فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  4
لایک لایک:  3
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: همه چیز درمورد قناری (از تغذیه تا نگهداری)

 1. #1
  کاربر جدید meraj آواتار ها
  محل سکونت
  rasht
  تخصص
  student
  حیوان خانگی
  طوطی برزیلی، قناری
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  شماره عضویت
  8109
  میانگین پست در روز
  0.01
  نوشته ها
  7

  New2 همه چیز درمورد قناری (از تغذیه تا نگهداری)
  تغذیه
  از انجایی که این پرنده در طبیعت از دانه های مختلف و گیاهان تغذیه میکند باید در قفس هم از دانه های مغذی تغذیه کند که تمام مواد لازم را برای قناری در بر داشته باشد اما از انجایی که که این پرنده در قفس از تحرک کمتری بر خوردار است باید در مورد برخی از دانه ها با خاصیت خاص برنامه ریزی شود .در غیر اینصورت امکان چاقی قناری یا عوارض دیگر را در بر خواهد داشت.
  رژیم غذایی در مصرف دانه ها از نژادی به نژاد دیگر و از منطقه اب و هوایی به منطقه دیگر متفاوت میباشد اما در کل در طی یک برنامه ریزی باید از خاصیت دانه ها و مواد تمام دانه ها برای پرنده استفاده شود چون هیچ نوع دانه ای نمیتواند جای دانه دیگر را پر کند و هیچ دانه ای به تنهایی نمیتواند تمامی مواد لازم بدن قناری را تامین کند .
  در اصل دان اصلی قناری تخم کتان میباشد و در بیشتر مناطق تخم کتان را به نام دان قناری میشناسند اما باید به ان مقداری تخم ارزن سفید و اضاف کرد که بعضی از مناطق به ازای هر 4پیمانه تخم کتان 3پیمانه ارزن یا تخم کلم قمری به ان اضاف میکنند و در بعضی مناطق هم به ازای هر 3پیمانه کتان 1 پیمانه ارزن اضاف میکنند که در مناطق گرم معمولا از روش دوم استفاده میکنند و در کنار ان تخم های خنک دیگری جایگزین میکنند.
  سبزیها و میوه ها جزو غذای قناری میباشد که باید در جیره غذایی قناری جای گیرد برای استفاده از میوه ها و سبزیجات باید انها را خوب بشویید تا از هر نوع سم و افت کش که احتمالا بدست کشاورزان روی انها پاشیده شده است پاک شوند سپس انها را خشک کرده و در اختیار قناری قرار دهید . از اسفناج ؛کاهو ،گشنیز ،هویج ،سیب، موز و پرتقال ....میتوان برای قناری استفاده کرد .چون در اصل قناری گیاه خوار است میتوان از علفها و شکوفه گلهای وحشی نیز برای قناری استفاده کرد .باید در نظر داشت که میوه ها و سبزیجات را تازه به تازه در اختیار قناری گذاشته و در اول روز استفاده شود که قبل از خراب شدن و ترش شدن انها ،انها را از قفس خارج کنید.
  به قناریهایتان هیچ موقع غذای انسانی ندهید چون غذای انسانی برای قناری چرب و زیانبار میباشد .
  اگر از تخم ها بصورت مخلوط یا به اصطلاح هفت تخم استفاده میکنید باید در تمام فصول انها را طی برنامه ریزی و به مقدار معین و کم در اختیار قناری قرار بدهید.  در زمستان که میوه ها و سبزیجات مورد سم افات کش بیشتری قرار میگیرد لذا در شستشو و خشک کردن انها قبل از تغذیه قناری دقت بیشتری بیشتری شود.
  سنگریزه و کف دریا
  چون در طبیعت همه پرندگان از سنگریزه ها استفاده میکنند و به هضم غذا در سنگدان پرنده کمک مینمایدپس باید در نظر داشت که در مورد پرندگان قفسی نیز این امر را رعایت کرده و سنگ ریزه را در اختیار قناری قرار دهید .سنگریزه را میتوان با پوسته صدف و پوسته جانوران دریایی کرده که بتواند مکمل خوبی را تشکیل بدهند و کلسیم مورد نیاز بدن پرنده را نیز تامین کند این نمونه سنگ ریزه ها را میتوان از پرنده فروشی ها بصورت بسته بندی و بهداشتی تهیه کرد .اگر دسترسی ندارید به این موارد میتوانید از شن هم استفاده کنید .در صورت دسترسی به دریا میتوانید این مخلوط را که بصورت طبیعی خود مخلوط ویباشد و بسیار مفید نیز میباشد از سواحل دریا تهیه کنید اما باید در نظر داشت که قبل از استفاده خوب شیرین کرده و بعد در اختیار پرنده قرار دهید.
  یکی دیگر از موارد لازم و بسیار ضروری برای پرنده کف دریا میباشد که متاسفانه در بیشتر موارد کمتر به این موارد توجه میشود که شاید تاکنون موفق به پیدا کردن این موارد نشده باشید کف دریا را بجز در پرنده فروشی در عطاری و لوازو ارایشی نیز میتوانید پیدا کنید .کف دریا ضمن تامین کلسیم مورد نیاز بدن پرنده مخصوصا در فصل تخم گذاری که باعث جلوگیری از گذاشتن تخم لق و بدون پوسته میباشد از گیر کردن ان در شکم مادر نیز جلوگیری میکند همچنین مانع از رشد بیش از حد نوکها نیز میشود.

  تو لک


  لک به زمان ریختن پرها و رویش دوباره انها گفته میشود .
  تو لک رفتن در حقیقت به دو نوع میباشد یکی اینکه پرنده در طی فصول مختلف شروع به ریختن پر میکند که این نوع پر ریزی علل مختلفی میتواند داشته باشد و عمده انها ضعف پرنده ،کمبود ویتامینهای مورد نیاز بدن ،بیماری،استرس و ترس،و وجود کنه ها و شپش ها میباشد .
  اما نوع دوم که پرنده بعد از فصل تولید مثل و در ماه تیر شروع به ریختن پر میکند و همه پرهای پرنده از کوچک و بزرگ یکی پس از دیگری ریخته و پرهای جدید جایگزین میشود.
  که در اصل مبحث ما با این نمونه پر ریزی و یا به اصطلاح تو لک رفتن میباشد .
  اگر چه ما در این فصل شاهد ریختن پرهای قناری و جایگزین ان با پرهای جدید میباشیم اما در حقیقت در درون پرنده نیز ساخت و ساز هایی در حال انجام میباشد که ما قادر به دیدن انها نیستیم و در حقیقت این زمان،زمان بازیابی توان و انرژی از دست رفته قناری در طول سال گذشته و زمان تولید مثل میباشد .
  در این زمان باید به قناری توجه بیشتری شود چون زمان ترمیم و بازسازی سلولها میباشد باید پرنده را بیشتر از پیش تغذیه کرد و از همه دانه ها و ویتامینها در طی یک برنامه ریزی صحیح استفاده کرد .در این فصل استفاده از سبزیجات و میوه ها را نباید از یاد برد در این فصل باید قناری را بصورت گله ای و بدور هر گونه استرس نگهداری کرد .
  تا اخر دوره لک که معمولا 6 تا8 هفته به طول می انجامد نباید به قناری دست زد ویا ان تغیر مکان داد از انجام دادن هر کاری که باعث بوجود اوردن ترس و استرس برای قناریها میشود باید خودداری کرد .در نگهداشتن انها در یک قفس باید رعایت شود طوری انها را نگهدارید که برای هم ایجاد مزاحمت نکنند و در قفس فضای ازاد برای پرواز و تحرک قناری باشد در قفس جوجه پران نباید بیش از 6 عدد قناری گذاشته شود همیجور نباید میله بیش از 2عدد گذاشته شود تا پرنده موقعیت پرواز را در بین دو میله داشته باشد . در این فصل هر چه جای قناری بیشتر باشد میتواند تولک بهتری را داشته باشد.
  اب را برای ابتنی پرنده در زمان تولک باید بصورت روزانه مهیا باشد تا قناری بتواند بصورت روزانه ابتنی کرده .در طول این مدت قناری باید بمیزان لازم استراحت کند و با نور طبیعی نگهداری شود بطوری که با طلوع افتاب بیدار و با غروب افتاب بخواب برود انها را باید در محلی کاملا ارام و بدون سر و صدا نگهداری کرد تا با موفقیت و بدون استرس این دوران را پشت سر بگذارند .دمای اتاق نیز باید تحت کنترل و بدون نوسانات باشد بهترین دما برای این دوران دمای بین 30 تا 33 درجه میباشد که پرنده میتواند کاملا عادی این دوران را پشت سر بگذارد.
  یکی دیگر از عوامل مهم در امر نگهداری مخصوصا این فصل تهویه مناسب میباشد اتاق نگهداری پرنده باید از تهویه عالی برخوردار باشد تا از جمع اوری هر گونه گرد و غبار ناشی از پر پرندگان جلو گیری شود که خود خطر جدی را برای پرنده ایجاد و موجب انواع بیماری میشود چون خود پرنده نیز در این فصل بسیار ضعیف میباشد هر گونه بیماری و یا ویروس کوچک نیز میتواند انها را از پای در اورد پس باید محل پرنده را تمیز نگهدارید و مرتب ضد عفونی بکنید .شایعترین بیماری در این فصل ابله میباشد که باید با ضد عفونی کردن اتاق از بروز هر نوع میکروب جلوگیری شود از تماس با پرندگان دیگر نیز خودداری کنید چون احتمال انتقال بیماری را برای پرندگان خود مهیا میکنید.در این فصل از اضاف کردن پرنده جدید در بین پرندگان خود بپرهیزید و یا اگر قصد اضاف کردن دارید باید حتما تا اطمینان کامل از سلامتی پرنده ان را بصورت جداگانه نگهداری کنید.
