خانواده خرگوش‌ ها FAMILY LEPORIDAE
افراد اين خانواده گوش‌هاي بسيار بلند و دم كوتاهي دارند. پاها به طول مشخص از دست‌ها بلندترند و بدن براي دويدن‌هاي سريع شكل يافته است. خرگوش‌هاي ايران از نظر شكل ظاهري و جثه تفاوت‌هاي زيادي با هم دارند. در گذشته تمام خرگوش‌هاي ايران را يك گونه به نام Lepus capensis مي‌دانستند اما براساس برخي مطالعات اخير خرگوش‌هاي ايران به دو گونه مجزا تقسيم شده‌اند، كه با توجه به تنوع موجود امكان دارد گونه‌هاي بيشتري نيز وجود داشته باشد.


ارزش اقتصادي:
خرگوش‌ها به علت فراواني و پراكندگي زياد، طعمه مناسبي براي پرندگان شكاري و پستانداران گوشت‌خوار به شمار مي‌روند و بقاي آنها را به خصوص در فصل زمستان كه طعمه اصلي كم است تضمين مي‌كنند. مطالعات اخير مشخص نمود كه در حال حاضر خرگوش يكي از غذاهاي اصلي يوزپلنگ در ايران است. در بسياري از كشورها از خرگوش به عنوان منبع تأمين گوشت و از پوست آن جهت تهيه دستكش و يقه لباس استفاده مي‌شود. در برخي از مناطق كردنشين آذربايجان غربي و كردستان شكار خرگوش به وسيله سگ تازي، و يا تعقيب رد و گرفتن آن در زير برف يكي از ورزش‌هاي محبوب و هيجان‌انگيز محسوب مي‌شود و مي‌توان به عنوان جاذبه‌اي توريستي مطرح گردد. گاهي اوقات به علت فقير شدن مراتع و كمبود مواد غذايي به مزارع كشاورزي، به ويژه باغ‌ها و قلمستان‌ها، خساراتي وارد مي‌سازند. در مواردي خرگوش‌ها عامل انتقال بعضي بيماري‌ها به انسان هستند.


وضعيت فعلي:
دشمنان طبيعي خرگوش پرندگان شكاري نظير عقاب طلايي و پستانداران گوشت‌خوار مانند گرگ، روباه، يوز و گربه‌هاي وحشي هستند. به علت اين كه اكثر مردم ايران تمايلي به خوردن گوشت آن ندارند در حال حاضر خطري نسل خرگوش را تهديد نمي‌كند. ولي از آنجايي كه در فقه شافعي گوشت خرگوش حلال است، در اكثر مناطقي كه كردهاي اهل تسنن زندگي مي‌كنند، به علت شكار بي‌رويه، به خصوص به وسيله تازي، جمعيت آن به شدت كاهش يافته است.


خانواده پايكا ها FAMILY OCHOTONIDAE
پايكاها پستانداراني شبيه موش‌هاي بزرگ هستند. دم در اين جانوران كاملاً مشخص نيست، از آنجايي كه از اين خانواده فقط يك گونه در ايران زندگي مي‌كند، خصوصيات خانواده به همراه خصوصيات گونه ذكر خواهد شد.


ارزش اقتصادي:
با توجه به روزگرد بودن، اين حيوان طعمه خوبي براي پرندگان شكاري و همچنين پستانداران گوشتخوار است. در پارك ملي تندوره بقاياي پايكا در مدفوع پلنگ مشاهده شده است. در سال‌هاي اخير به علت كاهش جانوران شكارچي جمعيت اين حيوان به سرعت رو به افزايش گذاشته است، از طرف ديگر كمبود مواد غذايي در مراتع كه به علت چراي بي‌رويه احشام به وجود آمده باعث هجوم پايكاها به باغات و اراضي كشاورزي شده است به طوري كه در حال حاضر در برخي از مناطق كوهستاني مانند استان كرمان به صورت آفتي جدي مطرح مي‌باشد.


وضعيت فعلي:
دشمن طبيعي پايكا پرندگان شكاري و پستانداراني نظير پلنگ، انواع گربه‌ها و روباه مي‌باشند. در حال حاضر به علت كاهش چشمگير جانوران مذكور جمعيت پايكا به نحو شديدي افزايش يافته است و خطري نسل آن را تهديد نمي‌كند.

پايكا

نام علمی : Ochotona rufescensنام انگلیسی: Afghan (Rufescent) Pika نام فارسی: پايكا


(خرگوش کوش)
(كرماني: موش كُله)مشخصات: از نظر ظاهري شباهت زيادي به موش‌هاي بزرگ دارد، با اين تفاوت كه در اين حيوان دم تقريباً از بين رفته است. گوش‌ها بسيار كوچك و گرد است به طوري كه به پهناي گوش مساوي طول آن است. برخلاف خرگوش‌ها پاها زياد بلند نيستند و تقريباً با دست‌ها مساويند. موها بلند، انبوه و نرم است. رنگ‌ موهاي اين حيوان متفاوت وغالباً رنگ پشت، شبيه رنگ محيط است و از خاكستري مخلوط با سياه تا قرمز روشن تغيير مي‌كند. نر و ماده هم شكل و تقريباً به يك اندازه هستند.


اندازه‌ها:
طول سر و تنه 150 تا 180 ميلي‌متر، پا 29 تا 34 ميلي‌متر، وزن حدود 500 گرم. (نمونه محدود)


زيستگاه:
مناطق كوهستاني تا ارتفاعات بالاتر از 3000 متر.


پراكندگي:
از خراسان تا كرمان، اصفهان، كردستان، تهران و سمنان.
پراكنش جهاني: آسياي ميانه.


عادات:
روزها فعال است. اغلب به صورت دسته جمعي، ولي با فاصله نسبتاً زياد از يكديگر زندگي مي‌كنند. در زير سنگ‌ها و صخره‌ها لانه مي‌سازد، معمولاً در اطراف لانه علوفه زيادي جمع‌آوري مي‌كند. ارتفاع و قطر علوفه جمع‌آوري شده، گاهي به نيم‌متر مي‌رسد. در برخي از اوقات در حالي كه يك شاخه گياه را به دهان گرفته و به سمت لانه‌اش مي‌دود مشاهده مي‌گردد. خواب زمستاني ندارد. اغلب در نزديك لانه در حال آفتاب گرفتن مشاهده مي‌شود. صداي خاصي شبيه سوت و يا عوعوي سگ دارد، در موقع صدا دادن خود را به جلو و عقب مي‌كشد. زياد ترسو و فراري نيست، نمي‌تواند سريع بدود و معمولاً با پرش‌هاي كوتاهي حركت مي‌كند.


غذا:
گياه‌خوار است و معمولاً از برگ و شاخة بوته‌ها تغذيه مي‌نمايد.


توليدمثل:
در سال چندين بار توليدمثل مي‌كند. مدت آبستني حدود 40 روز است و چهار تا 10 بچه كور و بي‌مو مي‌زايد. بچه‌ها در سه ماهگي قادر به جفت‌گيري و توليدمثل هستند.

خرگوش شرقی


نام علمی : Lepus tolaiنام انگلیسی: Tolai Hare نام فارسی: خرگوش شرقی
(بلوچي: كرگوشك) (تركمني: تاواشان)
از نظر ظاهري شباهت زيادي به خرگوش غربي دارد ولي جثه آن كوچك‌تر است. پراكندگي اين خرگوش در نيمه شرقي ايران از جنوب شرقي درياي مازندران، ميانكاله تا مرز افغانستان است. تاكنون مطالعات چنداني در مورد مشخصات ظاهري، محدوده پراكندگي و عادات و رفتار اين خرگوش انجام نشده است.

خرگوش غربی


نام علمی : Lepus europaeusنام انگلیسی: European Hare نام فارسی: خرگوش غربی
(تركي: دُوشان) (كردي: هورشِه، خروش، كروشك، كركي)مشخصات: جثه بزرگ‌تر از خرگوش‌هاي اهلي، گوش‌ها بلند، شبيه گوش الاغ با انتهاي گرد و نوك سياه كه اين سياهي يكي از وجوه تمايز آن با خرگوش‌هاي اهلي است. چشم‌ها درشت، دم كوتاه، دست‌ها داراي پنج و پاها داراي چهار انگشت هستند كه به ناخن‌هاي قوي ختم مي‌شوند. كف دست و پا از موهاي زبر و برس مانند پوشيده شده است كه باعث چسبيدن و جلوگيري از اصطكاك آنها مي‌شود. پاها به طور مشخص‌‌ بلندتر از دست‌ها هستند. رنگ موهاي پشت متفاوت، از خاكستري روشن تا قهوه‌اي و زير شكم سفيد است، موهاي دم بلند و نرمند. بالاي دم سياه و زير آن سفيد است.


اندازه‌ها:
طول سر و تنه 40 تا 65 سانتي‌متر، دم 7 تا 11 سانتي‌متر، پا 5/11 تا 15 سانتي‌متر، گوش 5/8 تا 14 سانتي‌متر، وزن 5/1 تا 7 كيلوگرم. وزن ماده‌ها گاهي از نرها بيشتر است.

زيستگاه:
اكثر زيستگاه‌ها اعم از جنگلي، كوهستاني، بياباني، استپي، باغات و مزارع كشاورزي.


پراكندگي:
مناطق غربي ايران از جنوب غربي درياي مازندران، آذربايجان، كردستان تا خوزستان.
پراكنش جهاني: اروپا و آسيا.


عادات:
شبگرد است، در اوايل غروب از پناهگاه خارج مي‌شود. گاهي اوقات در طول روز نيز مشاهده مي‌شود. به صورت انفرادي زندگي مي‌كند. خرگوش‌ها معمولاً در داخل قلمرو خود چند استراحتگاه دارند كه از آنها بر حسب موقعيت‌هاي مختلف استفاده مي‌كنند. در موقع انتخاب استراحتگاه جهت باد را در نظر مي‌گيرند. خرگوش‌ها هيچ وقت مستقيماً به طرف استراحتگاه نمي‌روند بلكه براي گيج كردن حيواناتي كه از طريق رد آنها را تعقيب مي‌نمايند چندين بار در مسيرهاي مختلف حركت مي‌كنند، خرگوش‌ها با حس شنوايي بسيار قوي و گوش‌هاي بلند خود انواع صداها و محل آنها را تشخيص مي‌دهند. هفت متر طول و سه متر ارتفاع را به آساني مي‌پرند. خرگوش‌ها معمولاً با چشم‌هاي باز، در حالي كه گوش‌ها را به عقب خوابانيده‌اند در زير بوته‌ها به استراحت مي‌پردازند، ولي خواب نيستند، چنانچه دشمن فاصله‌اش از سه متر كمتر ‌شود با يك پرش از جا مي‌پرند و به سرعت فرار مي‌كنند.


غذا:
از قسمت‌هاي مختلف گياهان مانند ريشه، پوست، جوانه و ميوه تغذيه مي‌كنند.


توليدمثل:
در تمام فصول قادر به توليدمثل هستند. معمولاً دو بار و گاهي بيشتر در سال مي‌زايند. در موقع جفت‌گيري بين نرها نزاع‌هاي سختي در مي‌گيرد كه شامل ضربه‌ زدن با دست‌ها و لگد زدن با پاها است. دوره آبستني حدود 42 روز است و دو تا چهار بچه مودار و با چشم باز مي‌زايند. بچه‌ها به مدت سه هفته وابسته به مادرند، در يك سالگي قادر به توليدمثل هستند. خرگوش ماده آبستن قادر به جفت‌گيري مجدد مي‌باشد. طبق بررسي‌هاي انجام شده در يك شاخه رحم، تعدادي جنين رشد يافته، و در شاخه ديگر تعدادي جنين رشد نكرده مشاهده شده است. طول عمر خرگوش وحشي حدود 12 سال است.