    کربوهیدراتها هم برای خرگوش مضر هست مثل نان ،برنج ،بیسکوییت
    غذاهای گوشتی هم به خرگوشتون ندید
    لبنیات هم به خرگوش هاتون ندید بجز شیر بون لاکتوز یا شیر بچه گربه
    لبنیات پر چرب و چرب و کم چرب به خرگوشاتون ندید

چه غذاهایی برای خرگوش ها مفید هستند؟
    این تاپیک رو مطالعه کنید :
    http://mihanpet.ir/thread17843.html

بچه خرگوش من روزی چند ساعت باید آزاد باشه؟

خرگوشتون رو فعلا توي قفس نگه داريد ، فقط روزي 2 يا 3 بار اونم هربار نيم تا يك ساعت ، اونم اگه مثل قرقي بالاي سرش هستيد ولش كنيد بگرده ترجيحا تو كل خونه ول نباشه بهتره تو يه اتاق كفايت ميكنه .... بچه خرگوش به هر شكلي كه به فكرتون هم نميرسه به راحتي بلا سر خودش مياره اونوقت حال شما گرفته ميشه و قطعا با خودتون ميگيد كاش تو قفس نگهش ميداشتم ولي در عوض الان زنده بود!!!!!!!

اگر یونجه در دسترس نبود چی به خرگوشم بدم برای جلوگیری از رشد دندونش؟
    برای خرگوش های بالغ می تونیم از پاستا استفاده کنیم روزی یکی تا دوتا دانه
    ماكاروني ابپز شده و سرد شده كه هيچگونه ادويه و افزودني هنوز بهش اضافه نشده براي رشد
    استخوان و عضلات بچه خرگوش مفيده

ویرایش توسط berti bani : 7th February 2014 در ساعت 01:14 PM

نام و نام خانوادگی
    مری
    حیوان خانگی
    خــــــــــرگوش
    شماره عضویت
    5480
    میانگین پست در روز
    2.94
    خرگوش من گاهی اوقات یه وری می خوابه و شل و بی حال می شه غذا و فعالیتش هم خوبه و بلند می شه شیطنت می کنه دوباره می ره گوشه می خوابه آیا مشکلی داره؟خرگوش
    زمانی لذت بخش ترین و بهترین خوابشو داره وقتیه یه وری رو زمین خودشو پرت میکنه حتی بعضی وقتی زور میزنه که تاق باز بخوابه ، ولنگو پاچشو دراز میکنه معمولا سرش رو هم همینطور اون بنده خدا داشته حال میکرده از خوابش که بیدارش کردید
    روزی 14 تا 18 ساعت خواب براشون طبیعی هستش اگر بازیگوشی و غذاخوردنش میزونه نگران نباشید ....

دوستان قیمت خرگوش چقدره؟
    قیمت خرگوش معمولی بین 15تا 20 هزار تومن اما خرگوش های لوپ تا 350 هزار تومن هم هست
    اما بهتره نخرید و تو واگذاری بگیرید تا به تکثیر کننده ها کمک نکنید

آیا خرگوش ها بیماری مشترکی با انسان دارن؟
    خرگوش ها هیچ بیماری مشترکی با انسان ندارند و بهیچ وجه باعث هیچ بیماری یا حساسیتی
    در انسان نمی شوند

هوش خرگوش چطوره؟
    خرگوش به داشتم هوش زیاد معروفه اما نمی شه ازش انتظار داشت رفتاری
    مثل سگ داشته باشه.

خرگوش از چند ماهگی قدرت باروری وجفت گیری دارند؟
    خرگوش های معمولی از 6 ماهگی قدرت باروری دارن نژاد خاصی از خرگوش چند ساعت بعد از تولدش
    توانایی جفت گیری داره.

خرگوش من رو غذاش ادرار می کنه چی کار کنم؟
    خرگوش یه اخلاق خیلی بد داره اونم اینه وقتی غذای زیاد واسش بزاری تا اونجا که جون داشته باشه میخوره ولی اگر خیلی
    زیاد بمونه از ترس اینکه کسه دیگه ای نخورتش توش دستشوئی میکنه که نه خودش و نه دیگری بتونه بخوره و میتونید
    یونجش رو دسته کنید از دیوار قفسش آویزون کنید یا ظرف غذاش رو جوری قرار بدبد که نتونه بره روشون یکم ارتفاع داشته باشه برای عضله پاهاش هم خوبه.
    خرگوشم سعی می کنه کف قفسش رو بکنه بیاد بیرون چی کار کنم؟
    1. میتونید پارک بازی مخصوص بچه ها و ماسه بازی مخصوص بچه ها واسش تهیه کنید و بزارید بکنه
    تا حس کند و کاوش ارضاء بشه

می تونید یه استخر همچین شکلی با چوب درست کنید که گرون در نیاد روزی جند ساعت بزارید بازی کنه
    2.سعی کن بجای بیرون اوردن و بد عادت کردنش منظورم زیاد بیرون بودنه ها نه سهمیه روزانش ،مثلا یه زره اون موقع بغلش کن وروی مهرهای کمرش رو نوازش کن خیلی تو اروم شدنش موثره

من شیرازم هوا هم خنکه (البته تو خونه ) هر از چند گاهیم یه یخ میندازم تو ابش خوشش میاد؟
    اما وقتی تو قفسه(60*90) خصوصا شبا شروع میکنه به جویدن در دیوار قفسشو میکنه نمیدونم تلاشش برای بیرون اومدنه یا اینکه از رو قریضه جویدنشه من بیشتر نگران وقتیم که بزرگتر میشه
    باید بذارم بیشتر بیاد بیرون؟
    1.بعضی از خرگوش ها از آب خنک خوششون میاد بعضی هم بر عکس
    2.در مورد اينكه شبا تو قفس خيلي شلوغ ميكنه كاملا طبيعي هستش براي منم بارها پيش اومده ...چون
    اواسط نيمه شب به حداكثر هوشياري و سرحالي و يك كلام روز خودش رو شروع ميكنه ...واسه همينه تقلا ميكنه بياد بيرون سعي كن قبل از خواب غذاي تشويقي مثلا همون غذاي سبزش مثل هويج يا كاهو يا جعفري رو بهش بدي البته قبلش اخر شب يه نيم يا يكساعت تو اتاق با شرايطي كه برات گفتم با احتياط كامل ولش كن مجبورش كن بدو بدو و بازي كنه تا خسته بشه بعد غذاي تشويقيش رو بهش بده تا حسابي خسته و سنگين بشه ... اينطوري مثل بچه ادم ميره ميخابه و بعد از يكمدت ساعت بدنش با ساعت زندگي شما هماهنگ ميشه و تقريبا مشكل حل ميشه....

خرگوش من به اندازه یه کف دست هست سنش چقدر هست؟
    در نهایت خوشبینی 3 هفته دارند

آیا در سن سه هفتگی نیاز به خوردن شیر دارن ؟ اگر آره چجوری شیر بدم؟
    بله چون احتمالا شیر مادر نخوردن و شما باید نقش مادرشون رو بازی کنید
    شیر بدون لاکتوز (کاله زده این محصولو، اما اگر دسترسی نداشتید شیر کم چرب هم خوبه) میخرید. اندازه ی یه استکان کوچیک شیر میریزید، یه ظرف برمیدارید و از کتری آب داغ میریزید تو یه کاسه، شیر رو با استکان میذارید توش تا یه کوچولو شیر گرم بشه. بعدش یه کم شکر، اندازه ی یک سوم قاشق چای خوری میریزید تو شیر تا یه کم شیرین و خوشمزه شه.
    خرگوشتونو برای دفعه های اول مثل نی نی ها (برعکس) میخوابونید توی دست، یا با سرنگ یا با قاشق کوچیک کم کم بهش میدید و منتظر میمونید که قورت بده.. یه کم به دهنش مزه کنه دیگه نیازی نیست که برعکسش کنید. راحت خودش میشینه و از قاشق هورت میکشه.. یکی از
    خرگوش
    های من اصلا صبر نمیکرد که قاشق قاشق بهش بدم، خودش از نعلبکی میخورد!!!!
    حدود یک ماه باید شیر بخورن و به مقدار خیلی کم میتونید بهشون کاهو بدید (مثلا اندازه ی دو بند انگشت) دندوناشون جون ندارن چیزای سفت بجون پس جلوشون چیز سفت مثل هویج اصلا نذارید. من به
    خرگوش
    کوچولوی آخریم یه کم آب
    میوه
    ی طبیعی هم میدادم، هلو یا شلیل رو میچلوندم و اندازه ی یه قاشق چای خوری بهش می دادم.. عاشقش بود..
    شما تا یه ماه این کارا رو انجام بدید.

آیا پوشال کولر بستر مناسبی برای خرگوش هست؟
    خیر زیرا تیز است یذره و قدرت جذب کمی دارن
    اما اگر تو یه جعبه بریزید با توپ های پینگ پونگ رنگی روزی دو سه ساعت بزارید توش بازی کنه سرگرم می شه

آیا قرص و آمپولی ضد انگل برای خرگوش وجود داره؟
    هیچ قرص و داروی ضد انگلی برای خرگوش ها وجود نداره و دادن قرص و آمپول های مربوط به
    دیگر حیوانات واسشون خطر مرگ داره.
    برای بچه خرگوشای که زیر یک ماه سن دارن به هیچ وجه از امپول و دارو استفاده نمیکنن فقط دارو اونم اگر خطر مرگ تهدیدش کنه که اونوقت بشه ریسک کرد ...

