فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  9
لایک لایک:  8
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: مرثیه‌ای برای یوز ایرانی که حالا دیگر صید است نه شکارچی

 1. #1
  کاربر میهن پت liar آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  حسام
  محل سکونت
  زنجان
  علایق
  حیوانات. مطالعه.اینترنت
  تخصص
  دانشجو
  حیوان خانگی
  ماهیان زینتی
  تاریخ عضویت
  Sep 2011
  شماره عضویت
  424
  میانگین پست در روز
  0.67
  نوشته ها
  1,248

  مرثیه‌ای برای یوز ایرانی که حالا دیگر صید است نه شکارچی

  دیده بان حقوق حیوانات: در حالیکه برخی کارشناسان ثابت ماندن جمعیت یوزپلنگ آسیایی طی دهه گذشته را نسبت به سایر گربه سانان امیدوار کننده می دانند بسیاری از دیگر کارشناسان از روند شتابان کاهش جمعیت این گونه با ارزش ابراز نگرانی کرده و حضور ۵۰ تا ۱۰۰ قلاده را ضمانت یبرای بقای آن نمی دانند.
  به گزارش خبرنگار مهر، از سال ۱۳۸۶ همه ساله نهم شهریورماه به عنوان “روز ملی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی” گرامی داشته می شود.
  در نهم شهریور سال ۱۳۷۳ یک یوزپلنگ ماده که به همراه سه توله اش برای خوردن آب به نزدیکی شهر بافق آمده بودند مورد حمله افراد بومی قرار گرفتند. یوز مادر زخمی فرار کرد و دو توله زیر ضربات بیل و کلنگ کشته شدند.
  خواهران مارتیا، شهریور ۱۳۷۳
  محیط بانان تنها قادر به نجات یک توله یوز ماده شدند و پیکر نیمه جان آن را از مرگ حتمی نجات دادند و نام او را ماریتا گذاشتند. مارتیا تا زمان مرگش در سال ۱۳۸۳ به تنهایی در پارک پردیسان زندگی کرد.
  مارتیا در پارک پردیسان تهران
  وجه تسمیه یوزپلنگ
  همانگونه که مشخص است، یوزپلنگ ترکیبی از دو کلمه یوز و پلنگ است. یوز در فارسی، بن مضارع یوزیدن است و فعل یوزیدن به معنای “جستن، جهیدن، جستجو و طلب کردن” است. به عبارت دیگر یوز یعنی جوینده، طلب کننده و شکار کننده. از آنجا که از سگ های شکاری هم برای تعقیب و گرفتن شکار استفاده می شده، به آنها هم یوز گفته می شده است.
  با توجه به تعاریف فوق، بدیهی است که یوزپلنگ به معنای پلنگی است که به دنبال شکار می گردد و به اصطلاح با یوزیدن آنرا می گیرد. شاید بتوان گفت که در گذشته برخی بر این باور بودند که یوزپلنگ نوعی پلنگ است و عنوان “پلنگ شکاری” برای این حیوان نیز دلیل دیگری بر این مدعا است. البته، برخی یوزپلنگ را نوعی شیر می دانستند که پدر یا مادر آن پلنگ باشد و به این ترتیب، یوز شیر یعنی یوزی که یکی از والدینش شیر بوده است. بعلاوه، واژه دیگری بنام “هوبر” در گذشته وجود داشته که آنهم به معنای یوز و توله یوز بوده، ولی به نظر می رسد که این کلمه امروزه منسوخ شده است. با مراجعه به اشعار و متون قدیمی ایرانی، می توان دریافت که در گذشته این جانور با نام یوز شناخته می شده و کمتر به آن یوزپلنگ گفته می شده است.
  کاهش جمعیت یوز آسیایی از ۴۰۰ به ۷۰ قلاده در ایران
  در گذشته، زیستگاه یوز پراکندگی وسیعی از ایران و عربستان تا هندوستان و ترکمنستان را شامل می شده است. در میان آثار باستانی، مهری مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد در میانرودان یوزپلنگی را در کنار مربیش به تصویر می کشد. شاهان آشوری از یوزها برای شکار بهره میگرفتند. در سوریه و ******، جنگجویان صلیبی از شکار آهو توسط یوز سخن به میان آورده اند و گزارش شده است که یکی از شاهان سده پانزدهم میلادی در ارمنستان گله هایی از یوزها به شمار حدود صد عدد از این جانوران داشت. حالا اما نسل یوز آسیایی جز در ایران در سایر کشورها منقرض شده است.
