پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان گفت: محیط بانان یگان حفاظت محیط زیست این استان ۴ راس جبیر را که بصورت غیرمجاز نگهداری می شد از متخلفین کشف و ضبط نمودند.
افسری افزود: یگان حفاظت و همیاران محیط زیست پس از گشت های میدانی و اطمینان از موضوع و پس از کسب مجوز از مراجع قضایی و با همکاری نیروی انتظامی وارد عمل شده و در منطقه حصاروئیه (چشمه زیارت) در اطراف زاهدان، ۴ راس آهو را که بصورت غیرمجاز و غیر قانونی در منزل شخصی نگهداری می شد، کشف و ضبط نمودند.

بلافاصله ۴ راس جبیر کشف شده جهت تست دامپزشکی به محل قرنطینه اعزام شده و پرونده متخلفین به مراجع قضایی تحویل شد.
افسری بیان کرد: جبیرها پس از تست سلامت و بررسی شرایط، در طبیعت رهاسازی خواهند شد.
به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، جبیر نوعی غزال ایرانی است که شباهت بسیار زیادی به آهو دارد. تخریب زیستگاه و شکار غیرمجاز نسل این گونه زیبا را در تمام نقاط کشور به شدت در معرض خطر انقراض قرار داده است.
جبیر در گذشته جزو گونه های با پراکندگی مناسب در عرصه های بیابانی کشور بوده که متاسفانه بدلیل شکار غیرمجاز و تغییر کاربری عرصه های طبیعی در چند سال گذشته از طبیعت بیشتر مناطق ایران حذف گردیده است.
جبیر از گونه های حمایت شده محسوب می شود و ضرر و زیان ناشی از صید و شکار غیرمجاز هر راس جبیر معادل ۲۰ میلیون ریال تعیین گردیده است.