دلیل ریزش موی خرگوش چیه؟
    خرگوش ها اگر ریزش موشون موضعی نباشه مشکلی ندارن
    چون خرگوش ها ریزش موی فصلی دارن
    بهترین کار اینه که با برس مخصوص آروم برسشون بکشیم
    و روزانه یه کاسه آب بیاریم و دستامون رو خیس کنیم به بدنشون بکشیم تا موهای
    کنده شده به دستمون بچسبه و موقع تمیز کردن خودشون تو دستگاه گوارششون نره
    چون باعث انسداد می شه.

اگر خرگوشم دچار انسداد بوسیله گلوله مو شد چیکار کنم؟
    بهش آب آناناس طبیعی( یعنی آناناس بگیرید و آب بگیرید خودتون) بدید

من دو روز یه بار یه پیمونه شیرخشک میریزم تو یونجه شون.ضرری نداره؟البته لاکتوز فری نیس واسه همین گفتم ممکنه واسشون بد باشه؟
    اما اینو در نظر بگیر که شیر خشک یه کنسانتره ست ، فلسفه مخلوط کردن شیر خشک با آب فقط این نیست که شبیه شیر مایع بشه....شیر خشک یعنی حجم خیلی زیادی از شیر که شامل پروتئین و چربی و قند و .... هست و توی یه قوطی کوچک جا شده ( مثل اینکه یه دریا رو توی یه استخر جا کنی )..... حالا وقتی یه پیمانه شیر خشک بدی خرگوشت بخوره ، انگار یه لیتر شیر که فشرده شده رو دادی به خوردش ( اندازه ها برای مثاله ).....پس نتیجه می گیریم که این کار منطقی نیست که هیچ، ضرر هم داره

پشت گوش خرگوشم زخم شده هی هم می خوارونه این زخمه رو هی بیشتر زخم میشه نکنه عفونت کرده گوشش؟
    در اینجور مواقع حتمن به دامپزشک مراجعه کنید
    اما اقدامات اولیه ده به یک آب و بتادین رو قاطی کنید و با یه گاز تمیز محل زخم رو تمیز کنید تا به پزشک برسوننش

برای اینکه خرگوشها سیم نجون چی کار کنم؟
    از محافظ سیم استفاده کنید از برق فروشی ها میتونید بگیرید

خرگوش ها لجبازی هم میکنه؟
    خرگوش ها هر وقت بی توجهی می بینن لجبازی و قهر می کنن

خرگوش با سن کم یونجه زیادی واسه کلیه ش مشکل بوجود میاره بخاطر کلسیم بالاش.این موضوع درسته؟اگه آره راه حلش چیه؟
    مشکلی نداره ، میتونید بهش بدید یونجه غذای مورد علاقه خرگوش هاست و مشکلی نداره تا آخر عمر بخوره

برای اینکه خرگوشم یکم تپل تر بشه چی کار کنم؟
    بهش روزانه سه قاشق پرک جو بدید

ویرایش توسط berti bani : 7th February 2014 در ساعت 01:22 PM

نام و نام خانوادگی
    مری
    حیوان خانگی
    خــــــــــرگوش
    شماره عضویت
    5480
    میانگین پست در روز
    2.94
    آیا میتونم از سگ یا گربه کنار خرگوشم نگهداری کنم؟
    اگر چند تا خرگوش باشه با یه گربه مشکلی نداره،اما سگ نه بهیچ وجه
    اگر یکی یا دو تا خرگوش دارید حتی بچه گربه هم نیارید

چه صداهایی باعث ترس و اضطراب در خرگوش می شه؟
    صداهای بلند و ناگهانی مثل صدای ترقه ،دزدگیر ماشین ، جاروبرقی
    موزیک بلند ، حتی موزیک با صدای نسبتا بلند ، آب میوه گیری ،چرخ گوشت
    ریش تراش ،صدای پارس سگ ، خرناس بلند گربه ها و.........

ترس شدید چه تاثیری رو خرگوشم میزاره؟
    اگر خرگوش دچار ترس و اضطراب شدید بشود باکتری در معدش ترشح می شود
    که بعد از چند روز باعث مرگش می شود
    ترس شدید مثل حمله سگ و گربه یا پرندگان یا اتفاقی که باعث ترس شدید بشه
    بعد از چند روز خرگوش رو از پا در میاره

اگر خرگوشم دچار ترس و اضطراب شد چی کار کنم؟
    اون رو سریعا به محیط آروم و نیمه تاریک برده نوازشش کنید و با صدای آروم باهاش حرف بزنید
    اگر خرگوشتون ترسید و رفت گوشه ای کز کرد سعی نکنید همون موقع درش بیارید بزور
    صبر کنید آروم نوازشش کنید بدنش رو که شل کرد و دراز کشید بغلش کنید ببریدش یه جای آروم

بعضی صداها تو خونه اجتناب ناپذیر در اونصورت چی کار کنیم؟
    بله مثل صداهای جاروبرقی ،همزن، آبمیوه گیری و.... اجتناب ناپذیرن
    به همین دلیل قبل از روشن کردن آنها خرگوشتون رو قفسش یا لونش جایی که احساس امنیت می کنه
    منتقل کنید تا کم کم عادت کنه به صداهای خونه

مواقع جشن و مهمانی بزارم خرگوشم آزاد باشه یا اون رو تو قفسش بزارم؟
    مواقع مراسمات حتمن خرگوش رو به قفسش منتقل کنید و یه جای امن بزارید
    که نتونه بیرون بیاد و کسی بهش دسترسی نداشته باشه
    به چند دلیل :
    1.بچه های کوچک خیلی بدتر از سگ و گربه برای خرگوش ها خطر دارن
    2.همه بزرگ ها رفتار درست با حیوان رو نمی دونن
    3.ممکن زیر دست و پا بره
    4.از هیاهو و سرو صدا می ترسن و آرامششون بهم می ریزه

خرگوشم پلت نمی خوره چی کار کنم؟
    خرگوشتون رو وادار به خوردن چیزی نکنید مگر مواقع لزوم ،
    از خیس کردن پلتش خودداری کنید چون در اونصورت ممکنه بخوره ولی اسهال بشه بعدش

سنگ جویدنی رو چه جوری به خرگوش بدیم؟
    بزارید دم دستش باشه هر وقت هوس جویدن کرد میاد می جوه

من دوتا خرگوش دارم با هم خیلی خوبن اما به من محل نمیزارن و نمیزارن نازیشون کنم
    طرفم نمی یان بنظرتون چی کار کنم؟

دوست عزیز خرگوش ا به محض اینکه دو تا می شن شما رو یادشون میره و با هم خوش ترن
    اگر می خواید خرگوشتون باهاتون انس بگیره حداقل تا یک سال و نیم تنها نگهش دارید پیش خودتون

همستر و خرگوش می تونن دوست های خوبی برای هم باشن؟
    خیر .همستر و خرگوش تفاوت های زیادی با هم دارن ،نمونه بارزش ساعت خوابشون هست پس
    نمی تونن دست های خوبی باشن

برای اینکه خرگوشم تو ماشین نترسه چی کار کنم؟
    یه باکس و سبد راحت واسش آماده می کنید توش بستر مناسب و مورد علاقش رو میریزید
    آب و غذا میزارید و بعد ابتدا ماشین رو روشن می کنید بعد میزاریدش تو ماشین
    1.سیستم صوتی خاموش باشه
    2.شیشه ها کاملا بسته
    3. آفتاب روشون نباشه
    4.دمای ماشین مناسب باشه
    5.باد کولر بهشون نخوره
    6.مبادا بزارید جعبه عقب
    اگر این نکات رو رعایت کنید دور دنیا رو میتونید با کوچولوتون سفر کنید.

دلیل دندان قرچه خرگوشم چی میتونه باشه؟
    اگر خرگوش آهسته مخصوصا وقتی زمان خواب روزانشون هست دندان قرچه کنن
    عادی هست و نشانه آرامششون
    در حقیقت خرگوشها با به هم سابیدن دندوناشون سایز اونها رو اندازه نگه میدارن
    اما اگر دندون قرچه های دائمی شدید همراه با قوز کردن و گوشه گیری حیوان
    و بد اشتهایی باشه نشانه مشکل دندان یا درد هست که باید سریعن به دامپزشک
    مراجعه بشه و از دندان حیوان عکس تهیه بشه تا مشکل تشخیص داده بشه

خرگوش من وقتی میاد پیشم هرچی دوربرم باشه رو جابجا می کنه چیزای کوچک مثل خودکار،موبایل
    دلیلش چی میتونه باشه؟

این نشونه اینه که میخواد به شما نزدیک بشه و با شما صمیمی بشه
    و اینکه اونجا رو خونه خودش میدونه و خرگوشها دوست دارن خونشون رو مطابق میل خودشون بچینن

ساقه گندم می شه برای بستر استفاده کرد؟ازکجا می شه تهیه کرد؟
    بله همون کا هست بستر خوبی هست چون اگر بجون هم مشکلی نیست
    البته برای خرگوشهایی که بیرون نگهداری می شن
    چون کاه وقتی خیس می شه بوی بدی داره
    از مزارع (که قبل از استفاده باید تمیز بشه) و پت شاپ ها

