بهرام صادقی، سرپرست موزه علوم زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور درباره ضرورت و اهداف تاسیس این پارک موزه گفت: با توجه به وسعت زیاد سرزمین ایران و نداشتن شرایط مناسب مالی و رفاهی برای همگان، بر آن شدیم فرایند زمین‌شناسی را در مقیاسی کوچک تحت عنوان پارک زمین‌شناسی یا پارک موزه در یکی از بوستان‌های مناسب شهری (پارک پردیسان) با مقیاس متناسب تهیه کنیم.

وی یادآور شد: با احداث پارک موزه امکان بازدید از چنین مناطقی برای همگان مهیا می‌شود و علاوه بر آن باعث آشنایی بیشتر مردم با مفاهیم علوم پایه از جمله زمین‌شناسی و معدن شده تا در آینده نسبت به میراث طبیعی اهمیت بیشتری قائل شده و نسبت به آن دید بهتری داشته باشند.

به گفته صادقی، پارک موزه زمین‌شناسی در مقیاسی بسیار کوچک این نمونه‌ها را گردهم آورده و سعی بر آن دارد تا بتواند به تعدادی از سوال‌های علاقه‌مندان پاسخ دهد؛ در این پارک علاوه بر نمونه‌های زمین‌شناسی قابل ارائه و ماکت انواع فسیل‌های دوره‌های مختلف، قالب‌هایی از فرایندها و فعالیت‌های تکتونیکی زمین نیز ارائه می‌شود.
وی با بیان اینکه در پارک موزه‌ها سعی می‌شود مسائل مربوط به زمین‌شناسی و معدن به زبانی بسیار ساده برای عموم علاقه‌مندان به علوم زمین ارائه شود، تصریح کرد: آشنایی علاقه‌مندان، کارشناسان، متخصصان، دانشجویان و دانش‌آموزان به علوم‌زمین‌ و حفظ و حراست از مواهب طبیعی و محیط‌ زیست مهم‌ترین اهداف این طرح است.


مدیر موزه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، حفظ مستندات علمی و پژوهشی، گردآوری علمی و سیستماتیک میراث نمونه‌های زمین‌شناسی و معدنی ایران‌زمین، توسعه گردشگری علمی و ارتقای سطح دانش عمومی جامعه در حوزه علوم زمین را از دیگر اهداف مهم در تاسیس پارک موزه عنوان کرد.
صادقی درباره تفاوت پارک موزه با موزه‌های زمین‌شناسی گفت: موزه‌های زمین‌شناسی موجود در ایران نظیر آنچه در حال حاضر در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ارائه می‌شود، فضایی است مسقف که تنها برای نمایش سنگ‌ها، کانی‌ها و فسیل‌ها اختصاص داده شده است.


وی ادامه داد: پارک موزه، چیدمانی از پدیده‌های مختلف علوم‌زمین است که تنها بخشی از آن در فضای مسقف و بخش عمده‌ای از جمله ماکت دایناسورها به عنوان یکی از مهم‌ترین و جالب‌ترین سوژه‌های موزه‌های علوم زمین با ابعاد بسیار بزرگ، در فضای باز ارائه خواهد شد.
صادقی تاکید کرد: در پارک موزه‌ها به سوالات متداول مطرح از جمله چگونگی فرایند تکاملی پوسته فلات ایران در دوران‌های مختلف، چگونگی آب و هوا در دوره‌های مختلف زمین‌شناسی و انواع مواد معدنی یافت ‌شده در آنها، روش‌های شناخت انواع سنگ‌ها، کانی‌ها و انواع فعالیت‌های تکتونیکی پاسخ داده می‌شود.


به گفته مدیر موزه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور روش و مراحل تاسیس پارک موزه شامل تعیین پارک یا زمین مناسب از جهت موقعیت مکانی و دسترسی مناسب، ایجاد فضای مناسب در قسمتی از پارک جهت انجام طرح، ساخت مولاژ(قالب یا ماکت) فسیل و فرایندهای زمین‌شناسی و نصب آنها در محل، قرار دادن نمونه‌های سنگ در ابعاد بزرگ و مواد معدنی، ارائه توضیح کافی درباره هر نمونه می‌شود.
صادقی خاطرنشان کرد: ماکت‌هایی از کره زمین، آتشفشان، نقشه ایران، انواع گسل‌ها، طاقدیس‌ها و ناودیس‌ها، انواع چین‌خوردگی، آمونیت، ماموت، ستاره دریایی، انسان اولیه، انواع مختلف سنگ، انواع کانی، نهر و حوضچه استحصال طلا، محیط‌های اکتشافی مواد معدنی، محیط‌های اکتشافی فسیل‌ و... از جنس رزین و فایبر‌گلاس با مقاومت بسیار بالا در برابر سرما، گرما و دیگر عوامل مخرب نیز در پارک موزه نصب خواهد شد.

منبع:خبر گزاری ایسنا