پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: در جریان گشت و کنترل شهری، یگان حفاظت محیط زیست لرستان در ساعت ۲۲:۳۰ شب روز ۱۳۹۲/۶/۲۵ در محله ی بنام پشته حسین آباد شهر خرم آباد به افرادی که با یک دستگاه خودروی سواری پیکان حامل چند قفس مخصوص حمل جانوران وحشی مشکوک شدند.


پس از توقیف خودروی مذکور دو نفر به همراه یک قفس خالی دستگیر و فرد سوم موفق به فرار می شود.

کامران سپه وند کارشناس حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست استان لرستان در این باره گفت: متمهین در جریان بازجویی ها اعتراف نمودند که به شکل غیر متعارف و ناجوانمردانه اقدام به شکار سنجاب ایرانی می نمایند، به این صورت که سگ های شکاری آموزش دیده، رد سنجاب را پیدا و آنرا در دام می اندازند و در شیوه ای دیگر با توجه به اینکه سنجاب در داخل درختان بویژه درختان بلوط کهنسال لانه می کند، متخلفین درخت مذکور را آتش زده و سنجاب نگون بخت به ناچار از لانه خارج و توسط شکارچیان شکار می شود.


متاسفانه در این روش هم گونه ارزشمند جانوری از طبیعت حذف و هم درخت بلوط نابود می شود.


کامران سپه وند افزود: شکارچیان هر سنجاب را به قیمت ده هزار تومان در بازار خرم آباد به فروش رسانده بودند و مشغول بازگشت بودند.


دو متهم دستگیر شده به دستور مقام قضایی تا دستگیری نفر سوم و کشف سنجاب های فروخته شده در بازداشت بسر می برند.
در حال حاضر جریمه قابل پرداخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست از بابت صید و شکار غیرمجاز هر سنجاب ۳ میلیون و پانصد هزار ریال تعیین شده است.

کارشناس حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست استان لرستان گفت: متاسفانه در هفته های اخیر محیط زیست استان لرستان مورد هجوم عجیب شکارچیان قرار گرفته است.