فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  15
لایک لایک:  14
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: نگهداری از کاکتوس ها

 1. #1
  همکار قدیمی kv.1990 آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  کیوان
  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  May 2013
  شماره عضویت
  6645
  میانگین پست در روز
  1.25
  نوشته ها
  1,587

  نگهداری از کاکتوس ها

  كاكتوس ها

  كاكتوسها از جمله جذابترين و متنوعترين گياهان خانگي هستند. اكثر انواع كاكتوس حتي در دست يك صاحب تازه كار، به راحتي رشد ميكنند.


  آبياري:

  درطي فصل رشد كاكتوس بايد بيش از دوران استراحت آبياري شود. برنامه خاص تعريف شده اي براي آبياري كاكتوس وجود ندارد و برنامه آن به گلدان، خاك،آب و هوا و عوامل مشابه بستگي دارد.
  دقت کنید گلدان كاكتوس را بعد از خشك شدن كامل سطح خاك ابياري كنيد .
  با آبیاری صحیح رشد كاكتوس ها سرعت پيدا مي كند. درست است كه كاكتوس ها به ابياري كمي نسبت به ديگر گلهاي خانه نياز دارند اما توجه كنيد اگر شما کاکتوس هایتان را خيلي كم ابي دهید انها رشد چندانی نخواهند داشت.و فقط زنده خواهند ماند و ممكن است ریشه هایشان خشک شود در این حالت پس از آبیاریریشه ها توانایی جذب اب را نخواهند داشت.
  با اين حال بزرگترينمشكل براي صاحبان كاكتوس، آبياري بيش از حد است. اما اين مشكل تنها با كمي دقت قابل حل است. آبياري بيش از حد موجب پوسيدگي ساقه و ريشه گياه ميشود ومتاسفانه هنگامي كه ريشه كاكتوس بپوسد يا حتي پوسيدگي در آن آغاز شود در بيشتر اوقات ديگر نمي توان گياه را نجات داد.
  درهنگامی که کاکتوس در دوره رشد خود قرار ندارد به اب بسیار کمی احتیاجدارد. ریشه کاکتوس وقتی که گیاه خواب است برای فاسد شدن مستعد است و درصورت اب دهی بیش از اندازه کاکتوس از بین خواهد رفت.درهنگامی که کاکتوس خواب است بعد از2 تا 3 هفته -اگر باران گلدان شما راابياري نكرده باشد- پس از اینکه خاک کاملا خشک شد،ابیاری سبکی کفایت خواهد کرد.به میزانی گیاه را ابیاری کنید که ریشه انکمی مرطوب شود .
  در كل کاکتوسهایی که در گلدانهای کوچک هستند نسبت به کاکتوس هایی که در گلدانهایی بزرگتر قرار دارند به ابیاری بیشتری احتیاج دارند.
  فقط فراموش نكنيد: كاكتوس را به اندازه آب دهيد!

  كود:

  كاكتوس در طي بهار و تابستان ( شش ماه اول سال) تنها هر دو تا سه ماه يك مرتبه به كود احتياج دارد. يك كود كم ازت براي كاكتوس مناسب است. كودهايي كه به تدريج در خاك آزاد ميشوند نيز براي كاكتوس مناسب هستند، اما اين كودها تنها يك مرتبه در بهار به خاك افزوده ميشوند.

  نور:

  كاكتوس به نور علاقه زيادي دارند و اگر در معرض نور كافي قرار نگيرند در فصل گلدهي به خوبي شكوفا نمي شوند. در بعضي از گونه ها اگر گياه در معرض نور مستقيم قرار نگيرد ساقه ها بلند و كشيده مي شوند كه از زيبايي كاكتوس كاسته مي شود. نور زياد همراه با ابياري مناسب عوامل مهم نگهداري كاكتوس ها هستند.

  دما:

  كاكتوسها ميتوانند در فصل رشد خود دماي 32 تا 38 درجه را تحمل كنند و بهترين دما در فصل استراحت آنها، 7 تا 12 درجه سانتيگراد است. اين دمايي است كه كاكتوس در محل طبيعي زندگي با آن روبرو ميشود. هواي سرد در فصل استراحت، ميتواند به گل دهي گياه در فصل رشد منجر شود.

  آفتهاي كاكتوس : آفتهاي كاكتوس به نسبه معدود هستند، اما هنگام خريد كاكتوس توجه كنيد كه حشره اي مشكوك روي آن لانه نكرده باشد. در صورتي كه آفات كاكتوس به سراغ گياه شما آمدند، با اندكي حشره كش ميتوانيد آنها را از بين ببريد.
  جابجایی کاکتوس ، انتخاب گلدان مناسب براي كاكتوس

  بیشترافراد جابجایی گلدان گیاه را بیش از اندازه انجام می دهند. این کار بهریشه های کاکتوس اسیب وارد می کند .فقط هنگامی که گیاه احتیاج به تعویض گلدان دارد باید این کار صورت بگیرد بهترین فصل برای تعویض گلدان بهار استکه گیاه در حال رشد بوده و انرژی زیادی دارد..یک کاکتوس حدود 5 سال و حتي بيشترمی تواند در یک گلدان باشد بدون اینکه احتیاجی به تعویض گلدانداشته باشد.
  کاکتوس
  ها در هر گلدانی که زه کشی و تخلیه اب مناسبی داشته باشد می توانند بهخوبی رشد کند. گلدانهایی گلی با عمق کم برای کاکتوس ها بسیار مناسب است واصولا کاکتوس ها به عمق زیادی احتیاج ندارند.
  برای
  انتخاب سایز گلدان، گلدانی با قطری کمی بیشتر از قطر کاکتوس را انتخاب کنید.گلدانهای بزرگ برای کاکتوس های کوچک مناسب نبوده ، موجب از بین رفتن گیاه خواهد شد.
  پس
  از انتقال کاکتوس برای ابیاری ان عجله نکنید تا فرصت ترمیم به ریشه های گیاه داده باشید . پس از چند روز به ابیاری گیاه بپردازید. در سه هفته اول به ابیاری کم اکتفا کنید.
  گلدان مناسب براي كاكتوس عمودي:گلدان مناسب براي اين نوع كاكتوس، ظرفي است كه دهانه آن به اندازه نصف قد گياه باشد و بهتر است به جاي عريض بودن، عميق باشد.


  گلدان مناسب برايكاكتوس گرد:گلدان مناسب اين كاكتوس تنها بايد 4 تا 5 سانتيمتر عريضتر از كاكتوس باشد.

 2. #2
  همکار قدیمی kv.1990 آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  کیوان
  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  May 2013
  شماره عضویت
  6645
  میانگین پست در روز
  1.25
  نوشته ها
  1,587
  لايه هاي خاك كاكتوس:

  1- ريگ ريز
  2-خاك گلدان + ماسه
  3- خزه يا پوست برنج
  4- ريگ يا خرده سفال


  تكثير :
  معمولا از طريق جدا كردن پا جوش يا قلمه انجام مي شود كه كار اساني مي باشد شما مي توانيد با جدا كردن پا جوش و كاشت در خاك و ظرف مناسب كاكتوس جديد داشته باشيد البته مواظبت كنيد كه دست خود و قلمه و مادر ضربه نزنيد و اين كار را با احتياط انجام دهيد
  برای جلوگیری از پوسیدگی کاکتوس قبل از اینکه ان را در خاک قراردهید چند روزی ان را در سایه قرار دهید تا قسمت جدا شده خشک شود .هر اندازه محل جدا شده بزرگتر باشد به زمان بیشتری برای خشک شدن احتیاج دارد(3 تا 15روز).هم چنین گرم وسرد بودن هوا نیز موجب کاهش و افزایش زمانخشک شدن می شود. پس از این دوره ان را در گلدانی با زه کشی مناسب قرارداده و بعد از حدود دو روز كاكتوس جديد را به خاطر اينكه تحريك به رشد ريشه شود، شروع به ابياري كنيد.
  مراقبت و نگهداری کاکتوس ها در ماه های مختلف سال :
  فضای باز: بیشتر کاکتوس ها دمای نزدیک به صفر را تحمل می کنند.
  فضای بسته: ﭘنجره ای که نور آن باعث سوختن سطوح بیرونی کاکتوس نشود محل مناسبی است به شرطی که هر از گاهی گلدان آن را بچرخانیم تا نا موزون رشد نکند .
  فروردین ماه : خروج از دوره ی استراحت و آغاز رشد جدید ، تعویض گلدان ، شروع بذر کاری کاکتوس ها و گیاهان گوشتی ، ذخیره شدن آب در بافت کاکتوس ها و نیاز به آبیاری هر چند روز یکبار.
  اردیبهشت ماه : گرفتن قلمه برای رشد بهتر کاکتوس های انبوه و ﭘر ﭘشت ، تهویه کامل اطراف گیاه و درون گلدان ها ، ایجاد کمی آفتاب جهت جلوگیری از سوختن و ﭘاره شدن ﭘوسته بیرونی گیاه در اثر آفتاب زیاد ، کاشت بذر برخی ارقام ، افزایش آبیاری و کمتر کردن دور آبیاری.
  خرداد ماه :بیرون آوردن کاکتوس ها از گلخانه و قرار دادن در فضای باز ، آغاز کود دهی برای تقویت کاکتوس ها ، آبیاری بیشتر.
  تیر ماه : بهترین زمان کوددهی ، جدا کردن بخش های ﭘژمرده و خشک شده ، شروع کار ﭘیوند زدن.
  مرداد ماه : کاربرد سایه بان جهت جلوگیری از سوختن با نور مستقیم آفتاب ( اما نور فراوان به آنها برسد ) ، جمع آوری بذرهای رسیده و کاشت آنها ، جدا کردن ﭘاجوش ها و گرفتن قلمه جهت ازدیاد ، استفاده از کنه کش برای مقابله با حمله احتمالی کنه قرمز به دلیل خشکی و گرمی هوا .
  شهریور ماه :ایجاد جریان هوای مناسب ، انتقال بذرهای رشد کرده که قبلا کاشته شده اند به بستر کاشت ، ﺴﻤﭙاشی برای جلوگیری از حمله آفات ، آماده سازی گیاه در شرایط سخت و نامساعد برای مقاوم شدن برای فصل استراحت ، کم کردن آبیاری و درجه حرارت ، انتقال کاکتوس های ضعیف تر به درون گلخانه.
  مهر ماه : ایجاد آفتاب مستقیم ، کاهش آبیاری ، بر قرار کردن جریان هوای مناسب در روز و شب .
  آبان ماه : آغاز خواب زمستانی ، کاهش قابل ملاحظه آب آبیاری به دوهفته یکبار (اما به یکباره انجام نشود.) ، کم کردن کار تغذیه گیاه ، نور کافی و خشک بودن محیط الزامی است .
  آذر ماه : ورود به دوره استراحت و کاهش قابل ملاحظه رشد رویشی فیزیولوژیک ، آبیاری قطع شود ( هر بیست روز آبیاری مختصر کافیست .) ، نور کافی جهت جلوگیری از ضعیف شدن
  جوانه هایی که در این دوره تشکیل می شوند ، قطع کوددهی .
  دی ماه : قطع کامل آبیاری ( به جز کاکتوس هایی که جوانند و ریشه کم و ضعیف دارند.) ، آب به صورت مه ﭙﺎش به اطراف گیاه برای حفظ شادابی ، باز و بسته کردن ﭘﻨﺠﺮه در ساعات میانی روز و ایجاد هوای تازه و سالم .
  بهمن و اسفند ماه : عدم آبیاری به جز کاکتوس های جوان که احتمال خشکی آنها وجود دارد .
  ( اگر خشکی گلدانها زیاد بود آبیاری مختصر ضروری است )

 3. #3
  همکار قدیمی kv.1990 آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  کیوان
  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  May 2013
  شماره عضویت
  6645
  میانگین پست در روز
  1.25
  نوشته ها
  1,587
  تقسیم بندی کاکتو س ها
  کاکتوس‌ها در کل به سه زير خانواده تقسيم مي‌شوند:
  -زير خانواده پرسکيه Pereskia ؛
  -زير خانواده اوپنسيه Opuntia ؛
  - زير خانواده سرئه Cerea
  زير خانواده پرسکيه Pereskia
  تنها در اين زير خانواده جاي مي‌گيرد. گياه پرسکيه برگ‌هايي شبيه برگ مرکبات به رنگ‌هاي متنوع دارد و گل‌هاي سفيد آن شبيه به گياهان خانواده رزاسه است. اين کاکتوس در خاک‌هاي متوسط تا معمولي باPH حدود 5/6 – 5/7 نگهداري مي‌شوند و قلمه‌هاي ساقه اين گياهان براحتي در ماسه ريشه‌دار مي‌شوند (براي تكثير مشكلي ندارند).
  زير خانواده اوپنسيه Opuntia
  کاکتوس‌هاي اوپنسيه به فارسي كاكتوس‌هاي راكتي ناميده مي‌شوند. كه در برگيرنده انواع هستند. اين دسته از کاکتوس‌ها گاهي در مناطق گرمسيري ميوه‌هاي خوراکي توليد مي‌کنند كه مصارف دارويي دارد.
  زير خانواده سرئه Cerea
  در زير خانواده سرئه قرار دارند. اين دسته از کاکتوس‌ها در مناطق سردسيري در فضاي گلخانه‌ها قابل حفاظت و نگهداري مي‌باشند. اين گياهان بدليل خارهاي گزنده و حساسيت‌زا ايجاد مشكل مي‌كنند پس در منازل از دسترس بچه‌ها دور نگه داريد.
  کاکتوس برگدار : تصویر زیر نیز در خانواده کاکتوس ها قرار دارد ( در خواستی )
  منبع : بوستان bostane.ir - parscactus.com

  تصاویری از کاکتوس های فروشگاه سایت بوستان :

 4. #4
  همکار قدیمی مهرانه آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  مهرانه
  محل سکونت
  اصفهان
  علایق
  كتاب، موسيقي، حيوانات و گياهان
  تخصص
  دستيار آزمايشگاه و مسئول IT
  حیوان خانگی
  مرغ عشق،فنج، عروس هلندي،بلبل خرما،ماهي،سگ
  تاریخ عضویت
  Sep 2012
  شماره عضویت
  4004
  میانگین پست در روز
  0.74
  نوشته ها
  1,103
  ممنون آقا كيوان بابت مطالب خوبتون

  من همه ي ماه هاي سال كاكتوس هام رو تو اتاق نگهداري ميكنم. اين كه ميگين بايد يه دوره استراحت در زمستان داشته باشن، شامل همه نوع كاكتوس ميشه؟

  آخه كاكتوس ها تو اين فصل با ابن دما (7 تا 12 درجه سانتيگراد)كه همه ي برگهاشون زرد و خشك ميشه و عملا ديگه برگي ندارن ؟؟!!

 5. #5
  کاربر میهن پت erfand2d آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  عرفان
  محل سکونت
  گیلان
  حیوان خانگی
  ماهی زینتی و مرغ عشق و فنچ و بلدرچین
  تاریخ عضویت
  Jun 2013
  شماره عضویت
  7026
  میانگین پست در روز
  0.09
  نوشته ها
  114
  منم چهار تا گلدون بزرگ پر از کاکتوس دارم

 6. #6
  کاربر فعال پیمان. آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  پیمان س.
  محل سکونت
  تهران
  تخصص
  Car Tuner
  حیوان خانگی
  سگ، گربه، خرگوش، ماهی و ... .
  تاریخ عضویت
  Aug 2013
  شماره عضویت
  7629
  میانگین پست در روز
  0.18
  نوشته ها
  215
  ببخشید زه کشی گلدان یعنی چی؟ گلدون که تقریبا بین مخروط و استوانه است. زه کشی یعنی داخلش به چند بخش تقسیم شده باشه؟
  س.

 7. #7
  کاربر میهن پت erfand2d آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  عرفان
  محل سکونت
  گیلان
  حیوان خانگی
  ماهی زینتی و مرغ عشق و فنچ و بلدرچین
  تاریخ عضویت
  Jun 2013
  شماره عضویت
  7026
  میانگین پست در روز
  0.09
  نوشته ها
  114
  این هم چندتا از کاکتوس هام که گل داده بودن
 8. #8
  همکار قدیمی kv.1990 آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  کیوان
  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  May 2013
  شماره عضویت
  6645
  میانگین پست در روز
  1.25
  نوشته ها
  1,587
  نقل قول نوشته اصلی توسط مهرانه نمایش پست ها
  ممنون آقا كيوان بابت مطالب خوبتون

  من همه ي ماه هاي سال كاكتوس هام رو تو اتاق نگهداري ميكنم. اين كه ميگين بايد يه دوره استراحت در زمستان داشته باشن، شامل همه نوع كاكتوس ميشه؟

  آخه كاكتوس ها تو اين فصل با ابن دما (7 تا 12 درجه سانتيگراد)كه همه ي برگهاشون زرد و خشك ميشه و عملا ديگه برگي ندارن ؟؟!!
  تو زمستون نه توی فصلی که هواش یکم خنک باشه مثل اوایل پاییز و یا وسطای بهار اونم بعد از چند سال برای رشد بهتر کاکتوس

  نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان. نمایش پست ها
  ببخشید زه کشی گلدان یعنی چی؟ گلدون که تقریبا بین مخروط و استوانه است. زه کشی یعنی داخلش به چند بخش تقسیم شده باشه؟
  زح کشی گلدان یعنی اطمینان از باز بودن سوراخ های گلدان البته به اندازه لازم و لایه های مناسب خاک

 9. #9
  کاربر میهن پت nemo آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  ne-mo
  تاریخ عضویت
  Aug 2013
  شماره عضویت
  7759
  میانگین پست در روز
  0.16
  نوشته ها
  185
  من کاکتوسها رو باید به گلدون منتقل کنم؟ تو باغجه هستن

 10. #10
  همکار قدیمی kv.1990 آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  کیوان
  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  May 2013
  شماره عضویت
  6645
  میانگین پست در روز
  1.25
  نوشته ها
  1,587
  چند ساله که تو باغچه هستند؟
  کدوم منطقه هستین؟
  خاکش چیه؟

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. کاکتوس های من
  توسط rasoul051 در انجمن معرفی گیاهان زینتی اعضا میهن پت
  پاسخ: 9
  آخرين نوشته: 28th November 2013, 12:55 AM
 2. فیلو کاکتوس
  توسط RAMIN در انجمن معرفی گیاهان زینتی
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 24th November 2012, 05:15 PM
 3. آشلانتوس
  توسط Qmars در انجمن معرفی گیاهان زینتی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 18th July 2012, 02:08 PM
 4. کاکتوس ساگوارو
  توسط striker در انجمن مقالات میهن پتی گیاهان
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 15th August 2011, 11:50 PM
 5. پدیلانتوس
  توسط Qmars در انجمن معرفی گیاهان زینتی
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 3rd August 2011, 03:15 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید