ایران و پاکستان برای بررسی جزیره تازه متولد شده مذاکره می کند

1392/7/13 شنبهمعاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت:مسئولان محیط زیستی دو کشور ایران و پاکستان برای بررسی بیشتر در مورد ماهیت زیست محیطی جزیره تازه متولد شده در پاکستان با یکدیگر مذاکره می کنند.

هفته گذشته پس از زلزله ۷.۸ ریشتری در استان بلوچستان پاکستان که هم مرز با ایران است جزیره ای جدید در آبهای این کشور متولد شد.این برآمدگی کوه مانند در ساحل گواتر پاکستان در دریای عمان قرار دارد و در حدود ۲۰۰

متر طول، ۱۰۰متر عرض و ۲۰ متر ارتفاع دارد.

این جزیره گازهای قابل اشتعال تولید می کند و سبب مشکلات زیست محیطی دریایی در این منطقه شده است. ماهی های مرده شناور در سطح آب اطراف جزیره به چشم می خورد و صدای انتشار گاز از این جزیره به گوش می

رسد.


عبدالرضا کرباسی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: باید ماهیت زیست محیطی این جزیره بررسی شود تا مشخص شود علت بروز گازهای منتشر شده از آن چیست. ممکن است منابع آتشفشانی در زیر این جزیره تازه

متولد شده وجود داشته باشد که باید مورد بررسی قرار گیرند.


وی اظهار داشت: محققان ایرانی به دلیل این که این جزیره در آب های پاکستان پدیدار شده است نمی توانند وارد آن شوند از این رو برای کسب اطلاعات بیشتر در حال مذاکره با مراکز تحقیقاتی کشور پاکستان هستند.
وی ادامه داد: از آنجا که این جزیره در محدوده فعالیت سازمان منطقه ای حفاظت از محیط زیست دریایی خلیج فارس و دریای عمان ( راپمی ) قرار دارد ، راپمی هم به زودی گزارشی در مورد آن منتشر خواهد کرد.
متخصصان علم زمین شناسی براین باورند که توده هایی شبیه به این جزیره به وسیله جنبش گازها در زیر دریا ایجاد می شوند و به دنبال زمین لرزه های بزرگ مانند آتشفشان از آب سر بر می آورند.
این جزیره ها ممکن است مدت زمان زیادی باقی بمانند و بالاخره به درون اقیانوس بازگردند. دانشمندان برای شناخت بهتر این جزیره و مواد سازنده آن، نمونه گیری از سنگ های این جزیره را آغاز کرده اند.