نام علمی: Mesocricetus auratus
نام انگلیسی: Syrian hamster or Golden hamster
نام فارسی:همستر سوری یا همستر طلایی

مشخصات:همستر های سوری غددی دارند که بویی خارج میکند که بوسیله آن قلمرو خود را مشخص میکنند.دید ضعیفی دارند و بیشتر از روی بو و صدا یکدیگر را تشخیص میدهند.رنگ اصلی آنها طلایی است.یعنی موهای قهوه ای طلایی دارند که خطوط تیره دارد.ناحیه ی شکمی و سطح داخلی پاها سفید رنگ است.رنگ خز های چشم و گوش تیره است.رنگ قاعده ی مو ها خاکستری است.سری بزرگ،بینی و چشمانی بزرگ دارند.گوش ها سیخ و راست هستند.کیسه های گونه ای بزرگ دارند.اندام حرکتی قدامی،4 انگشت و اندام حرکتی خلفی،5 انگشت دارد.دارای 3 نوع پوشش بلند و کوتاهو موجدار و کوتاه(رکس)هستند.همستر ها سوری مو کوتاه دارای موهای فشرده و پشمی متراکم است که در هنگام لمس نرم است.انواعی از همستر مو کوتاه پوشش ساتن دارند که دارای درخشندگی خاصیست.همستر های سوری مو بلند مو هایی به طول 15-20 سانت و گاهی بیشتر دارند.

تنوع رنگ:طلایی با شکم سفید-زرد-مروارید دودی-خاکستری روشن و تیره-دارچینی-یاسی-زنگی-آلبینو-سفید با چشمان قرمز-سفید با چشمان تیره-سموری یا ذغالی-خاکستری نقره ای-کرم با چشمان قرمز-سیاه-شکلاتی-شامپاین-مسی-خاکستری قمری-راهدار-خالدار-
اندازه ها:
طول بدن 12-16 سانت است.وزن آنها 120-180 گرم است.

پراکندگی:همانطور که از نامش معلوم است،زادگاه و منشا این حیوان کشور سوریه است..این حیوان در مناطقی زیست میکند که آب و هوایی مشابه سوریه دارند،مثل ایران.

عادات:حیواناتی شب بیدار هستند.اکثر ساعات روز را در خواب به سر میبرند.عموما منزوی هستند.آنها زندگی منزوی خود را در حالی ترک میکنند که قصد جفت گیری داشته باشند.بسیار تمیز هستند.فضولات خود را در یک یا دو نقطه از قفس رها میکنند و صرفا در یک گوشه ی قفس ادرار میکنند.

طول عمر:طول عمر این گونه 2-3 سال است.

غذا در طبیعت:در طبیعت از انواع دانه ها،میوه ها،گیاهان،حشرات تغذیه میکند.

غذا در اسارت:یک غذای آماده همستر به همراه 4-5 وعده در هفته میوه و سبزیجاتی مثل بروکلی،هویج و سیب مناسب است.این گونه با یک رژیم کم پروتئین زنده میمانند.هفته ای یک یا دو بار غذای خشک سگ و گربه و کرم خوراکی یا بیسکوییت سگ مناسب است.

نگهداری در اسارت:باید هر همستر را در قفس جدا نگهدارید.اگر تعدادی همستر در یک قفس نگهداری شوند و راه فراری نداشته باشند،با یکدیگر شروع به بدرفتاری میکنند و نزاع سختی در میگیرد.

قفس مناسب:همستر های سوری را میتوان در قفس فلزی و آکواریوم شیشه ای نگه داری کرد.همستر های سوری در روز در خوابند و ترجیح میدهند این خواب را در محیطی تاریک و محفوظ انجام دهند.احتیاج به تحرک فراوان دارند.وجود یک چرخ و تعدادی تونل نیاز آنها را به بازی و سرگرمی فراهم میکند.

تولیدمثل:از 4-5 هفتگی بالغ میشوند.ولی بهتر است اولین بارداری ماده در 4 ماهگی باشد.ماده هر 4 روز یکبار فحل میشود.دوران بارداری 16 روز است.بین 2-10 بچه میزاید.بچه همستر در 16 روزگی مستقل میشوند و در یک ماهگی باید از مادر جدا شوند.