پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به نقل از سبزپرس، آتش سوزی از صبح امروز از محدوده بعد از تونل در قلب پارک ملی گلستان شروع شده و به دلیل وزش باد شدیدا در حال گسترش است و هیچ خبری از نیروهای امدادی زمینی و هوایی از استان گلستان نیست.
در همین حال گزارش ها حکایت از این دارد که در محل استانداری گلستان جلسه ستاد بحران تشکیل شده و مدیر کل محیط زیست استان گلستان نیز در کنار سایر مدیران در جلسه استانداری حاضر شده است.
درخواست فوری معصومه ابتکار از استاندار گلستان برای هلی کوپتر
معصومه ابتکار،‌ رییس سازمان محیط زیست در گفتگو با سبزپرس در پاسخ به اینکه چرا نیروی هوایی برای اطفای حریق پارک ملی گلستان درخواست نشده است گفت: با استاندار گلستان صحبت کردم و درخواست بالگرد کردم و ایشان در حال رایزنی برای گرفتن بالگرد از نهادهای مربوطه است اما نیروهای کمکی به سمت پارک ملی گلستان اعزام شده اند.
این دومین بار است که در طول یک هفته اخیر پارک ملی گلستان دچار آتش سوزی شده است امابه گفته محیط بانان آتش سوزی امروز صبح پارک،‌ به دلیل وزش شدید باد به شدت در حال گسترش است و هم اکنون منطقه آلمه را هم رد برگرفته است.
آتش در حال پیشروی به سمت زیستگاه آهوان است
گزارش ها حاکیست که آتش در حال پیشروی به سمت دشت میرزابایلو است و اگر این منطقه طعمه حریق شود به شدت گسترش خواهد یافت. این درحالی است که هنوز مسئولان استانداری، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها اقدامی اساسی برای تهیه بالگرد و سایر ادوات اطفای حریق رد منطقه نکرده اند.
دشت میرزابایلو تنها زیستگاه آهو در پارک ملی گلستان محسوب نمی شود.
به رغم درخواست معصموه ابتکار از استاندار برای در اختیار گذاشتن بالگرد، هنوز این امر میسر نشده و محیط بانان با دست خالی و با بیل و کلنگ در حال اطفای حریق و ایجاد آتش بر در منطقه هستند که با توجه به گستردگی آتش تاثیری در اطفای حریق ندارد.
منابع محلی می گویند منطقه حفاظت شده قرخود که در شرق پارک ملی گلستان و در استان خراسان شمالی واقع شده زیر ابر سیاهی از دود قرار گرفته است و چنانچه آتش مهار نشود به داخل منطقه حفاظت شده قرخود هم سرایت می کند و جنگل های ارس قرخود را هم در بر خواهد گرفت. اما همچنان خبری از امداد هوایی و بالگرد برای اطفای حریق نیست.

منبع خبر :پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران