در ابتدا توضیح کوتاهی درباره ی واژه ی فحلی میدم..
منظور از فحلی در همستر و سایر حیوانات زمانیه که حیوان ماده به حیوان نر اجازه ی جفت گیری میده..دونستن این زمان در همستر ها بویژه همستر های سوری که انزوا طلب اند و در صورت همجوار شدن با یک همستر غیر همجنس دیگه(و بطور کلی یک همستر دیگه) در زمان غیر فحلی،امکان بروز دعوا های جدی بینشون بالاست،کمک میکنه تا همستر نر و ماده رو در زمان مناسب به منظور جفتگیری در کنار هم قرار بدیم که منجر به آمیزش و بارداری همستر ماده بشه.

بطور متوسط ماده همستر ها هر 4 روز یک مرتبه فحل میشن.در این زمان غیر عادی هستند و ترشحات واژنی دارند.
این فحل شدن از 4-6 هفتگی شروع میشه و تا پایان دوره ی باروری(12-14 ماهگی)ادامه پیدا میکنه.
با اینکه همستر ماده از حدود یک ماهگی توانایی بارداری رو داره،اما بهتره اولین بارداری در سن 4-6 ماهگی اتفاق بیفته که علاوه بر کامل شدن رشد اسکلتی مادر،توانایی جسمی کافی برای شیردهی و مراقبت از نوزادان رو داشته باشه.

از نشانه های فحلی در همستر ماده:
-افزایش فعالیت
-وجود ترشحات واژنی با رنگ شفاف تا سفید از روز دوم فحلی که در روز سوم به حداکثر غلظت خودش میرسه.ممکنه شما بتونین با لمس پشت همسترتون رطوبت ناشی از ترشحات رو احساس میکنین(همستر ها حیوانات تمیزی هستن و معمولا قبل از اینکه شمابتونین این ترشحات رو لمس کنین اون رو لیس میزنن و تمیز میکنن)-بیقراری که ممکنه به صورت جویدن میله های قفس بروز کنه.
-همستر ماده در دوران فحلی رایحه ی تند و قوی ای (به منظور جلب همستر های نر) ایجاد میکنه.
-روش ساده و عملی برای تشخیص فحلی همستر ماده اینه که همستر مادرو حوالیه 9-11 شب در دست بگیرین و چند دقیقه نگهش دارین تا دستتون بوی همستر مادرو بگیره..بعد روی یک سطح قرارش بدین و اجازه بدین دستتون رو بو کنه..بعد شروع به نوازش پشتش کنین.اگر همستر ماده فحل باشه پشتش رو بالا میاره و ثابت می ایسته..این پوزیشن جفت گیری در همستر ها ی مادست.(حتما همه ی کسانی که همستر دارند میدونند که ثابت موندن همستر پدیده ی نادریه! و اونها در اکثر ساعات بیداری در حال جست و خیز و بازی اند)فیلم مربوط به این آزمایش رو میتونین از آدرس پایین مشاهده کنین.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=...53537100,d.cGE
فحلی فقط مخصوص همستر های مادست ،همستر های نر بارور همیشه تواناییه جفت گیری رو دارند.
معمولا اولین فحلیه همستر ماده در 35 روزگی یا 5 هفتگی اون اتفاق میافته.

پدیده ی قاعدگی به هیچ عنوان در همستر های ماده مشاهده نمیشه.وجود خون در ترشحات واژن نشانده ی کیست در تخمدان یا مشکلات جدیه پزشکیه و نیاز به معاینه ی سریع توسط دامپزشک هست.دقت کنین که زمان در این موارد عامل مهمی محسوب میشه.

ترجمه:بهاره.میم
مطلب اختصاصی میهن پت
برداشت با ذکر نام مترجم و mihanpet مجاز است.