دیده بان حقوق حیوانات: به گزارش روابط عمومی محیط زیست خراسان رضوی یک شکارچی متخلف به استناد بند الف ماده۱۲ قانون شکار و صید، که سال گذشته اقدام به شکار یک قلاده پلنگ کرده بود، به پرداخت ۱۰میلیون ریال جزای نقدی در حق دولت محکوم شد.با توجه به اوراق و محتویات پرونده و گزارش اولیه و تحقیقات به عمل آمده توسط پلیس آگاهی تایباد از شهود و مطلعان و صورتجلسه کشف جنازه پلنگ کشته شده بالای دکل برق و اظهارات و اقراریه صریح متهم، این رای صادر شد.

مدیر کل اداره محیط زیست خراسان رضوی گفت: سال گذشته و در یک ماجرای عجیب و نادر، ماموران اجرایی حفاظت محیط زیست استان با لاشه یک قلاده پلنگ بالای دکل فشار قوی برق در حوزه شهرستان تایباد مواجه شدند و با کمک ماموران شرکت برق، آن را به پایین منتقل کردند.
مهندس آقامیری افزود: یکی از دامداران منطقه به دلیل حملات پلنگ به گوسفندان با اسلحه ساچمه ای پلنگ را نشانه رفته و با توجه به مسطح بودن منطقه و در پی یک تعقیب و گریز طولانی، پلنگ ناگزیر به پناه بردن به یک دکل فشارقوی برق به ارتفاع ۲۰متر می شود.

وی اظهار داشت: در پی تماس دامدار با متهمان اصلی این پرونده، عاملان در منطقه حاضر می شوند و به کمک نور چراغ قوه و با اسلحه به پلنگ شلیک کرده و آن را تلف می کنند.لاشه پلنگ مزبور تا فردا صبح بر بالای دکل برق مانده و سرانجام به کمک مسئولان شرکت برق تایباد و ماموران گارد اجرایی حفاظت محیط زیست تایباد به پایین انتقال یافت.
آقامیری با اشاره به این که این ضایعه شاهدان ماجرا را به شدت متاثر ساخته و انگیزه ای برای دستگیری عاملان این سانحه بوده است، تصریح کرد: ضرر و زیان ناشی از این اتفاق ۱۶میلیون ریال برآورد شده است.
دیده بان حقوق حیوانات: در حالی که ضرر و زیان وارده به طبیعت به خاطر این حرکت شنیع ۱۶ میلین ریال بر آورد شده، عامل این اقدام صرفا به پرداخت ده میلیون ریال محکوم شده. لازم به ذکر است که ارزان ترین نوع اسلحه شکاری که مورد اقبال شکارچیان نیست دو برابر این مبلغ جریمه قیمت دارد و اسلحه های بهتر تا پنجاه میلیون تومان نیز خرید و فروش می شوند. همچنین در بازار قاچاق کشور برای یک پوست پلنگ تا ۵ میلیون تومان پول پرداخت می شود. با این اوصاف حتی در صورت دستگیری و برخورد قضایی شکار و قاچاق پوست این حیوان زیبای حمایت شده به شدت سود آور است!