  در این فصل که بسیار پر اهمیت میباشد متاسفانه بعضی از افراد توجهی نمکنند و همیت امر باعث میشود که پرنده در فصل بعد و تولید مثل اینده یا اماده نشود و یا اینکه خوب نتواند جوابگوی خواسته شما باشد . معمولا این پرنده ها در دست افراد نا وارد یا فروشنده ها این دوران را طی میکنند پس اگر بدنبال داشتن یک فصل تولید مثل خوب هستید بهتر است که پرنده در در فصل تو لک در نزد خود داشته باشید.
  برنامه غذایی این دوران در بین پرورش دهندگان تقریبا متفاوت میباشد اما همه انها تقریبا یک رژیم کنار هم را دنبال میکنند .
  کتان و ارزن بصورت روزانه کتان 6 پیمانه و ارزن 1 پیمانه
  میوه و سبزی: هفته ای سه مرتبه
  ویتامینها : هفته ای 4مرتبه
  هفت تخم :هفته ای یک مرتبه
  تخم بزرگ: هفته ای 2 مرتبه
  تخم مرغ اب پز شده:هر 10 روز یکبار
  دوران لک در تیر ماه شروع میشود و زمانی را در حدود 6الی8 هفته به خود اختصاص میدهد این دوران باید هر ساله برای قناری مهیا شود تا قناری بتواند انرژی و توان خود را باز یابد .این دوران را باید تنظیم کرن دمای اتاق پرنده امکان پذیر میشود پر ریزی از سر پرنده شروع و در ادامه به گردن و بعد کل بدت در در اواخر هم دم و شاهپرها را در بر میگیرد این پر ریزی اول در سر و با پرهای نرم شروع میشود در این دوران علاوه بر ریختن پر در قفس قناری که دوران لک پرنده را نوید میدهد سر پرنده نیز با پرهای سوزنی شکل دیده میشود که تشخیص این دوران برای مبتدیان نیز امکان پذیر میباشد .
  در دوران لک پرنده را با انواع ویتامینها تغذیه نمایید تا هر کمبود و نقص پرنده را جبران نماید و پرنده یک تو لک مقوی را پشت سر بگذارد مصرف ویتامین e در این دوران به باروری و روند تکثیر در فصل اینده به شما کمک میکند پس مصرف ویتامین e را هم نیز فراموش نکنید.

  منبع:از سایت خودم برداشتم.
  اسمشو نمیگم تبلیغ میشه


  ویرایش توسط hessam a : 26th November 2013 در ساعت 12:16 AM

 2. #2
  کاربر جدید
  نام و نام خانوادگی
  محسن انتظاری
  تاریخ عضویت
  Dec 2014
  شماره عضویت
  11347
  میانگین پست در روز
  0.00
  نوشته ها
  1
  سلام با تشکر قناری نر دارم که بی موقع تولک رفته وپر میریزد چه چیز در اختیارش بگذارم تا سریع تر از تولک بیرون اید ممنون

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 18
  آخرين نوشته: 5th August 2013, 11:22 AM
 2. تغذیه گربه های خیابانی
  توسط zahrarezaei در انجمن اصول تغذیه گربه های خانگی
  پاسخ: 46
  آخرين نوشته: 21st June 2013, 10:58 AM
 3. تغذیه ایگوآنا
  توسط kazo در انجمن اصول تغذیه ایگوانا
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 18th March 2012, 02:38 PM
 4. تغذیه مارها
  توسط varona در انجمن مارها
  پاسخ: 10
  آخرين نوشته: 1st August 2011, 03:32 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید