سلام دوستان..در ادامه ی مطالبی که درباره ی نگه داری از همستر ها مینویسم،تصمیم گرفتم مطلبی رو درباره ی مراقبت روتینی که همستر ها بهش نیاز دارن رو بنویسم تا صاحبان همستر بدونن به صورت روزانه،هفتگی و ماهانه وسالانه چه کارهایی برای دوست کوچولوشون نیاز هست..این کارها رو در 4 دسته روزانه-هفتگی-ماهانه و سالانه اوردم..

کارهای مورد نیاز روزانه:

-هر روز باید حداقل یکبارظرف غذای همستر کوچولوتون رو با آب داغ و ماده ی شوینده (مثل مایع ظرفشویی) بشورین،خوب آبکشی و خشک کنین و براش غذای تازه بذارین.ضمنا لای بستر و توی لونه اش رو چک کنین که ماده ی غذایی جا نمونده باشه که بر اثر موندن فاسد و منبع آلودگی بشه.

-هر روز باید طرف آبش با مقداری نمک و آب داغ شسته بشه و با آب تمیز و تازه پر بشه.هرگز از ماده ی شوینده شیمیایی برای شستن بطری آب استفاده نکنین..چون داخلش رو خوب نمیتونین آبکشی کنین و مواد شوینده در ظرف باقی میمونه.
اگر فکر میکنین ظرف آب نیاز به ضدعفونی شدن داره اونو 20 دقیقه در آب جوش بذارین.

-اگر همستر مو بلند دارین لازمه هر روز مو هاش رو شونه بکشین..همستر های مو کوتاه از پس نظافت خودشون برمیان،گرچه برس کشیدن روزانه در مورد همستر های مو کوتاه هم توصیه شده.برای برس کشیدن بدن همستر میتونین از یک مسواک مستعمل یا برس مخصوص این کار که در پت شاپ موجوده استفاده کنین.

همستر ها(چه مو بلند و چه مو کوتاه) نیازی به حمام ندارند و خودشون به خوبی از عهده ی تمیز کردن خودشون بر میان..
اگر به نظافت همسترتون حساس هستین،میتونین از یک طرف شن چین چیلا استفاده کنین.غلتیدن در این شن علاوه بر اینکه سرگرمی جالبی برای همسترتون به حساب میاد،به تمیز شدن خز بدن همسترتون کمک میکنه.
اطلاعات کامل درباره ی حمام کردن همستر رو میتونین در این تاپیک ببینین..
http://mihanpet.ir/thread21111.html


کارهای مورد نیاز هفتگی:
-هر 2-3 روز یکبار گوشه ی مربوط به ادرار رو تمیز کنین..یعنی بستر های آلوده به ادرار رو دور بریزین و مقدار کمی بستر تازه در گوشه ی ادرارشون اضافه کنین.
همستر ها برای ادرار کردن پاهاشون رو بالا میگیرند..بهتره سطح بستر گوشه ی مربوط به ادرار پایین تر از سطح بستر در سایر نقاط قفس باشه تا همستر براحتی کارش رو انجام بده.

-هر روز همسترتون رو از نظر سلامت ظاهری چک کنین..آیا سرحاله،پوشش بدنش مرتب و کامله،هر دو چشم بازن،خوب غذا میخوره،خودش رو تمیز میکنه،مدفوع کرده و اینکه آیا قوام مدفوعش طبیعی بوده یا نه،ناخن ها و دندوناش سالم و کوتاه هستن،اعضای بدنش سالم و بدون کبودی و تورم هستندو ..برای اینکار نیازی نیست وقت خاصی بذارین..همزمان با تمیز کردن قفسش و با یک نگاهه با دقت میتونین به خیلی از سوالا ت بالا جواب بدین و در صورت خیر بودن جواب هر کدوم از سوالا به سرعت برای رفع مشکل اقدام کنین.
بدونین که همستر ها نیاز به واکسن یا چکاپ پزشکی خاصی ندارند.البته بعضی از صاحبان همستر ترجیح میدن که واکسن هاری مخصوص سگ و گربه رو برای همسترشون تزریق کنن که با توجه به شانس بسیار بسیار پایین انتقال هاری از همستر به انسان این کار ضرورتی نداره.(تا بحال هیچ موردی در سرتاسر دنیا از ابتلا به هاری توسط گاز همستر گزارش نشده،احتمال انتقال هاری از همستر به شما برابر با احتمال برخورد صاعقه به شما در طول زندگیتونه..البته دور از جون..)-هر هفته حداقل یکبار باید قفس یا آکواریوم محل نگه داری همستر رو شستشو بدین.یعنی تمام بستر قدیمی رو دور بریزین،تمام اجزای قفس یا آکواریوم رو جدا کنین،هم قفس یا آکواریوم و وسایل موجود در قفس رو با آب گرم و ماده ی شوینده (مثلا مایع دستشویی) بشورین-مخصوصا گوشه ی مربوط به ادرار رو- و خشک کنین و دوباره قفس رو سر هم کنین و بستر تازه در اون بریزین.
در شستشوی گوشه ها و درزها (مخصوصا درباره آکواریوم) دقت بیشتری به خرج بدین..این گوشه ها مکان های مناسبی برای رشد باکتری ها هستند.برای اینکار بهتره از یه مسواک استفاده کنین.تعداد دفعات تمیز کردن بستگی به تعداد همستر های موجود در قفس داره،مسلما هر چه تعداد بیشترباشه،تعداد دفعات نظافت افزایش پیدا میکنه.


-هر هفته باید محل خواب همستر رو با آب گرم و ماده ی شوینده بشورین و خشک کنین و دوباره با تکه های خرد شده ی پارچه غیر پلاستیکی یا دستمال کاغذی تکه تکه شده (من دستمال کاغذی رو توصیه میکنم) پر کنین.


کارهای مورد نیاز ماهانه:
اگر کارهای روتین هفتگی رو سر وقت انجام بدین،در مورد همستر های مو کوتاه کاری نمیمونه..
ولی در مورد همستر های مو بلند،مو های کل بدن ماهانه باید کوتاه بشند،مخصوصا موهای اطراف مخرج،که در برخورد با مدفوع حالت گوله گوله و به هم چسبیده به خودش نگیره.


کارهای مورد نیاز سالانه:
هر سال یکبار قفس یا آکواریوم رو کاملا ضد عفونی کنین.یعنی یک محلول به نسبت یک واحد وایتکس،10 واحد آب تهیه کنین و تمام اجزای قفس رو با اون بشورین..بهتره این محلول رو به مقدار زیاد تهیه کنین و اجازه بدین متعلقات قفس (مثل چرخ بازی،تونل ها و غیره) به مدت 20 دقیقه در اون بمونن.بعد ازون همه اجزارو آبکشی کنین..اونقدر باید به آبکشی ادامه بدین تا بوی وایتکس کاملا برطرف بشه..بعد ازون قفس رو خشک و دوباره سر هم کنین.اگر سوالی بود،خوشحال میشم درین تاپیک(پرسش و پاسخ درباره همستر) در موردش صحبت کنیم..
http://mihanpet.ir/thread1582.html

نوشته ی بهاره.میم
با تشکر از کاربران zeynab و شیما.
برداشت با ذکر نام نویسنده و mihanpet مجاز است.