فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  8
لایک لایک:  8
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: نکات مهم در تغذیه اسب

 1. #1
  دامپزشک انجمن میهن پت
  مدیر بخش همستر
  بهاره مظلومی آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  بهاره.میم
  علایق
  فیلم،موزیک،کتاب و همستر کوچولوم
  تخصص
  دامپزشک
  حیوان خانگی
  همستر
  تاریخ عضویت
  Mar 2013
  شماره عضویت
  5976
  میانگین پست در روز
  0.88
  نوشته ها
  1,161

  نکات مهم در تغذیه اسب

  تغذيه

  اسبي كه تشنه و يا گرسنه است و يا بد تغذيه مي شود هيچگاه به درستي سواري نمي دهد . غذا بايد داراي دو خاصيت عمده باشد ، حرارت بدن اسب را ثابت نگهدارد و انرژي لازم را براي زنده ماندن در درجه اول و سپس كارهاي اضافه خواسته شده او را تامين نمايد.
  غذا بايد متناسب با كار و سن و وزن اسب بوده و تامين كننده نيازهاي رشد و انرژي او باشد. ( براي اسبي با متوسط 10 سال سن و 160 سانتي متر قد و 400 كيلو وزن كه در روز بين دو تا چهار ساعت كار مي كند 4 كيلو خوراك و 4 كيلو جو كافي است . آب تميز و بهداشتي همواره بايد در دسترس اسب باشد . مگر به هنگام خستگي زياد و يا عرق دار بودن بدن .
  آب 60% وزن بدن را تشكيل مي دهد و عامل جذب غذاست ، 78 تا 82 درصد از خون راتشكيل مي دهد . حرارت بدن را تنظيم و به دفع مواد زايد كمك مي كند معده اسب نسبت به جثه او كوچك بوده و به تعدد دفعات غذا به مقدار كم به او فرصت هضم آسان و راحت تر را مي دهد .
  غذا بايد حاوي مواد ازته ، چربي ، مواد هيدرو كربنه ، مواد معدني و ويتامين ها باشد . كه انواع صيفي ( يونجه ، شبدر ، ذرت ) غلات (جو ، چاودار) و ميوه ها تامين كننده نيازهاي حياتي اسب مي باشند .
  پرخوري و يا كم خوري هر دو زيان آور هستند .

  نكاتي در مورد تغذيه اسبهائي كه در مرتع و يا پادوك هستند :

  اسبهائي كه در طول فصول سرد در مرتع به سر مي برند بايد تغذيه اضافي داشته باشند . گله عادت دارد در اطراف دروازه ها و هر جائي كه خوراك باشد تجمع كند كه اين خود موردي است براي جنگ و دعوا .

  براي به حداقل راساندن اين موارد بايد به نكات ايمني زير توجه داشت :

