سرطان رحم ناشی از یک نوع تومور بدخیم است که برای 60 درصد از خرگوش های ماده بالای سه سال اتفاق میفتد.(یعنی 6 خرگوش از هر 10 خرگوش).این تومورهای بدخیم رحم معمولا از پوشش اندومتر رحم، و یا از لایه داخلی رحم بوجود می آیند.
معمولا سرطان رحم در خرگوش بعد از یک سری مشکلات باروری مانند اندومتریوز -نوعی بیماری دردناک مربوط به رشد بیش از حد بافت رحم و اندام های تناسلی- به وجود می آیند. سن بالای خرگوش، مهم ترین عامل ابتلا به این نوع سرطان است.

علائم و انواع
علائم و نشانه های سرطان رحم از خرگوشی به خرگوش دیگر متفاوت است. هر خرگوش ماده بالای 3-4 سال در معرض خطر ابتلا به این بیماری است. مشاهده خون در ادرار رایج ترین نشانه وجود تومور در رحم است. علائم دیگر عبارتند از:
  • ترشحات واژن مخلوط با خون
  • کیست در غدد پستانی و ترشحات کدر و مات که از غدد پستانی تراوش میشود
  • تغییرات رفتاری، پرخاشگری
  • بی حالی، بی اشتهایی، غشاهای مخاطی رنگ پریده (معمولا در مراحل پیشرفته بیماری)
  • توده های شکمی (معمولا در مراحل پیشرفته بیماری)
  • رشد پستان ها


دلایل این بیماری
هر خرگوش ماده ای که با وجود سن بالا هنوز قادر به تولید مثل باشد، در معرض ابتلا به این نوع سرطان است.

تشخیص
معمولا با رد شدن دلایل دیگری که میتوانند سبب علائم ذکر شده شوند (مانند بارداری)، بحث سرطان رحم پیش می آید. تومورهای خوش خیم یا غیر سرطانی نیز ممکن است همین علائم را بروز دهند. رشد بیش از حد سلول ها نیز ممکن است شما را به اشتباه بیندازد. اما معمولا این علائم ارتباط مستقیمی با این بیماری دارند. کم خونی در تشخیص سرطان رحم بسیار موثر است.
تصویربرداری از بدن خرگوش (اشعه ایکس، اولترا ساوند، ...) نیز به تشخیص سرطان کمک میکند، اما فقط نتایج بیوپسی از بافت رحم است که با قطعیت خبر از سرطان رحم میدهد.

درمان
معمولا درمان سرطان رحم با حذف کامل اندام های درگیر صورت میگیرد، اما این در صورتی است که سرطان به همه جای بدن گسترش نیافته باشد. در ادامه درمان شاید از شیمی درمانی و داروهای کنترل درد نیز استفاده شود.

مراقبت های بعد از عمل
باید در طول دو سال بعد از درمان نظارت دقیقی بر روی خرگوش خود داشته باشید. اگر در این دو سال متاستاز (گسترش بیماری) مشاهده نشد، میتوان گفت که درمان موفقیت آمیز بوده است. اما اگر متاستاز رخ دهد، خرگوش ظرف دو سال جانش را از دست خواهد داد.

مترجم: شادی حسن پور
مطلب اختصاصی میهن پت


هرگونه سوال را در http://mihanpet.ir/thread10454.html مطرح فرمایید