نام : هوبره
خانواده : هوبره ییان
هوبره یکی از پرندگان نسبتا بزرگ جثه ایران است . که در تپه ماهوری ها و مناطق نیمه بیابانی زندگی می کند . هوبره به دلیل شیوه دفاعی اش در برابر پرندگان شکاری به پرنده بمب انداز معروف شده . هوبره بیشتر اوقات ترجیح می دهد روی زمین بدود یا راه برود تا پرواز کند.
پراکنش جهانی : در خاور نزدیک ، جنوب ****** ،و بیابان های سوریه عراق، جنوب ارمنستان تا مکران و افغانستان جزایر شرقی ،قناری ، شمال افریقا ، عربستان، ترکستان روسیه ،ودر شرق مغولستان پراکنش دارد.
پراکنش در ایران : در ایران در مناطق نیمه بیابانی و بیابانی دیده می شود ،تاکنون زاداوری هوبره در استان های تهران ،کرمان ،یزد،شیراز ، خراسان رضوی ،و سمنان گزارش شده است .
اندازه:طول بدن هوبره 60 سانتی متر و طول دو بالش 150 سانتی متر است .
وضعیت حفاظتی : هوبره یکی از پرندگان کم یاب و حفاظت شده ایران است . ولی متاسفانه در برخی کشور های عربی سنت دیرینه ای برای شکار هوبره وجود دارد . و از انجا که تقریباجمعیت هوبره در کشور های عربی منقرض شده است برخی افراد سود جو دست به زنده گیری پرنده از ایران و فروش ان به شیخ های عربی می کنند . متاسفانه با زیاد شدن شکارچیان غیر مجاز و تخریب زیستگاه ها، و چرای دام ها در زیستگاه های هوبره که باعث از بین رفتن جوجه و لانه های هوبره که بر زمین است می شود . باعث شده نسل این گونه ارزشمند درایران در خطر انقراض باشد .مقاله اختصاصی میهن پت
نویسنده مطلب : پارسا حق نظری