خرگوش من اتفاقی ارزن خورده مشکلی براش پیش نمی یاد؟
    خیر خرگوش ها با خوردن ارزن البته اگر مقدارش کم باشه دچار مشکل نمی شن

مشخصات خرگوش مینیاتوری چیه؟

مینیاتوری حداکثر 700.800 گرمن و طولشون بدون اینکه کش بیان 20.25 سانته ...
    و قیمتشون 200هزار به بالا
    پس لطفا بچه خرگوش بهتون به جای خرگوش مینیاتوری نندازن بعد بزرگ بشه ندونید چیکار کنید

چرا خرگوشم چونش رو به وسایلم می کشه دندون درد داره؟
    خیر با این کار رو محیط زندگیش نشانه گذاری می کنه

کی میتونم خرگوشم رو تو حیاط ببرم ؟تحت چه شرایطی؟
    اگر ميتوني خوب تا فصل سرما ميگذره نزارش تو حياط ، خرگوشاي شادي خانوم كه زمستون پارسال رو تو حياط گذروندن اولا لونه ساخته بودن و بعدشم تعدادشون زياد بوده ميچسبن به همديگه گرم ميشن، اگر خرگوشت كم سنو و ساله و تك هستش ترجيحا تو حياط نزاريش بهتره....هوا كه سردتر بشه ممكنه مريض بشه اگرم مجبوري بزاريش تو حياط بزارش تو يه جائي كه محفوظ باشه و بادو سرما بهش اسيب نرسونه ...

شما چجوری به خرگوشتون یونجه میدین؟
    من هر کاری میکنم همش یونجه هارو اطراف میریزن شما ظرف بخصوصی واسه غذاشون دارین؟
    به سادگی هر چه تمام تر کم بده همیشه بده .....
    و این که بزار گشنه بشن که تا یونجرو ریختی همرو بخوره و نوش جان کنه نه این که ولو کنه بریزتو یه ظرف مثل پشقاب

مدت سه هفته هست خرگوشم شیر نخورده اگر دوباره شروع کنم شیر دادن مشکلی
    پیش نمی یاد؟
    به احتمال زياد مشكلي پيش نمياد ، ولي يكاري بكن من بارها ديدم معده خرگوشا عكس العملهاي متفاوتي به شير ميده .... محض اطمينان الان كه 3 هفته هستش بهش شير نداديد احتمال كمي وجود داره كه اگر زياد بهش شير بديد يكدفه اي ...، ممكنه دچار اسهال بشه ، پس از مقدار كم شروع كن اگر بعد 2 يا 3 روز اتفاقي نيوفتاد اونوقت بهش مثل هميشه شير بده....

خرگوشم
    نفس کشیدنش صدای عجیبی میده خصوصا وقتی بدو بدو میکنه یه صدای خس خس مانند میده
    چیکار کنم؟
    وقتي زياد بدو بدو كنه تند تند نفس ميزنه جوري كه صداش رو ميشه شنيد ، چك كنيد يوقت اين حالت طبيعي شايد باشه و الكي دارو خورش نكنن دكترها
    اگر مورد غیر عادی و غیر طبیعی باشه ببریدش دکتر

چه جوری بفهمم خرگوشم بسن بلوغ رسیده؟
    ببینید اگر یجور صدای خاص مخصوصا موقعی که هی دور ادم میگردن اونم از ته گلوش خارج میکنه ، مینگ...یا میگ...یا میی ... یا یه چیزی شبیه اینا اونم پشت سر هم و کاملا مطمئا باشید که صدا خس و خس سینش نیست و بیحالی و سرماخوردگی نداره اونموقع با توجه به صحبتهای شما میگم که نگران نباشید چون اقا پسرتون به سن بلوغ رسیدن .....فقط همین!!!!!

آیا گرفتن جفت برای خرگوش بالغ درست است؟
    اگر میخواید این خرگوش رو داشته باشید واسه سالهای طولانی و نمیخاین احیانا خونه خراب بشه و یکدفه اسیر 10 یا 15 تا خرگوش بشین یک وقت اشتباه نکنید و برید براش جفت بگیرید ...کسی واسه خرگوشش جفت میگیره که حیاط و باغ داشته باشه و نخواد تو خونه نگه داره چون به محض جفت گرفتن واسش بطور کامل رفتارش عوض میشه ساده ترینش اینه بد قلق میشه و هرجا که بخواد دستشوئی میکنه ...... الان نگران تنهاییش نباشید اگر دوسش دارید باید خیلی بیشتر از قبل بهش توجه کنید دلیل دنبال دویدنشم همینه بهش باید بیشتر برسید.

یه مدت خرگوشم بداشتها شدهچی کار کنم؟
    اگر فعالیت خرگوش شما طبیعی هست دچار تکرار غذایی شده و باید براش تنوع ایجاد کنید

نام و نام خانوادگی
    مری
    حیوان خانگی
    خــــــــــرگوش
    شماره عضویت
    5480
    میانگین پست در روز
    2.94
    خرگوش من هشت ماهه هست آیا هنوز گربه واسش تهدید هست؟
    بله .خرگوش اگر تک باشه همیشه وقتی تو حیاط می بریدش خطر حمله گربه ها تهدیدشون می کنه
    مخصوصا بعضی از گربه های دی اچ اس ،پس مراقب باشید خطر حمله پرنده هایی مثل کلاغ هم بهشون هست
    حتی اردک و خروس و مرغ و بوقلمون هم می تونن بهشون آسیب برسونه پس مراقب فرشتتون باشید.

آیا میتونم خرگوشم رو روی تراس یا بالکن نگه دارم؟
    توي تراس حتما بايد بقل نرده ها رو مثلابا توري سيمي بپوشونيد چون خيلي پيش اومده كه خرگوشا ارتفاع رو و لبه ها رو درك نكردن و پرت شدن پايين مخصوصا موقع جفتك انداختنشون كه اصلا نميفهمن چيكار ميكنن اما در مورد سرما خودتون ميتونيد توجه كنيد و هر موقع هوا مناسب هست مثلا ساعت 11 ظهر تا 3 يا 4 بعد از ظهر ببرينش بيرون و بقيه زمان رو كه هوا سرد هستش تو خونه و جاي گرم نگهش داريد.

مدتی هست یونجه گیرم نیومده بدم به خرگوشم چی بهش بدم جایگزین؟
    گذاشتن چوب البته اونم تميز دم دستش براي جويدن بد نيست
    پوست بادم و فندق و گردو و يا ماكاروني خشك هم ميتونه كمك كنه اما در كوتاه مدت .
    چون در زمان طولاني مزاج و سيستم گوارش خرگوشتون رو بهم ميزنه .

تغذیه خرگوش من درر زمان بارداری باید چگونه باشد؟
    تغذيه او را از نظر مواد مورد نياز چك كنيد .او بايد تغذيه كامل داشته باشد و آب تازه فراوان بخورد در غير اينصورت سقط جنين و ... در پيش خواهد بود.رژيم غذايي را به آرامي تغيير دهيد يونجه و علوفه خشك و بشقاب سبزيجات را در اختيارش قرار دهيد .دو روز مانده به تولد غذايش را50درصد كم كنيداين كار احتمال ورم پستان و ....را كمتر
    ميكند.

ورم پستان در خرگوش چیست؟
    در زمان بارداری
    لانه ،غذا و آب بايد بسيار تميز باشند و در صورت بروز
    هرگونه التهاب و قرمزي
    در پستانها دامپزشك را مطلع سازيد .علائم امتناع از خوردن ،تب و افسردگي است.

علت مسمومیت بارداری در خرگوش ها چیست؟
    در اثر چاقي يا تغذيه بد رخ ميدهد علائم آن تشنج ،ضغف و عدم تعادل است و ظرف چند ساعت حيوان را خواهد كشت پس در صروت بروز علائم سريعا دامپزشك را مطلغ كنيد.

چه زمانی باید بچه خرگوشها را از مادر جدا کنیم؟
    بعد از 9 هفتگي بهتر است بچه ها را از مارد جدا كنيد و برايشان لانه شخصي بسازيد

وقتی خرگوشم باردار است چه نکاتی رو رعایت کنم ؟
    سرما براي خرگوش حامله خيلي خطرناك و كشنده هستش حتما خرگوش حامله رو با يه قفس توي خونه نگهداريد و هرازگاهي براي هواخوري ببريد بيرون اونم تحت نظر خودتون ...از لحاظ غذا همونطور كه دوستمون بالا نوشتند عمل كنيدا زبغل كردن و چنگ زدن خرگوش جدا پرهيز كنيد.....محيط ارام و بدور از اضطرابي رو براش فراهم كنيد در این مرحله دیدن گربه ، سرمای دم صبح ، جفت گیری دوباره ، اومدن بچه های کوچیک فامیل به خونه ، بقل کردن و چلوندنخرگوش حامله ، سر وصداهای ناهنجار (( مثل دستگاه فرز و جوشکاری ، چکش کاری و...) )میتونه باعث مردن مادر و بچه هاش بشه حتی البته بیشترین اتفاق مرده زائی هستش ...مخصوصا اولین زایمان.

