پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: یک گونه پرنده بسیار کمیاب پس از گذشت حدود یکصد سال از آخرین مشاهده مستند در کشور، در ضلع غربی منطقۀ حفاظت شدۀ کوه بزنگان در محدوده قله هزار بز مشاهده و از آن تصویر برداری شد.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: “سنگ چشم دمگاه حنایی” با نام علمی Lanius Schach از خانوادۀ سنگ چشم ها Laniidae و از پرندگان جوجه آور، کمیاب و مهاجر به شمار می رود که از زمان آخرین مشاهده مستند آن توسط زارودنی (جانور شناس معروف) در سال ۱۸۹۶ تاکنون گزارش موثقی از حضور این پرنده در کشور وجود نداشته است.…………………………

…..
تصویر بدست آمده از سنگ چشم دمگاه حنایی در قلۀ هزار بز


علی خانی درخصوص مشخصات ظاهری این گونه گفت: این پرنده نسبتا درشت جثه با سر بزرگ، منقار نسبتا کوتاه و دم بلند است که جنس نر و ماده آن تقریبا هم شکل هستند.

خانی افزود “سنگ چشم دم گاه حنایی” در درختزارها و بوته زارهای باز و خشک و حاشیه کشتزارها به سر می برد و عموما از حشرات و گاهی از دوزیستان و خزندگان تغذیه می کند.

رئیس نظارت بر حیات وحش یاد آور شد قلۀ هزار بز از قلل مهم منطقه بوده که دارای پوشش گیاهی غنی خصوصا در دامنه های شمالی است و درخت ارس گونۀ غالب در این منطقه به شمار می رود.

خانی در خاتمه افزود: هر چند در بررسی به عمل آمده گونه هایی از پرندگان از قبیل عقاب طلایی، سارگپه پا بلند، دلیجه، کبک، تیهو، زاغ کوهی نوک سرخ، گنجشک درختی، چکاوک شاخدار و… نیز در این منطقه مشاهده شد، ولی حضور گونه “سنگ چشم دمگاه حنایی” بیش از یک قرن است که گزارش نشده است.

وی گفت: البته شنیده ها حاکی است که در سال های گذشته این پرنده در شرق پارک ملی گلستان در دشت میرزا بایلو مشاهده شده اما مستنداتی در این زمینه موجود نبوده است.