باغ گیاهی مونترال با 73 هکتار مساحت، از نظر تعداد و تنوع گیاهی و گستردگی فضا یکی از بزرگترین باغ‌های دنیا از این رقم محسوب می‌شود. این باغ بعد از باغ گیاه شناسی سلطنتی Kew لندن، در دنیا مقام دوم را داراست. باغ گیاهشناسی مونترال تلفیقی از هنرمندی باغبانان، مجسمه‌سازان و توجه عموم مردم علاقمند به گیاهان است.

نوسازی و تکمیل سالن‌های متعدد نگه‌داری و نمایش گل و گیاه بیشتر نقاط دنیا، به وجود آوردن امکانات جدید تحقیقی، همکاری با دانشگاه مونترال و توسعه برنامه‌های آموزشی در باغبانی تزئینی از فعالیت‌های قابل توجه این باغ زیباست.
این رویداد بین‌المللی در مونترال و بعد از یک غیبت ده ساله دوباره آغاز به کار کرده است. در ان نمایشگاه گیاهی حدود 50 اثر خیره کننده که توسط هنرمندانی از 25 کشور خلق شده به نمایش گذاشته شده است.

این آثار در باغ گیاه شناسی مونترال و از 22 ژوئن تا 29 سپتامبر 2013 نمایش داده می‌شود. مجسمه‌های این مجموعه وسیع از 22 هزار گونه گیاهی ساخته شده و در مجموع 30 باغ مختلف در دل این مجموعه پدید آورده است. باغ‌هایی که هر یک موضوع خاصی دارند و از میان آنها می‎توان به باغ فرهنگی، خانه درخت و باغ های چینی، باغ‌های ژاپنی با گیاهان ژاپنی و ساختمان و چایخانه‌ای به همین سبک، اولین باغ ملی و باغ گیاهان آلپ اشاره کرد.