  - به تعداد اسبها بايد ظروف خوراك تعبيه شود كه بهتر است يك ظرف هم اضافه باشد تا از سرشاخ شدن آنها با يكديگر جلوگيري كند .
  - ظروف خوراك هرچه بيشتر از هم فاصله داشته باشند .
  - بسته هاي علوفه هم تا حد ممكن از يك ديگر دور باشند .
  - تعداد بسته هاي علوفه بيشتر از تعداد اسبها باشد .
  - تغذيه يكي دو اسب در داخل گله ايمن تر است تا آنها را جدا كرده و در محل ديگري تغذيه كنيم .
  - هرگز با ظرفي مملو از خوراك ميان گله اسبها نرويد .
  - علوفه هاي سمي متنوعي وجود دارند كه خوردنش براي اسب كشنده است و ميبايست هرگونه گياه سمي در اسرع وقت از مرتع و اطراف حصارها تا آنجا كه ممكن است جمع آوري و نابود شود .
  - اگر مديريت نگهداري و مراقبت مزرعه ، پادوك و يا مرتع قابل قبول باشد ، محيطي امن آرام و ساكت براي آرامش و چراي اسبها آماده كرده ايد
  تغذیه اسبها با غلات بسیار خطرناک میباشد .
  اسبها برای تامین نیازهای غذایی خود به غلات احتیاج ندارند .
  غلات حاوی کربوهیدراتهای قابل جذب هستند ، که اگر قبل از رسیدن به روده بزرگ تجزیه یا شکسته نشوند میتوانند باعث بروز مشکلات شوند .
  سیستم گوارشی اسبها برای تجزیه علوفه و فیبرهای ساقه بلند کارایی لازم را دارد .
  معده اسب کوچک است ، که به همین دلیل سرعت ورود و خروج مواد غذایی به آن زیاد میباشد . اسب حیوانی است چرنده . معده اسب قابلیت هضم خوراک با حجم بسیار کم را دارد . اسید معده براحتی شروع به هضم مواد غذایی کرده و آنرا به جلو میراند .
  بیشترین جذب مواد غذایی هضم شده در روده کوچک و روده بزرگ انجام میشود .
  روده کوچک چربی را جذب میکند ، ویتامینهای e,d,a قابل حل در چربی هستند ، بیشترین مواد معدنی و کربوهیدراتهای قابل حل و مواد پروتئینی در رژیم غذایی اسبهاتوسط بخش دانه ای جیره تامین میشود . غذا از روده کوچک به سرعت عبور میکند و موادی که هضم نشده به روده بزرگ میرسند .
  میکرو باکتریهای روده بزرگ کربوهیدراتهای غیر محلول و پروتئینی که از فیبر علوفه حاصل میشود را مورد استفاده قرار میدهند ، ولی کربوهیدراتهای قابل حل را نمیتواند استفاده کنند ، به دلیل اینکه این مواد به این بخش از دستگاه گوارش راهیدا نمیکنند .
  سکوم (قسمتی از روده بزرگ) دارای میکرو***** است که قادر به شکستن فیبر موجود در مواد غذایی هضم شده میباشند .
  ما باید از روده بزرگ مراقبت کنیم . اگر کربوهیدراتهای محلول به روده بزرگ راه پیدا کنند ، جمعیت میکروبی موجود در سکوم آشفته شده و موجب کولیک گازی میشوند .
  بنابراین اگر کربوهیدراتهای محلول برای اسبها خطر ساز هستند ، چرا آنها را با غلات تغذیه کنیم ؟
  ما اسبها را برای تامین نیازهای تغذیه ای به بقاء ، رشد ، تولید مثل ، سلامتی و شادابی و متابولیسم تغذیه میکنیم . اگر علوفه در دسترس نبود از غلات یا مکملها استفاده میکنیم .
  ....
  اگر اسبی به غلات نیاز داشته باشد از کجا میفهمیم ؟ با مشاهده .
  ....
  در زیر 10 مقوله پایه ای بیان شده :
  1- کره اسبهای شیر خوار
  2- اسبهای جوان در حال رشد
  3- اسبهای پیر یا از کار افتاده
  4- اسبهای بارکش
  - کم کار
  - متوسط کار
  - قوی یا سخت کار
  5- وضعیتهای تولید مثلی اسبها
  - نریان در فصل تولید مثلی
  - مادیان سالمی که در ماه 8 حاملگی هستند
  3 - ماه آخر آبستنی
  - مادیون شیرده
  6- اس***** که از اهمیت زیادی برخوردارند
  7- اسبهای خیلی چاق یا اس***** که استعداد زیادی برای چاقی دارند
  8- اسبهای زیر وزن طبیعی
  9- اس***** که از سلامت خوبی برخوردارند
  10- اس***** که با علوفه خشک بی کیفیت یا غلات فقیر تغذیه میشوند
  ....
  اسب خود را بشناسید . اگر مستعد چاقی هستند ، مشکل بهداشتی ندارند و با علوفه خوب تغذیه میشود نیازی به غلات ندارد . نمک به میزان کافی ، آب تازه و علوفه موادی است که او نیاز دارد . مکملهای معدنی ویتامینی در برخی محلهای جغرافیایی مورد نیاز هستند مثل ویتامین e و سلنیوم .
  اگر تصمیم به استفاده از غلات دارید از خوراک مناسب با سن ، میزان فعالیت و میزان علوفه ای که در دسترس است استفاده کنید . از یک میزان خوراک در دفعات زیاداستفاده کنید تا کربوهیدرات محلولی که به روده بزرگ وارد میشود کمتر شود .

  منبع:veteroom.ir


 2. #2
  دامپزشک انجمن میهن پت
  مدیر بخش همستر
  بهاره مظلومی آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  بهاره.میم
  علایق
  فیلم،موزیک،کتاب و همستر کوچولوم
  تخصص
  دامپزشک
  حیوان خانگی
  همستر
  تاریخ عضویت
  Mar 2013
  شماره عضویت
  5976
  میانگین پست در روز
  0.88
  نوشته ها
  1,161

  10 نکته ی کاربردی در تغذیه ی اسب

  هنگام تنظیم یک جیره جدید همیشه برنامه تغذیه را با علوفه اغاز کنید و سپس در صورت نیاز کنسانتره را به تدریج اضافه کنید:
  اسب های بدون فعالیت و یا با فعالیت کم تنها نیازمند به علوفه غنی و با کیفیت بالا در جیره خود هستند و نیاز به کنسانتره ندارند مگر اینکه علوفه فاقد کیفیت و ارزش غذایی باشد که مطابق با ان کنسانتره به جیره اسب ها باید اضافه شود . با افزایش فعالیت بدنی اسب به همان نسبت بر میزان نیاز اسب به کنسانتره افزوده می شود ولی همیشه باید توجه داشته باشیم که در جیره روزانه اسب نباید مقدار علوفه کمتر از 1 درصد وزن بدنش باشد (5 کیلوگرم برای یک اسب 500 کیلوگرمی لازم است) از سویی دیگر مصرف زیاد علوفه ( اسپرس ، کاه ، یونجه ، شبدر ...) بی کیفیت و نا مرغوب به بزرگی شکم و ضعف عضلانی اسب شما می انجامد .

  2 اسبها را برای نگهداری در شرایط ایده آل بدنی تغذیه کنید :
  تمام اسبها اشتهای یکسانی برای یک جیره ویژه ندارند. در هنگام تغذیه اسبها با یک جیره جدید توجه کنید که اسبها از آن جیره استفاده می کنند یانه نخوردن آنها از یک خوراک می تواند به دلایل ذیل باشد:
  الف- بی کیفیت بودن خوراک
  ب - خستگی و استرس اسب به دلیل مسابقه یا مسافرت بلند مدت
  ج -بیماری اسب به عوامل عفونی یا انگلهای داخلی
  د -تیز بودن لبه های بیرونی دندانها . خوراک هائی مانند ملاس و یا مکمل های ویتامینی شامل گروه بی می تواند سبب تحرک اشتهای اسب شود .

  3-تلاش کنید خوراک را در اوقات معین و به شکل منظم به اسبتان بدهید:
  اسب ها به ویژه هنگامی که به مدت طولانی در اصطبل نگهداری می شوند به شرایط و زمان معینی عادت می کنند و می آموزند که باید در اوقات مشخصی از روز منتظر خوراک خود باشند . پژوهشها نشان داده که خوراک منظم اسبها در زمان های معین روزانه توانایی هضم غلات خوراک را تا 40 % افزایش می دهد . هنگامی که اسبها منتظر دریافت جیره خود می مانند گرسته و بی حوصله خواهند شد و این احتمال وجود دارد که این امر سبب افزایش رفتارهای نابهنجار آنها در اصطبل شود .

  4- خوراک روزانه اسبها را حداکثر در دو نوبت تامین کنید:
  جیره روزانه اسب را به اندازه کم و در وعده های زیاد بگنجانید . علم آناتومی و فیزیولوژی دستگاه گوارش اسب نشان داده که اسبها برای حفظ سلامت خود نیاز دارند به شکل پی در پی تغذیه شوند . اکثر اسبها در دو وعده بامداد و عصر تغذیه شده و برخی هم وعده های ظهر و شب را نیز برای خوراک دادن به اسبها در نظر می گیرند به هرحال خوراک های علوفه ای و کنتسانتره باید با برنامه منظم و متعادل در تمام روز داده شوند و یک وعده غذای علوفه ای حجیم نیز در هنگام شب برای مشغول نگه داشتن اسب در نظر گرفته شود . ایده آل ترین خوراک کنسانتره ای این است که حداکثر در هر وعده 200 تا 300 گرم بیشتر نباشد .

  5- همیشه از مواد خوراکی با کیفیت برای جیره اسبها استفاده کنید:
  خوراک های گرد و غبار آلود و کپک زده به بیماریهای تنفسی و صدمه به ریه ختم می شود . همچنین خوراک های کپک زده می توانند سبب اختلالات گوارشی در اسبها شوند . هرگز نباید اسب را با افزودن ملاس به خوراک های کپک زده ترغیب نمود . علوفه های گرد و خاک آلود و تفاله چغندر قند را می توان برای کاهش آلودگی پیش از دادن به اسب ها در آب خیساند .

