نام علمی:Cricetulus griseus
نام انگلیسی:chinese hamster
نام فارسی:همستر چینی


مشخصات:بیشتر به خانواده ی همستر های دم بلند متعلق است.(برخلاف سایر همستر های کوتوله یعنی کمپبل،سفیدبرفی و روبورووسکی).توانایی زندگی هم در جنگل های سبز متراکم و هم در دشت های بی ثمر را دارد.بسیار سرزنده هستند. این همستر ها هیچ بویی ندارند.بدن نازک و قلمی دارد.از دم خود برای بالا رفتن استفاده میکنند.پوششی از موی کوتاه و براق دارند که به نرمی روی بدنشان خوابیده است.رنگ طبیعی این همستر قهوه ای با یک خط مشکی و نوار کمری قهوه ای سوخته یا مشکی است.رنگ شکم عاجی است.

تنوع رنگ:موهای خاکستری،ناحیه شکمی سفید با لکه هایی بدون رنگ یا سفید-کاملا سفید با نوار پشتی و چشمانی تیره.


اندازه ها:طول بدن به 10 سانت میرسد.وزن آنها 40 گرم است،دم در این گونه به خوبی دیده میشود.

پراکندگی:متعلق به شمال چین است.

عادات:بیشتر در سحر و شب فعال است و در روز بیشتر به لانه ی خود میروند.صعود کننده های ماهری هستند. با هم نوع خود رابطه ی خوبی ندارند.آنها مجبورند مثل همستر سوری تنها زندگی کنند.یک نقطه از قفس را برای ادرار انتخاب میکنند اما مدفوع خود را در سرتاسر قفس پخش میکنند.

طول عمر:طول زندگی بین 2-4 سال است.از سایر هم نوعان کوتوله ی خود بیشتر عمر میکنند.

غذا در طبیعت:از انواع دانه ها،میوه ها و حشرات تغذیه میکنند.

غذا در اسارت:یونجه به خاطر داشتن فیبر یکی از ارکان اصلی غذای این گونه است.غذای تجاری همستر با کالری مناسب انتخاب خوبی برای این گونه است.3 بار در هفته سبزیجات کم آب مثل سیب،گلابی و هویج در اختیار آنها قرار بدهید.2-3 بار در هفته پروتئین حیوانی مثل غذای خشک گربه و سگ و کرم های پرورشی توصیه میشود.

نگهداری در اسارت:با وجودیکه حیوانات مهاجم و عصبی ای هستند با صاحب خود مهربان هستند.باید به تنهایی نگه داری شوند.

قفس مناسب:میتوان آنها را هم در آکواریوم شیشه ای و هم در قفس فلزی نگه داری کرد.هر کدام معایب و محاسن خود را دارند.قفس فلزی امکان صعود را به حیوان میدهد.در آکواریوم حتما باید امکاناتی برای صعود و فعالیت حیوان مثل چرخ بازی و نردبان فراهم باشد.آکواریوم ازین نظر مناسب است که کمتر از قفس فلزی ریخت و پاش دارد.این گونه هم مثل بقیه ی دوستان کوتوله ی خود به پرت کردن مواد موجود در قفس به بیرون از قفس علاقه دارد.بهتر است مقداری یونجه جهت پر کردن جای خواب در اختیار همستر گداشته شود.

تولید مثل:در 4 هفتگی بالغ میوند اما بهتر است ماده ها در هنگام بارداری حداقل 2 ماه داشته باشند.ماده هر 4 روز یکبار فحل میشود.دوره بارداری 21 روز است.تعداد توله ها 6 تا یا بیشتر است.میتوان توله ها را در هفته 4-6 از مادر جدا کرد.