خرگوشم که الان کوچیکه و داخل جعبه نگه میدارم وقتی که اون جا ادرار میکنه
    میره روش و کثیف میشه چیکار کنم این مشکلم حل بشه؟
    جعبه جای مناسبی واسه خرگوش نیست دوست من،اگر مجبوری که محدودش کنی یه قفس بگیر که هم بتونه اطرافشو ببینه هم کثیف نشه،خرگوش باید جفتک بندازه که حالش خوب باشه!رو فرش چسب مایع بوده و رفته بود روش
    حالا اون جایی که رفته روش زیر انگشتای پاش(یکی از انگشتاش)بوده و موهای اونجا به هم چسبیده
    دوباره مو در میاد؟چیکار کنم؟
    مو در میاد، پماد سوختگی "نیتروفورازون" اگه داری بزن برای چند دقیقه، مواظب باش نخوره، بعد پاکش کن.. خوب میشه فقط الان زیاد تحویلش بگیر که یادش بره در صورتي كه تغييري در حال و روحيه خرگوشتون به وجود اومد و يا اثاري از پيشرفت زخم در پاش رو مشاهده كرديد حتما بايد پيش يك دكتر خوب ببريدش.

چرا خرگوشم ادرار خواری می کنه؟
    چون آب در دسترسش نیست.

چرا خرگوش من آب نمی خوره؟
    چون آب خوردن خرگوش کم هست ما نمی بینیم اما باید همیشه آب تازه در دسترس باشه

من خرگوشم رو برعکس می کنم زود خواب میره واسش بد نباشه؟
    خیلی بد چون خون به مغزشون نمی رسه خواب نمی ره عکس العمل مغزش کند می شه.

دلیل آب خودن زیاد خرگوش چیه؟
    این تاپیک رو لطفا مشاهده کنید:
    http://mihanpet.ir/thread18965.html#post182084

خرگوش دچار
    تشنج می شه طوری که بقلش می کنید سر و گردنش رو به عقب
    میرفت و لحظه های اخر یکم هم جیغ میزد و به آسمون پر می کشه علتش چیه؟
    زدن آمپول یا واکسن یا خوراندن ضد انگل دلیل مهمتر دیگه نخوردن شیر هستش که باعث
    نرمی استخوان بچه خرگوشا میشه و تقریبا به همین شکل میمیرن ونکته بعد
    میتونه خوردن سبزی یا کاهوی کپک دار و یا ات و آشغال از روی فرش برداشته و خورده

آیا واکسن یا ضد انگل خاصی برای خرگوش ها وجود داره؟
    خیر. لطـــــــــــــــــــــــ ـــفا کوچولوهاتون رو واکسن نزنید و ضد انگل ندید حداقل زیر شش ماه
    حتی گاهی بچه خرگوشا از درد و شک تزریق میمیرن

علائم شروع نرمی استخوان در خرگوشها چیست؟
    علائم مربوط به شروع بيماري نرمي استخوان كه مربوط به زود از شير گرفتن هستش رو از خودش نشون ميده همش يك گوشه گلوله ميشه و ميخابه تقريبا همش ثابت يجا نشسته غذا عموما نميخوره.....اين حالت وقتي اتفاق ميافته معمولا بعد از سه روز تا يكهفته منجر به مرگ خرگوش ميشه و اوناي هم كه زنده ميمونن معمولا يا معلول ميشن يا دست يا پاهاشون كج ميشه..... تمام اينها به سادگي هرچه تمامتر و با خوروندن شير حل ميشه

خرگوش من دچار نرمی استخوان داره می شه چه کارایی باید انجام بدم؟
    براي درست كردن محلول خوراكي مورد نظر به اندازه يك نعلبكي شير كه ولرم باشه فقط و فقط يكم گرم باشه كافيه بعد ميتونيد به اندازه يك سوم قاشق چاي خوري توي اون عسل حل كنيد و بعد براي اين يك نعلبكي شير دو قطر از شربت كلسيم مينور و يا شربت كلسيم منيزيم خردسالان حل كنيد.....حالا براي خوروندن به خرگوشتون اونو جلوش ميزاريد كه بعضي ها ميخورن ولي اكثرن نميخورن و بايد بهش بديد ...براي اينكار يا ميتونيد با سرنگ بهش بديد بدين صورت كه خيلي خيلي با دقت و احتياط اونرو به صورتي در دست ميگيريد كه صورتش روبه بالا باشه و پشت و كمرش تو دست شما و بعد به ارامي و با احتياط يك قطره يك قطره و اونم طوري كه به دهان و دندوناش اسيب نزند بهش ميديد. اين روش به دقت و مهارت و حوصله نياز داره كه اگر ميدونيد نميتونيد اينكارو نكنيد روش ديگه كه خطري نداره و ليوقت گير هسستش اينه كه مرتب يك و يا دو انگشتتون رو كه بهم چسبونديد توي شير ميزنيد و ميزنيد و يا ميكشيد در دهن خرگوشتون اينطور ي يا شروع ميكنه به ليس زدن انگشتتون و خوردن شير و يا حتي اگر اين كارو نكنه وقتي انگشت شما ميخوره در دهنش و شيري ميشه مجبور ميشه بليستش و بخورتش ...يك نلبكي شي رو ميتونيد در سه وعده در يك روز بهش بديد و كفايت ميكنه . اما در مورد بقيه غذاي كه بهش ميديد ترجيها و تدريجاكاهو غذاهاي ابكي رو حذف كنيد و غذاي اصلي رو يونجه خشك قرار بديد و مقدار كمي هم مثلا جعفري و هويج بهش بديد . جو پرك هم به مقدار كم عيبي نداره

خرگوش من دستهاشو لیس میزنه احساس می کنم دستش درد می کنه؟
    خیر این یعنی من نیاز به محبت دارم

چی کار کنم خرگوش بالغم که تازه آوردم با من دوست بشه؟
    کلش و گوشاش رو نوازش کنید همه خرگوش ها عاشق این کارن

اگر خرگوش مقوا بجوه واسش ضرر نداره ؟
    به هیچ وجه نزارید خرگوشتون مقوا بجوه ممکن خطر مرگ هم داشته باشه

خرگوشم یونجه نمی خوره چی کار کنم؟
    یه 3 یا 4 ساعت فقط یونجه و آب بزارید بعد بقیه غذاها رو اضافه کنید

خاک اره واسه بستر خرگوش مناسب است؟
    خاک اره واسه سیستم تنفسی خرگوشها ضرر داره ها، خیلیم ضرر داره. بستر های مخصوص هست تو پت شاپ ها برای زیر خرگوش.. اصلا اصلا خاک اره نذارید

حجم و دفعات مدفوع در خرگوش چگونه هست؟
    هر روز به اندازه یک مشت مدفوع گرد و سفت باید داشته باشه معمولا خرگوش های بالغ
    شب ها و بچه خرگوش ها دائم

نام و نام خانوادگی
    مری
    حیوان خانگی
    خــــــــــرگوش
    شماره عضویت
    5480
    میانگین پست در روز
    2.94
    چرا خرگوشم فین فین می کنه؟
    خرگوشا وقتی خاک و مو و خرده یونجه و غذا میره تو مماغشون فین فین میکنن...که نگرانی نداره اما اگر دائمی و بر اثر سرما خوردگی باشه باید رسیدگی کرد.

چرا خرگوشم یبوست گرفته؟چی کار کنم واسش؟
    اما در مورد یبوست خرگوشتون زیاد الان نگران نشین معمولا وقتی رژیم غذای خرگوش رو عوض میکنید یکمی مزاجشون بهم میریزه که بعد از یک روز یا نهایت دوروز خوب میشن.اگر مشکل طولانی شد کلم قرمز بدید و جیره میوه رو زیاد کنید به اضافه کنید بعلاوه کاهو مخصوصا ساقش بازم مشکل حل نشد سویا به همراه پرک جو بدید و وادار به فعالیتش کنید مشکل ادامه پیدا
    کرد یکی دوتا قاشق روغن زیتون بدید
    توجه کنید هر کدوم از این مراحل رو روز به روز انجام بدید مثلا کلم و کاهو و میوه 24 ساعت اول جواب نگرفتید تو 24 ساعت سویا و پرک 24ساعت دوم و روغن زیتون 24 ساعت سوم اگر بازم جواب نداد به دامپزشک مراجعه کنید.

آیا پارک ها برای واگذاری خرگوش ها مناسب هستند؟
    به هیچ وجه چون زاد و ولدشون زیاد هست بعد از مدتی به باغ وحش ها میدن تا طعمه درندگان زنده گیرشون بشن

آیا پلت برای خرگوشها مناسب هست؟
    پلت در رژیم غذایی خرگوشها چیز مفیدیه اگه اگه اگه درست انتخاب بشه.
    این پلت ها دو نوع هستند و بسته به سن
    خرگوش
    باید انتخاب بشن. باید ببینی
    خرگوش
    ت چند وقتشه.
    پلت alfalfa نسبت به پلت تیموتاس (timothy) کلسیم و پروتئین بیشتری داره و مناسب برای سنهای زیر 7 ماهه. بیس alfalfa سبزیجاتی مثل یونجه هست ولی برای خرگوشای بالای 7 ماه مناسب نیست
    خیلی قویه براشون ولی نه تنها چاقشون نمیکنه بلکه باعث مشکلات شکمی میشه حتی ممکنه باعث سنگ مثانه بشه.
    بیس تیموتاس علف خشکه و برا خرگوشای بزرگتر بسیار هم مفیده.

خرگوش من خیلی سعی می کنه بره بیرون دلم میسوزه چیکار کنم؟
    اگر شما اتاقتون رو در اختيارش بزاريد زور ميزنه كه بره توي حال و پذيراي و اگر اونجا رو هم باز كنيد ايندفعه همه خونه رو ميخاد پس بدونيد اين حس فضولي تو ذاتشونه و زياد احساس ناراحتي نكنيد بلكه فعلا تا دو يا 3 ماه حتي يك ثانيه هم اجازه نديد كه بيرون از قفس باشه و شما اونجا نباشيد كلا وقتي بياريدش بيرون كه 6 دنگ چشمتون بهش هست . بعدا كه از اب و گل در اومد بهتون خواهيم گفت كه چجوري راهش بندازيد و نكته ديگه اينكه قفسش نبايد طوري باشه كه بتونه بپره بيرون چون واقعا خطرناكه
    بچه خرگوشم زیاد می خوابه نگرانشم موردی داره؟
    کلا بچه خرگوشها زیاد می خوابن وقتی دوران اوج رشدشون هست ورجه وورجش کم می شه غذا و خوابشون زیاد.

خرگوش من عادت به خوردن ادرارش پیدا کرده چی کار کنم؟گاهی اوقاتم هیچ دلیلی براش وجود نداره و از رو عادت ادرار میخوره. یه جا میخوندم در این حالت یک قاشق چایخوری وانیل در یه گالن آب حل کنید و این آبو در اختیار خرگوش قرار بدید. این باعث میشه ادرارش تلخ بشه و دیگه نخوردش. یه گالن معادل 3.78 لیتره. تقریبا میشه 2 تا بطری نوشابه خانواده.
    این کار حتی حشراتی رو که بخاطر ادرار خرگوش جمع میشن دفع میکنه.

آیا خوردن روزنامه و کاغذ برای خرگوش ضرر داره؟
    بله پاره کردن و جویدن روزنامه چون سرب داره برای خرگوش مضر هست اما کاغذ سفید نه اما خوردن زیاد هر نوع کاغذی برای خرگوش خطرناک هست.

ادرار خرگوشم شیری رنگ شده چی کار کنم ؟

رنگ ادرار خرگوشا طیف وسیعی داره و فقط وقتی جای نگرانی داره که خیلی تیره بشه و یا خون توش باشه که اونوقت نشان دهنده دیهدراته شدن بدن خرگوش یا مشکلات کلیوی هست.
    قانون کلی ای که وجود داره اینه که رنگ ادرار خرگوشا به واسطه چیزی که میخورن تغییر میکنه. حتی گاهی حالات روحی
    خرگوش رنگ ادرارشو تغییر میده.
    شيري شدن رنگ ادرارش مشكلي نيست و كاملا طبيعي هستش و جاي نگراني نيست.خرگوشها عموما فقط وقتي خيلي كوچيكن ادرار اونها زلال و شفاف هست و وقتي بزرگتر ميشن ادرارشون كاملا كدر ميشه

میتونم خرگوشم رو چند ساعت تو خونه تنها بزارم یا با خودم ببرمش؟
    اگر خرگوش رو توي قفس و يا لونه اش بزاري با مقدار كافي اذوقه و البته نه يك خرواركفايت ميكنه.خرگوشا كلا از مسافرت خوششون نمياد و غير از اون مخصوصا براي بچه خرگوشها صدجور حادثه در كمينشونه.و اگرم توي خونه ميزاريشون و نميبريش حواست باشه كه توي خونه ول نباشه كه كار دست خودش بده و بهتره كه در باكس و يا قفسش به خوبي محكم و بسته باشه كه يكوقتي نياد بيرون و تنها تو خونه ول بشه.

خرگوش من صداهای عجیب از خودش درمیاره علتش چی میتونه باشه؟
    این تاپیک رو مطالعه کنید:

http://mihanpet.ir/thread10186.html

چه جوری یه قفس محکم و ارزون برای خرگوشم بسازم؟
    با این قفسه های مشبک کتابخونه ای و کارتن پلاست توش رو کارتن پلاست بزارید
    اینم عکس قفسه ها

اگه
    خرگوش
    علف های هرزی که تو حیاط در میاد رو بخوره واسش ضرر داره ؟
    بله چون ممکن آلوده باشن و گیاهانی توشون رشد کنن که برای خرگوش مضر باشن

سوسک رفته تو قفس خرگوشم چی کار کنم؟
    خود سوسک به خرگوشتون آسیبی نمی رسونه اما ایجاد آلودگی می کنه پس سریعا خرگوش رو خارج کنید سوسک رو هم
    بگیرید ،غذاها رو دور بریزید و کلیه محتویات قفس رو با آب گرم و صابون بشورید .

پوشال ساقه برنج برای بستر خرگوش مناسب هست؟
    آره خیلی خوب هست اما زیاد نباید بجوه چون سیرش می کنه و ارزش غذایی نداره و باعث می شه غذاهای مفید نخوره و دقت کنید آلوده نباشه یا بشورید بزارید خشک بشه بعد استفاده کنید.

آیا خرگوش ها از تاریکی می ترسن؟
    خرگوش ها معمولا تو شب از لونه بیرون میان در مورد خرگوش های خانگی کمی قضیه فرق می کنه از تاریکی مطلق می ترسن ،پس واسشون یه لامپ خواب کوچولو روشن بزارید.

آیا کشمش برای خرگوشم ضرر داره؟
    آره اما هر هفته دو تا سه تا دونه بدی مشکلی نداره.

خرگوش من گوشاش مرتب دچار جرممی شه چیکار کنم؟
    اون رو به یه دامپزشک مجرب نشون بدید،مجرب در زمینه جوندگان

به بچه خرگوش ده روزم چقدر شیر بدم روزانه؟
    سبزیجات اول نده چون هضمش الان واسش سخته

تازه متولد شده ها: 5 سی سی
    1 هفته سن: 10-15 سی سی
    2 هفته سن: 26-30 سی سی
    3و 4 هفته سن: 30 سی سی

اگه در یک وعده این مقدار شیر رو نخورد اشکال نداره در 2 وعده بهش بده ولی اصلا بیشتر از 2 وعده نشه ... اصلا. بیشتر از 2 وعده شیر در شبانه روز اونم به این مقدار براشون خوب نیست.

آیا آکواریوم برای نگهداری خرگوش مناسب اگر نیست دلیلش چیه؟
    تا اونجا که من می دونم به چند دلیلآکواریومجای خوبی برا نگهداری خرگوشا نیست.
    حتی اگه فرض کنیم که کف آکواریومرو با علوفه مناسبی پر کنیم باز چون کف آکواریوم زهکش نداره زیرشون بعد یه مدت خیس میشه و خرگوشا اصلا از محیط خیس خوششون نمیاد و اذیت میشن.
    مشکل دیگه ای که آکواریومداره اینه که جریان هوا به خوبی توش انجام نمیشه. خرگوشا به خاطر اینکه عرق نمیکنن دمای بدنشون زود بالا میره و از طریق گوششون تعادل دمایی بدنشون برقرار میشه. وقتی گرمشون میشه گوشاشونو بالا میارن و اگه خنک بشه تمام بدنشون در اثر گردش خون خنک شده گوششون خنک میشه و آکواریوم به خاطر دیواره های بلندش اجازه اینکارو بهشون نمیده.
    مسئله دیگه ای که به ذهنم میرسه اینه که اگه پوشال کف آکواریومکم باشه و مجبور باشن رو شیشه حرکت کنن کم کم اندام حرکتیشون تغییر میکنه و مشکل پیدا میکنن چون مجبورن برا سر نخوردن به پنجه هاشون بیشتر فشار بیارن.
    باز اگه حتما میخوای تو آکواریومنگهش داری حتما به این نکته ها دقت کن. براشون تهویه بذار، زیرشونم زود به زود عوض کن و فضای کافی برا حرکتشون در نظر بگیر.

ویرایش توسط berti bani : 9th February 2014 در ساعت 12:02 AM

نام و نام خانوادگی
    مری
    حیوان خانگی
    خــــــــــرگوش
    شماره عضویت
    5480
    میانگین پست در روز
    2.94
    خرگوشی که کم ناز بشه و کمبود محبت داره چه نشانه ای از خودش نشون میده؟
    تند تند گاز می گیره و بد اخلاق میشه

بیماری پاستورلوز در خرگوش ها چگونه هست؟
    لطفا تاپیک زیر را مطالعه کنید :
    http://mihanpet.ir/thread18740.html

خرگوش هام رو بر اثر پاستورلوز از دست دادم الان میتونم خرگوش جدید بگیرم؟
    قبلش باید همه وسایل و محیط رو ضد عفونی کنید و چیزایی مثل ظرف غذا و دستشویی رو کامل عوض کنید.

برای شستن و از بین بردن بوی بد ادرار خرگوشم از چی استفاده کنم؟
    از سرکه بعد از تمیز کردن با سرکه با آب و صابون بشورید.