  6-همیشه جیره را کاملا مخلوط کنید:
  این امر برای مصرف یکنواخت اسب از جیره و جلوگیری از انتخاب بخش هائی از خوراک و رها کردن باقی مانده آن است . همچنین از قاتی کردن تمام مکمل ها در خوراک اطمینان پیدا کنید . مرطوب کردن خوراک نیز به کاهش گرد و خاک آن کمک شایان توجه ای می نماید و از به هم چسبیدن اجزای کنسانتره به علوفه خوراک جلوگیری می کند و امکان انتخاب را از اسب می گیرد .

  7- هنگامی که جیره را مخلوط و مرطوب کردیم باید سریعا آن را به مصرف برسانیم:
  چنانچه خوراک بدین صورت برای مدت زیادی نگهداری شود ممکن است خراب شده و اسب را دچار مشکلات گوارشی کند . هنگامی که در مسافرت برای شرکت در یک مسابقه هستید خوراک اسبها را به گونه مجزا نگهداری نمائید و در هنگام مصرف آنها را با هم مخلوط کرده و اگر خواستید مرطوب نمایید .

  8- مواد خوراکی خورده نشده در آخور باید قبل از ریختن خوراک جدید کاملا خارج شود .

  9- همیشه مواد خوراکی جیره را با وزن کردن دقیق بدست آوردید و نه به وسیله حجم آنها:
  بسیاری از پرورش دهندگان اسب متأسفانه از ظروف گوناگون برای تعیین وزن مقدار خوراک روزانه اسبها استفاده می کنند ، این کار اشتباه است زیرا مواد خوراکی گوناگون دارای وزن های گوناگونی در یک حجم برابر هستند . مثلا در یک ظرف که یک کیلوگرم جو گنجایش دارد ، هیچگاه نمی توانیم یک کیلوگرم سبوس را جای دهیم . بنابراین به جای استفاده از معیار حجم باید از معیار وزن حقیقی مواد خوراکی برای استفاده در جیره استفاده کرد . علوفه ها را نیز باید با وزن معین در اختیار اسبها قرار داد ، آیا می توان وزن یک بسته علوفه را از روی شکل و حجم آن تعیین نمود!؟ بیشتر اسب ها را با برش هائی از بسته علوفه خشک تعلیف می نمایند که ممکن است نسبت به فشردگی از یک بسته به یک بسته دیگر کاملا وزن متفاوتی داشته باشند . بهترین کار که البته نیازمند صرف کمی وقت هست این است که برای برای وزن کردن علوفه ها از یک باسکول متری که توانایی آویزان کردن از در انبار را داشته باشد استفاده کرد . یک بسته یونجه خشک که تقریبا 25 کیلوگرم وزن دارد ، یک پنجم آن نیاز یک اسب 500 کیلوگرمی را به علوفه کاملا تأمین می کند .

  10-تغذیه اسب ها باید با هدف و توجه به نگهداشتن وزن ان ها همچنین نگهداری انها در شرایط ایده ال بدنی باشد:
  جیره بیش از نیاز اسب ها به همان اندازه که جیره ناکافی مخرب است برای اسب و همچنین پرورش دهنده زیان اور است .


  با تشکر از کاربر Ahoora1


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 18
  آخرين نوشته: 5th August 2013, 11:22 AM
 2. تغذیه لاک پشت برکه ای خزری
  توسط tata در انجمن اصول تغذیه لاک پشت
  پاسخ: 24
  آخرين نوشته: 4th June 2013, 12:07 AM
 3. 15 نکته تغذیه ای در ماه رمضان
  توسط RAMIN در انجمن بحث آزاد در مورد تغذیه(حیوانات و انسان ها)
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 22nd July 2012, 12:50 AM
 4. تغذیه سگ در دوران بارداری و شير دهي
  توسط star در انجمن اصول تغذیه
  پاسخ: 11
  آخرين نوشته: 9th March 2012, 09:18 AM
 5. خرچنگی‌که از باکتریهای‌خودش تغذیه‌می‌کند!
  توسط reza torabi در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 7th December 2011, 03:08 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید