بسیاری از ما ایرانی ها غذا دادن به پرندگان را یک سرگرمی لذت بخش و فوق العاده می دانیم. و باور داریم که غذا دادن به پرندگان تنها یک سرگرمی نبوده وکمک بزرگی به آن ها به خصوص در فصول سرد سال که یافتن غذا در طبیعت بسیار دشوار است می باشد.
این عکس ها متعلق به منطقه ای در شهر تهران است٬ که مردم در حال دانه پاشی برای پرندگان می باشند.
در مصاحبه ای که با این مردم داشتیم متوجه شدیم که بسیاری از آن ها سالهاست که روزانه چندین ساعت از وقت خود را صرفا برای دانه پاشی برای این کبوترهای زیبا گذاشته و به این منطقه می آیند.
آن ها معتقدند که این کار در واقع رساندن روزی به پرندگان است و خداوند همیشه پاداش این کار خیر را به آن ها داده است.
این عمل در بسیاری از مناطق مختلف شهرهای کشورمان صورت می گیرد و در خیلی از مواقع بسیاری از ما ته مانده های غذای خود را در اطراف محل سکونتمان برای پرندگانی از قبیل کبوتر٬ یاکریم و گنجشک می ریزیم.
غذا دادن به پرندگان تنها مختص به مردم کشور ما نمی باشد و در بسیاری از کشورهای دیگر این عمل مرسوم است.
این عکس ها در شهرهایی از قبیل بارسلونای اسپانیا٬ پاتراس یونان٬ استامبول ترکیه و... گرفته شده است.
اما سوال اینجاست که آیا غذا دادن به پرندگان عملی صحیح است یا خیر.
بسیاری از کارشناسان پرنده معتقدند که غذا دادن به پرندگان موجب خلل درنظام طبیعت واكوسیستم اینگونه ازحیوانات خواهدشدوباعث میشودکه این پرندگان به شرایط جدیدیعنی آماده بودن غذاعادت كنندوحتی دربسیاری ازمواردبه دلیل قرارگرفتن درشرایطسخت بمیرند.
برخی از آن ها معتقدند که غذادادن به پرندگان وحشی تنها زمانی توجیه پذیر است که به منظورجلوگیری ازانقراض کامل گونه ای خاص باشد.ماننددرناهای ژاپنی که هرسال مردم ژاپن باغذادادن به آن هااینگونه راازخطرانقراض نجات دادند. یا به عنوان مثال بهمن ماه سال 1390 که حدود 4000 قوی مهاجر در سرخرود فرود آمدند و به دلیل سرمای بیش از حد و گرسنگی پرندگان و جلوگیری از سوء استفاده سودجویان٬ از نهادهای مختلف و مردم خواسته شد تا به پرندگان غذا بدهند٬ محمدعلی الهقلی،عضوهیئت مدیره کانون محیطبان درگفتگوباسبزپرس در اواخر بهمن ماه سال 1390بااعلام این مطلب گفت: [IMG]file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CSegal%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsoh tmlclip1%5C01%5Cclip_image001.png[/IMG]سرمای بیش ازحدهوادرعرضهای جغرافیایی بالاتردرچندروزگذشته باعث شد تاتعداد بیشتری قوبه این منطقه ازمازندران پناه بیاورند که تاکنون سابقه نداشته است.ویا افزود: درحال حاضرتمامی شالیزارهای منطقه سرخرودمملوازقوهای سرمازده وگرسنه است که نیازبه امدادرسانی وغذارسانی فوری دارند وانتظارمیرود محیطزیست نیز تعداد ماموران خودرادراین منطقه افزایش دهدچراکه همزمان بافرود قوها تعداد زیاد ی ازمردم محلی برای تماشا ی آنها به منطقه آمده اندکه دربین این مردم عده ای ا فراد سودجو ازگرسنه بودن این پرندگان سواستفاده کرده ودرحال زنده گیری آنهاهستند».

به گفته APHIS و مجله نیویورک تایمزجمعیت غیرقابل کنترل کبوترها درشهرنیویورک،تهدید برای سلامت عمومی،زیرساختها،وبه طورکلی کیفیت زندگی است.دلیل آمدن گله های کبوتران به شهرهای بزرگی مثل نیویورک وجود شباهت ساختار زیستگاه های طبیعی آن ها مانند صخره های بلند و برآمدگی ها و حفره ها به لبه ی پنجره ها ٬ سقف ها ٬ برآمدگی های لبه بام ها ٬ پل ها و دیگر ساخته های انسانی است.
شهرها نیز با روی باز از این پرندگان وحشی استقبال کرده و با وجود فراوانی مواد غذایی به صورت زباله و همچنین ریختن غذا و دانه توسط انسان ها باعث می شود که این پرندگان در این مناطق مانده و جمعیت آن ها نیز افزایش بیابد.
وجود مواد غذایی فراوان باعث می شود که این پرندگان کمتر به دنبال یافتن غذا باشند و بیشتر تولید مثل کنند.
سازمان های دولتی مختلف لیستی از آسیب هایی که مدفوع بیش از حد پرندگان به زیر ساخت های شهری وارد می کند را تهیه کرده اند٬ خدمات بازرسی بهداشتگیاهان و حیوانات (APHIS)و یک بخش از دپارتمان کشاورزی ایالت متحده (USDA)٬ بیان می کنند که مدفوع بیش از حد کبوتران باعث بد فرم شدن و سرعت بخشیدن به زوال ساختمان ها و افزایش هزینه تعمیر و نگهداری می شود.
کبوتران و مدفوعشان میزبان بسیاری از بیماری های شدید مسری هستند٬(APHIS) بیان می کند که کبوتران ناقل بیماری هایی چون آنسفالیت،بیمارینیوکاسل،cryptococcosis،توکسوپلاسموز،سالمونلا،مس مومیتغذایی،وهیستوپلاسموز هستند.
با وجود افزایش جمعیت پرندگانی مانند کبوتر و یاکریم در شهرهای بزرگ ایران ٬ همچنان بسیاری از ما علاقه زیادی به ریختن دانه و غذا برای این پرندگان داریم. بسیاری از پرنده شناسان گذاشتن دانه برای پرندگان وحشی دیگر را به دوستداران پرندگان البته به شیوه ی درست ٱن پیشنهاد می کنند.
بهترین زمان گذاشتن دانه فصل زمستان است و زمانی که شروع به دانه گذاری می کنیم باید تا فصل بهار این کار را انجام دهیم زیرا پرندگان به دانه خوردن در آن نقطه عادت کرده و یافتن دانه در جای دیگر در آن فصل بسیار دشوار می شود.
بهترین روش گذاشتن دانه برای پرندگان ریختن دانه های مختلف مانند ارزن ٬ تخمه آفتابگردان٬ انواع دانه ها٬ بادام زمینی٬ ذرت خورد شده و... داخل ظروف مخصوص دانه پرندگان و آویزان کردن آن از شاخه های درختان است. حتی می توان از ظروف پلاستیکی که در خانه ی همه ما یافت می شود به جای این ظروف مخصوص استفاده کرد. به هیچ عنوان نباید غذای پخته شده برای پرندگان گذاشت و همچنین ظرف دانه نزدیک به پنجره یا شیشه رفلکس گذاشته نشودچون باعث می شود پرندگان با شیشه برخورد کنند و آسیب ببینند.
تهیه و ترجمه از نرگس گودرزی
منابع:
http://www.ofnc.ca/fletcher/howto/htfeeder.php
http://www.aphis.usda.gov/ws/ca/prev...ol_factsheets/
http://query.nytimes.com/gst/fullpage

منبع: انجمن پایشگران محیط زیست ایران{پاما}