انتی بیوتیک واسه خرگوش ها همونیه که ما ها استفاده میکنیم؟یا فرق داره؟از کجا باید گرفت؟
    فرق داره باید از داروخانه دامپزشکی ها و با تشخیص یه دامپزشک وارد تهیه بشه

چرا خرگوش من رو سرامیک دراز می کشه و دنبال جاهای خنک می گرده؟
    چون خرگوش ها خوابیدن روی سطوح صاف و خنک رو دوست دارن

چه جوری دمای بدن خرگوشم رو چک کنم؟
    با دست زدن به گوش هاش

آیا می تونم خرگوشم رو تو باغچه آزاد بزارم؟
    اگر گل های زینتی ندارید میتونید زیرا : اکثرا گلهای پیازدار یا پیازچه دار هستند و به شدت کشنده هستند و
    خرگوش هم خیلی راحت همه رو میخوره متاسفانه خرگوش مثل خیلی از حیوانات اینطور نیست که چیزهای بد رو نخوره و چیزهای خوب رو بخوره بلکه هرچیز خوشمزه ای رو میخوره......یکیش گل شمعدانی هستش و دیگری گل خرزهره و خیلی گلهای زینتی دیگه

خرگوش من گوش هاش داغ شده آیا تب داره؟
    گاهی اوقات وقتی خرگوش زیاد غذا می خوره یا زیاد بازی می کنه گوشهاش خیلی داغ
    می شه که با یه دستمال خنک یا حوله خیس خنک که آبش گرفته شده بدنش رو خنک کنید
    اگر داغی بدن و گوش هاش ادامه داشت تمام روز و یه گوشه کز کنه زنگ خطره بیماریه سریعا به دامپزشک مراجعه کنید یه دامپزشک وارد واسه جوندگان

بچه خرگوش من ادرار و مدفوعش زیاد آیا این طبیعی هست؟
    بله کاملا طبیعی هست .بچه خرگوش سالم ادرار و مدفوعش زیاد هست

آیا خرگوشم میتونه من رو ببینه یا رنگها رو تشخیص بده؟
    چشم‌ها در
    خرگوش بسيار درشت بوده و در كنار سر قرار گرفته‌اند كه اين امر موجب مي‌گردد تا زاويه ديد وي بسيار وسيع باشد (هر چشم حدود 190 درجه از زاويه ديد را پوشش مي‌دهد)، بنابراين خرگوش براحتي مي‌تواند پشت سر خود را نيز ببيند. توانايي تشخيص رنگها در خرگوش بسيار محدود است، اما مي‌تواند حركات را به راحتي از فواصل دور تشخيص دهد. قدرت ديد خرگوش در نور كم بسيار بيشتر از انسان است، بدليل اينكه مردمك چشم اين حيوان قابليت استاع بيشتري (حدود 8 برابر) نسبت به چشم انسان دارد. خرگوش براي شناسايي صاحبش از شكل، بو و صداي او براي بدست آوردن تصويري از وي استفاده مي‌نمايد. در ضمن چشمهاي نوزاد خرگوش، 10 ـ 7 رزو پس از تولد گشوده مي‌شوند.

خوردن کاکائو واسه خرگوش ضرر داره؟میتونم بهش اسمارتیس بدم؟
    عزیزم کاکائو و شکلات واسه خرگوشا کامل ضرر داره و نباید بهش بدی

خرگوش من چشماش نمناکه و بقیه علائمش طبیعی چیکار کنم؟
    اگر ترشحات رنگی نیست موردی نداره هر روز با چایی کم رنگ یا آب جوشیده ولرم
    رو به خنک روری دو یا سه بار با یه دستمال ضدعفونی شده و نرم و لطیف چشمش
    رو تمیز کنید با آرامش و ملایمت.

خرگوش سه ساله ماده من امروز همراه ادرارش خون زیادی دفع کرده چی کار کنم؟
    بعد از رادیولوژی و سونوگرافی مشخص شد که بچه عفونت رحم و تخمدان داره و قرار شد جراحی بشه
    دکتر جهانگیری و دکتر وشکینی برای سونوگرافی و رادیولوژی
    امروز هم ساعت 4:10 تا 7شب این بچه تو اتاق عمل بود دکتر یحیانی تو بیمارستان دانشگاه تهران عملش کرد البته تیم جراحی عملش کرد
    الانم تازه اومدیم خونه هنوز کامل به هوش نیومده باید سعی کنم گرم نگهش دارم تا برطرف شدن اثر بیهوشی
    14 روز دیگه هم باید دوباره برای کشیدن بخیه ها بریم
    خوشبختانه این فرشته کوچولو بهبود کامل پیدا کرد

یه کتاب راجب مراقبت از خرگوشهام بهم معرفی کنید؟
    یه کتاب هست به اسم راهنمای مراقبت,بهداشت و بیماری های
    خرگوش تالیف دکتر بهمن مصلی نژاد و دکتر علی بنی آدم
    کتاب خیلی خوبیه و کمک میکنه معنی رفتارهای
    خرگوش هارو بهتر بشناسین

بهترین روش برای فرستادن و جابجایی خرگوشم چیه؟
    هواپیما،حتی بچه خرگوشها هم با هواپیما راحت سفر می کنن

عقیم کردن برای خرگوش مفید است یا مضر؟
    تا 80%
    خرگوش های ماده اوریوهیسترکتومی نشده (اخته نشده) بین 2 تا 5 سالگی دچار تومور رحم و تخمدان میشن
    اوریوهیسترکتومی باعث میشه 8 تا 10 سال یا حتی بیشتر عمر کنن و جلوی خیلی از رفتارها مثل جویدن و ترسیدن و حتی پریدن روی
    خرگوش های دیگه گرفته میشه.

خرگوشم رو برای جراحی کجا ببرم بهتره؟
    تو بیمارستان دانشگاه تهران برای جراحی دکتر دهقان و دکتر یحیانی هستن
    پزشک هم دکتر رستمی چهارشنبه ها هستن
    یمارستان سونوگرافی و رادیولوژی هم انجام میدن خوب ولی دکتر وشکینی تو کلینیک ونک کارشون عالیه تشخیصاشون خیلی خوبه

اسهال خرگوش چه نشانه ای داره؟
    مدفوع خرگوش نرم و آبکی و چسبنده می شه و به بدنش می چسبه البته این رو با
    مدفوع قره قورت شکل صبح گاهیش اشتباه نگیریم

چرا خرگوشم اسهال شده؟
    اسهال خرگوش علت های متعددی داره
    مثل بیماری باکتریایی و ویروسی
    و تغییر یا نوع رژیم غذایی که تقزیبا بی خطر ترینشون هست

وقتی خرگوشم اسهال شد چه اقداماتی باید انجام بدم؟
    سریعا سبزیجات و پلت رو از دسترسش دور می کنید
    واسش یونجه و علوفه خشک و حتـــــــما آب تمیز میزارید
    سریعا به دامپزشک می رسونیدش
    و تا خوب نشده بهش کمک می کنید خودش رو تمیز کنه چون از کثیفی بدشون میاد

خرگوش من نمی تونه راه بره در یکی از پاهاش احساس درد داره چی کار کنم؟
    توصیه ما اینه که اول خرگوش رو جایی بزارید که حرکتش محدود بشه و سریعا به
    یه دامپزشک مجرب و خوب مراجعه کنید

نام و نام خانوادگی
    مری
    حیوان خانگی
    خــــــــــرگوش
    شماره عضویت
    5480
    میانگین پست در روز
    2.94
    چه نوع بسترهایی برای خرگوش وجود داره؟
    بسترای خرگوش چند نوع هستند ، یک نمونه شون که مثلا خورده چوب یا همون خاک اره هستند و آرم کیتی روشون هست و یک نمونه شون مثل پلت های تجاری با جذب پذیری بالاس. یک نمونه خاک کریستالی هم دارند که زیاد به صرفه نیست. بهترین نمونه ش همون بستره خورده چوباس. البته اشتباه نشه که برید از نجاری واسه خرگوشاتون خاک اره بگیریدا!!! چون واسه تنفسش خوب نیست. این نمونه ای که تو پت شاپ ها هست فرق داره و غربال شده است.

چه جوری خرگوش رو در آپارتمان نگهداری کنیم؟
    1.اول باید خونه رو ایمن سازی کنی یعنی هر جایی رو که ممکن هست خرگوشت بره آسیب ببینه
    یا هر چیزی رو که فکر می کنی ممکن هست بجوه و آسیب ببینه.
    2.کابلهای برق رو از دسترسش خارج کنی.
    3.یه گوشه از خونه رو که فضای کاذب هست که همه خونه ها دارن در نظر بگیری و یه قفس بزرگ واسش اونجا قرار بدی.
    4.شب موقع خواب یا وقتی خونه رو ترک می کنی یا مهمان داری بزارش تو قفس بقیه روز هم آزاد تو خونه.
    5اگر بالکن داری بالکن رو ایمن سازی کن که پایین نپره بعد تحت نظارت خودت ببر اونجا بازی کنه روزی یکی دو ساعت.
    6.ویه نکته مهم هر چی قفس خرگوشت رو تمیز تر نگهداری شرایط نگهداریش آسونتر می شه و غرغر اطرافیان کمتر.
    7.مخصوصا صبح های زود بیارش بیرون کامل قفس رو تمیز کن غذاهای شب کثیف کاری ها همه و همه رو خارج کن.
    8.یه دستمال خیس بکش تمیز کن قفس رو یونجه و آب و غذاهای وعده صبحش رو بزار چون معمولا صبح ها استراحت می کنن تا عصر خرابکاری نمی کنن.
    9.عصر تا شب هم دو یا سه بار عوضش کن.
    10.اینجوری خرگوش از یه موجود ریخت و پاش کن و خرابکار به یه موجود شیرین و دوست داشتنی تبدیل می شه تو خونه
    همش به خودت بستگی داره

مورچه ها چقدر می تونن یه خرگوشرو اذیت کنن؟
    بله مخصوصا وقتی بی حال و خسته باشن برن رو بدنشون و بدتر وقتی که به غذایی که میخورن مورچه بیاد و اونا غذا رو همراه با مورچه بخورن و باعث نفخ و دل درد و مرگ خرگوش بشه.

برای حل مشکل مورچه دور بر خرگوشم چی کار کنم؟
    استفاده از سم کش ها و حشره کش ها رو کلا فراموش کنید بهترین راه نظافت و نظافت
    و نظافت هست و اینکه سوراخ مورچه ها رو پیدا کنید و با یه سرنگ سم تو سوراخشون
    بریزید و بعد با یه یزره دستمال و چسب مسدودش کنید.اما دوربر وسایل خرگوشتون هیچ حشره کشی استفاده نکنید.

آیا خرگوشم میتونه شب تو ر ختخواب من کنار من بخوابه؟
    خیر به هیچ وجه خطرناکه چون خرگوش مثل سگ و گربه نیست و ظریف هست ممکن وقتی خواب هستید غلت یزنید روش و لهش کنید یا با دست و پاتون بهش آسیب بزنید پس خرگوشتون رو کنار خودتون نگه ندارید.

بچه ها کسی میدونه دلیل تشنج
    خرگوش چیه؟
    به هر دلیلی خرگوش شما تشنج کرد سریعن به دامپزشک برسونیش فوری همیشه شماره دامپزشک خرگوشتون رو برای اینجور مواقع اورژانسی داشته باشید. عمده ترین دلایل تشنج به این صورت بود: -عفونت باکتریای -عفونت ناشی از انگل - خوردن گیاهان سمی - خوردن و اشامیدن اب و غذای اغشته به کودهای شیمیای و علف هرز کش ها -سموم و حشره کشها حالا فکر کنم خودتون هم فهمیده باشید چرا این اتفاق افتاده. گل شمعدانی برای خرگوش کشنده هستش

بچه خرگوش من از ارتفاع پریده مشکلی براش پیش نیاد؟
    اگر ارتفاع زیاد باشه ممکنه خرگوشتون دچار آسیب داخلی و خونریزی داخلی شده باشه یا بر اثر ترس و شک بعد از چند روز بمیره و متاسفانه این کوچولو پــرکشید.

آیا خرگوشها استفراغ می کنن؟
    خرگوش معمولا چیزی رو بالا نمیاره. یعنی توانایی استفراغ کردن نداره....
    از یه سایت خارجی اینو خوندم
    این که یه خرگوش چیزی رو بالا بیاره محاله، چون قابلیت این کار رو ندارند. شاید ریه هایش دچار مشکل شده اند و شاید به دلایلی نمیتونه غذا رو قورت بده، می جوه و بعد (ببخشید!) تف میکنه بیرون....
    نوشته که هیچ کاری نمیتونی در منزل انجام بدی و باید ببریش دکتر.

موقع خرید خرگوش به چه چیزهایی باید توجه کنم؟
    ترشح بینی و چشم نداشته باشه و زیر دم و پاهاش هم کثیف نباشه شنگول بودن و ورجه وورجه یه خرگوش نشونه سلامتیشه...

چه جوری و روی چه برنامه ای به خرگوشم غذا بدم؟
    1.اول این غذا و یونجه دادن با دست به خرگوش رو کنار بزار
    2.یونجه رو بریز تو ظرفش هر وقت خواست بره بخوره
    ببین این نکته رو دقت کن
    3.شب ساعت 10:30-11 یه مقدار متناسب نه زیاد که تا صیح بمونه نه اونقدر که کم بیاد از هر نوع سبزی که می خوره همراه با یونجه و آب واسش میزاری
    4.صبح ساعت 8 هم سبزی ها رو بر میداری چه خورده باشه همه رو چه نه بر میداری میریزی دور
    5. فقط یونجه و آب میزاری تا ساعت 4 بعد از ظهر عصر هم یه مقدار کم سبزی ومیوه تازه میزاری واسش
    6.یونجه هم واسش میزار با آب یعنی یونجه و آب باید همیشه تو قفسش باشه
    7.ساعت 8 شب هم سبزی های عصر رو چه خورده چه نخورده میریزی دور
    بازم یونجه و آب فقط میمونه تو قفسش
    8.تا 11 که دوباره سبزیجات تازه بدی
    این باید برنامه غذایی هر روزش باشه
    غذا رو تو دست نگیر مخصوصن یونجه بزار خودش بیاد بخوره

آیا سرماخوردگی انسان به
    خرگوش سرایت پیدا میکنه؟
    خرگوش به سرماخوردگیه انسان مبتلا نمیشه.اما میتونه ناقل باشه.یعنی اگه وقتی سرماخوردی خرگوشت رو بغل کنی،خرگوشت مریض نمیشه،اما نفر بعدی که خرگوشت رو بغل کنه میتونه توسط خرگوشت مبتلا بشه..

خرگوشم گرمازده شده چی کار کنم ؟
    اگر خرگوش شما تو گرما بوده و یا آفتاب بدنش شل شده و میلرزه گرمازده شده
    اولین کار چند تا بطری آب یخ بیارید و یه خوله آغشته به آب یخ و سریع دمای بدنش رو پایین
    بیارید و به دامپزشکش برسونیدش و تا دامپزشکی مرتب گوشها و بدنش رو خنک کنید

معمولا ميگن اگه موهاى پاى خرگوش بريزه نميتونه راه بره ! چه عواملى باعث ميشن اىن اتفاق بيفته؟
    رو فرش راه رفتن زیادی باعث این میشه
    ویرایش توسط berti bani : 10th February 2014 در ساعت 03:34 AM

نام و نام خانوادگی
    مری
    حیوان خانگی
    خــــــــــرگوش
    شماره عضویت
    5480
    میانگین پست در روز
    2.94
    خرگوش من بعضی وقتا نمیدونم چرا یه دفعه مثل جت میدوه میره اینور اونور،میره پشت مبلا یه دفعه درمیاد میره زیر میز!وسط دویدنش میپره هوا(انگاری میخواد هد بزنه)
    یهو دیوونه میشه!
    این عادیه!؟؟؟

عزیزم خرگوش شما یه خرگوش سالم و بازیگوشه و داره بازیشو میکنه..
    در مورد خرگوش دو نکته باید نگرانتون کنه:بیحالی،بی اشتهایی..

از علوفه های خشک باغ میتونم برای بستر خرگوشم استفاده کنم؟
    هر چیزی که از محیط بیرون و نامطمئن بیاد میتونه حاوی تخم انگل،حشرات و ادرار بقیه حیوانات و ... باشه..
    توصیه میکنم ازشون استفاده نکنی..

کسی میدونه گیاه پیچ امین الدوله برا خرگوش ضرر داره یانه؟
    بهتر هست خرگوشها از گیاهان میدانی یا همون انواع پیچک ها تغذیه نکنن

خرگوشم چقدر سن داره ؟ از کجا بدونم؟

سن خرگوشها رو دامپزشکا از دندوناشون تشخیص میدن

سلام متاسفانه پای خرگوش برادرم زخم شده کف پاش بخاطر اینکه همش رو سرامیک راه می ره نمی دونم چی کنم .پاشو فعلا تتراساکلین زدم و با باند بستم .چی کار باید بکنم؟؟؟؟؟
    كيميا جان بايد ببريش دكتر پماد و شايد هم اگه زياد باشه پانسمان ميخواد اينهمه ميگيم خگوش رو سراميك و فرش و ... راه نره گوش نكردي ؟زير پاش بايد كلش يا بستر مخصوص خرگوش بريزي

خرگوشم 8روز پیش بچه اورد چند روزه هی عطسه میکنه و اب ریزش داره دکتر کمیلیان گفت ویتامین ث بده دادم ولی خوب نشده احساس کردم تب داره امروز و اینکه سبزیجان گرم دادم مثل چعفری دیگه تب نداره چیکار کنم ؟؟؟؟ کجا ببرمش احساس میکنم حالش بدتر شده؟؟؟
    یکیش همون سرماخوردگی
    یکی دیگه بیماری pastorella هست که بارداری و شیر آوری میتونه باعث شروعش می شه
    و فقط با نمونه برداری از ترشحات بینی می شه فهمید.که مبتلا شده یا نه
    در هر صورت باید به دامپزشک برده بشه
    و نوع بیماری تشخیص داده بشه و نوع و مقدار دارو با نظر دامپزشک باشه

خرگوشم چجوری آفتاب بگیره؟

روزانه بیرون بردنش یه ربع برای در معرض آفتاب بودن اشکالی نداره که خوب هم هست.(ویتامین دی تولید میشه توی بدنش)
    فقط اینکه نور باید بدون مانع بهش بتابه(یعنی از پشت شیشه نباشه)
    از طرفی هم نباید مستقیم باشه..چون باعث گرمازدگیش میشه..حوالیه ساعت 9 تا 11 صبح یا عصر کمی قبل از تاریکی هوا که هوا روشنه اما آفتاب مستقیم تو حیاط نیست زمان مناسبیه.

خرگوش من پشت دستش رو میزاره زمین گاهی اوقات موقع راه رفتن طبیعی هست؟

نه مشکلی نداره طبیعی هست

باد مستقیم برای خرگوش ضرر داره؟
    آره و خیلی هم می ترسوتشون و برای گوشها و بینیشون ضرر داره

خرگوش من مدفوعش رو از روی زمین بر میداره می خوره طبیعی؟اگر خیر چی کار کنم؟
    مدفوع خواری توی خرگوش طبیعی هست
    اما وقتی که از مقعدشون که خارج می شه بخورن
    خرگوشم می جوید میریخت رو زمین و دوباره می خوردش
    این طبیعی نیست
    من سه کار انجام دادم
    1.یه سرگرمی جدید بهش دادم
    2.بهش نعنا و شیوید دادم یه نصف روز فقط واسه مزاجش بعد مدفوعش رو هم بد طعم می کرد چون نعنا یذره تلخ هست و تند
    3.پودر مولتی ویتامین جوندگان به غذاش اضافه کردم

چه جوری جنسیت خرگوشم رو تشخیص بدم؟
    خرگوش رو با احتیاط کامل به پشت میگیریدیا همون حالت طاق باز بعددومین سوراخ از ناحیه دم رو با انگشت به ارامی میکشیم به این صورت که با یک انگشت و با ملایمت در امتداد طولی بدن و به سمت سر ،بعدنگاه میکنیم در ماده ها سوراخ به حالت بیضی در میاد و کمی هم گود میشه ولی در نر ها زائده ای کوچک بیرون میاد که همون الت تناسلیشه ....این هم روش تشخیص نر و مادگی بچه خرگوشها

خرگوش من رابین موریزی داره و یه چیزی مثل شوره لای موهاشه چیکار کنم؟

این حالتی رو که من دیدم با توجه به رشد موهای زبر و ریزی که با نوک انگشت میشه حسش کرد خطری نداره و بیماری نیست .اگر هم به مقدار خیلی کم ذرات سفید مثل شوره لابهلای موهاش هست اون هم طبیعی هستش و در اصل بقایای پوست و نوعی غلاف هستش که خز بدنشون رشد میکنه و به بیرون میاد و کلا این موارد بیشتر در زمان شروع فصل موریزی بوجود میاد علی الخصوص که رابین داره اولین موریزیش رو تجربه میکنه و اینها علایم شروع موریزی هستند که احتمالا از یک هفته تا 15 روز اینده به احتمال زیاد شروع میشه و از الان بگم کلی تغییرات اخلاقی و اکثرا از نوع بد قلقی اینطور موقعا شروع میشه مثل بد غذا شدن گاز گاز گرفتن و تف کردن غذا و....بهرحال نگرانی به خودتون راه ندید و محض اطمینان یه دو یا سه روز صبر کنید و زیر نظر داشته باشیدش اگر علایمی حاکی بر بیماری مشاهده نکردید که همون هست که گفتم در غیر اینصورت شنبه ببرینش پیش یه دکتر خوب برای چکاپ .

مقدار مکمل ها برای خرگوشم باید روزی چقدر باشه؟
    در دادن داروهای تقویتی مثل مولتی ویتامین و کلسیم باید دقت کنی چون اون چیزی که روشون نوشته معمولا بیشتر از حد نیازشونه مثلا اگر نوشته هفته ای 3 بار بدهید شما 2 بار بدید به موشی البته اینا مواردی که به طور تجربی بدست اومده و عموما به اینکه دچار سنگ کلیه و مجاری ادرار نشن یا مشکلات دیگه براشون پیش نیاد باید رعایت کرد و به شما توصیه اکید میکنم که بخاطر خرگوشتون هرچقدر که میتونید مطالب اموزشی این سایت رو بخونید

چرا خرگوش من گوش های بچه هاش رو خورد در بدو تولد؟
    در طبیعت خرگوشها زمانی بچه هاشون رو میخورن که لونه اشون مورد تهدید شکارچی قرار بگیره اصل خونه رو در اولویت قرار میدن و با خوردن بچه ها عامل مورد قرار گرفتن لونه اشون در اصل خونه رو در اولویت قرار میدن و با خوردن بچه ها عامل مورد قرار گرفتن لونه اشون رو از بین میبرن که بتونن دوباره بچه دار بشن توی اون خونه ریشه این کارشون هم استرس هست در خرگوش های خانگی زمانی اینکار رو می کنن که نسبت به خونه اشون احساس خطر کنن و دچار استرس بشن. خرگوش حامله یا تازه زایمان کرده باید در آرامش کامل باشه چون هیاهو و سرو صدا باعث ترس شدید خرگوش می شود. زمانی که خرگوشها زایمان اولشون رو انجام میدن در بعضی موارد بچه هاشون رو با موش و حیوانات موذی اشتباه می گیرن و می خورن بچه ها رو... زمانی که نر رو از ماده جدا نکنن باز هم این احتمال وجود داره که بچه هاشون رو بخورن که باز هم دلیلش استرس هست. زمانی که شیرشون خشک میشه و نمی تونن به بچه هاشون شیر بدن هم ممکنه این کار بکنن. زمانی که با بچه هاشون تو قفسه محسور بشن و راه فرار نداشته باشن و زمانی که مواد غذایی کافی ومناسب در اختیار نداشته باشن هم بچه هاشون رو می خورن.

چرا وقتی بزرگ میشن بغل کردنشون سخت میشه؟؟
    چون بزرگ تر می شن زبل تر می شن گرفتن و بغل کردنشون سخت تر می شه مثل بچه انسان بغل کردن به نوزاد یه مراتب راحت تر از بغل کردن یه بچه 2 ساله هست.

میتونم به خرگوشم بیسکوییت بدم ؟چه نوع بیسکوییتی؟

میتونید ماهی یک بار فقط ماهی یک بار یکدونه بیسکوییت مادر بدبد
    ساقه طلایی یا دایجستیو رو به هیچ وجه ندید
    یه بیسکوییت هست مخصوص جوندگان از پت شاپ پرسین پت بخرید از اون مدل بدید
    یا یه مدل بیسکوییت های رژیمی انسانی هست خارجی هستن که قیمتشون بالاست
    اما من ترکیباتشون رو مطالعه کردم بد نیستن
    ولی دایجستیو و بقیه بیسکوییت ها خوب نیستند در دراز مدت خرگوش رو به دیابت مبتلا می کنند.

چه مدت به خرگوشم شیر بدم؟
    شیر برای استخوانبندی و سلامت بدن خرگوش هستش که در طبیعت نهایتا دو ماه میخورن اما وقتی نزد ادمها هستند بهتره 4 تا 6 ماه بسته به جثه بهشون شیر بدیم راه اینکه بفهمیم چه زمان باید شیر دادن رو قطع کرد اینه که زمانی که دیدیم مدتی هست که دیگه رشد نداره خرگوشمون و فقط تپل میشه میتونیم شیر رو قطع کنیم و بعد از اون فقط به صورت تفنننی بهش بدیم مثلا هر هفته یک بار(استثنا در مورد خرگوشهای ماده که حامله هستند یا بچه شیر میدن وجود داره و باید مرتب بهشون شیر بدیم)

لب خرگوشم زخمی شده اینم عکسش چی کار کنم؟

نسبت یک به ده بتادین و آب قاطی کنید و به لبش بزنید با یه گوش پاک کن تمیز این زخم شبیه زخمهای هستش که توی دعوا باهم دیگه ایجاد میشه البته اگر بتونی محلول یدورگلیسیرینه بگیری دیگه نگرانی نسبت به خوردن اون نخواهید داشت

خرگوش
    من امروز از صبح اصلا ادرار نكرده البته اشتهاش خوبه و غذا مي خوره و پشگلشم در حالت عاديه اين علامت بيماريه؟ بايد چكار كنم؟
    یکم کاهو بدید و باهاش بازی کنید اگر فعالیت ،غذا خوردن و مدفوعش درست باشه جای نگرانی نیست اگر تا 24 ساعت ادرار نکرد ببرید کلنیک.

چرا خرگوشی که من تازه خریدم فقط نون خشک و آب می خوره ؟چی کار کنم؟
    دلیل اینکه هیچ چیز دیگه نمیخوره اینه که به این زبون بسته از اول فقط نون خشک دادن راه علاج هم اینه که فعلا بهش همون نون خشک رو بدی و در کنارش حتما آب هم بزاری و بعد کم کم شروع کنی بهش یونجه خشک هویج رنده شده جعفری و شوید بدی و بهش اجازه بدی ببدو بدو بکنه تا خسته بشه و گرسنه که غذاها رو بخوره

جویدن کابل برق میتونه چه عوارضی داشته باشه؟

1.برق گرفتگی.
    2.بعلت سرب درون کابل ممکن به اعصاب محیطیشون آسیب وارد بشه و باعث مرگشون بشه.

خرگوشم چه اسباب بازی دوست داره؟

اسباب بازی میتونید توپ های رنگی یا اسباب بازی های مخصوص جویدن که
    مال نوزادا هست رو بخرید
    یا یه ظرف 1*2 رو پر از پوشال و توپ های رنگی کنید واسش
    یا یه حوضچه پر از شن مخصوص بازی بچه ها واسشون بزارید
    یا با ام دی اف (چون دوست ندارن و نمی جون) واسشون تونل بدید نجاری درست کنید
    خرگوش تنوع طلب هست همه اینا رو همزمان در اختیارش نزارید چون یه روز می بینید
    رفت یه گوشه خوابید با هیچ کدوم بازی نکرد

ویرایش توسط berti bani : 11th February 2014 در ساعت 05:48 PM دلیل: اضافه کردن مطلب

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)