  تا پیش از جنگ جهانی دوم، جمعیت یوزپلنگ در حدود ۴۰۰ عدد بود که تقریبا در تمام مناطق استپی و صحرایی نیمه شرقی کشور و بخش هایی از نواحی غربی کشور نزدیک مرز عراق دیده می شد. ولی ورود جیپ بعد از جنگ باعث شد که جمعیت این حیوان روبه اضمحلال نهد که دلیل اصلی آن عمدتا به خاطر کشتار گسترده طمعه های مورد علاقه یوز بوده و در نتیجه جمعیت یوزپلنگ به شدت کاهش یافت.
  در سال ۱۳۳۸ کانون شکار وقت ایران یوزپلنگ را حمایت شده اعلام نکرد. با اعمال اقدامات حفاظتی، جمعیت طعمه در بسیاری از مناطق کشور روبه افزایش نهاد که این باعث افزایش جمعیت یوزپلنگ نیز شد. مشاهده یوزپلنگ در مناطق مختلف افزایش یافت که این احیا جمعیت نتیجه تاثیرات قوانین و مقررات حفاظتی بود که اعمال شد. در اواسط دهه ۱۳۵۰، جمعیت یوزپلنگ در ایران ۳۰۰-۲۰۰ عدد تخمین زده می شد. در آن زمان، قلمرو یوزپلنگ تقریبا تمام مناطق کویری نیمه شرقی کشور را در بر می گرفت که از جمعیت انسانی کمی برخوردار بود.
  در اواخر دهه ۱۳۵۰ حفاظت از حیات وحش برای چند سال دچار اختلال شد. اکثر مناطق به وسیله دامداران اشغال و دشت های صاف و استپ ها جولانگاه ماشین ها و موتورسیکلت های قدرتمند صحرایی شد که گونه های کویری مثل آهوی ایرانی، جبیر، گورخر و همچنین یوزپلنگ را تعقیب و شکار می کردند. منطقه حفاظت شده خوش ییلاق که زمانی مناسبترین زیستگاه یوزپلنگ در آسیا بود تقریبا از بین رفت و برای آخرین بار در سال ۱۳۶۲ یوزپلنگ در آن دیده شد.
  یوزپلنگ از بسیاری از مناطق زیست خود ناپدید شد و محدوده پراکنش آن به بعضی مناطق دور دست که در آنجا طعمه کافی و امنیت نسبی وجود داشت محدود شد.
  حدود ۱۰ هزار یوز آفریقایی و ۱۰۰ یوز آسیایی آخرین بازمانده های آین گونه
  با رشد روز افزون جمعیت انسان، زمین های بیشتری به کشاورزی اختصاص داده شد، دام های بیشتری مراتع را اشغال کردند و انسان برای تأمین منابع غذایی خود و یا تفریح، طعمه های مورد علاقه یوز را شکار کرد. خود یوزپلنگ نیز از تهدیدی که برخی از هم خانواده های آن مانند ببر و پلنگ را در معرض خطر قرار داده مصون نماند و تعدادی زیادی از آنها به خاطر پوست زیبایشان شکار شدند تا از پوست هر ۶ یوز یک پالتوی پوست زنانه اگرچه به هیچ وجه برای دوختن پالتو مناسب نیست و کیفیت چندانی ندارد دوخته شود.
  مجموعه این عوامل موجب شد که جمعیت یوز در سرتاسر مناطق محل زیستش به شدت کاهش یافته و در برخی مناطق کاملا منقرض شود. امروزه بزرگترین جمعیت یوز در نامیبیا در جنوب آفریقا با حدود ۲ هزار و ۵۰۰ یوز و در کشورهای تانزانیا و کنیا در شرق آفریقا وجود دارد.
  در هندوستان که چیتا نام خود را از این سرزمین گرفته است، یوزها در ابتدای قرن بیستم به شدت کاهش یافتند و سرانجام در یک شب تابستانی در سال ۱۹۴۷، حاکم ایالت کوروای با دو گلوله سه یوزی که در مقابل نوربالای اتومبیل او بی حرکت ایستاده بودند را از پا ی درآورد و به این ترتیب تیرخلاص بر پیکره یوز در سرزمین چیتاها زده شد و بالاخره انقراض چیتا رسما در سال ۱۹۵۲ در هندوستان اعلام شد.
  تا ابتدای قرن حاضر تخمین زده شده که درحدود یکصد هزار یوزپلنگ در ۴۴ کشور آسیایی و آفریقایی پراکنده بوده است. ولی عوامل مختلف باعث کاهش جمعیت و انقراض آن در بیشتر زیستگاه ها شد. در یک بررسی گسترده که توسط نُرمَن مایر در سال ۱۹۷۵ در جنوب صحرای بزرگ آفریقا صورت گرفت جمعیت این جانور حدود ۱۵ هزار قلاده برآورد شد. در این بررسی جمعیت های ایران و شمال آفریقا شامل نبودند ولی بر اساس آمار اسکندر فیروز، ریاست وقت سازمان حفاظت محیط زیست حدود ۳۰۰-۲۰۰ یوز در آن زمان در ایران وجود داشته است. آخرین بررسی ها که در دهه نود میلادی توسط “صندوق حفاظت از یوزپلنگ” انجام شد حاکی از آن است که درحال حاضر حدود ۹ تا ۱۲ هزار یوزپلنگ به صورت وحشی در ۲۴ تا ۲۶ کشور آفریقایی و کمتر از ۱۰۰ یوز در ایران زیست می کنند.
  یوز پلنگ از دام اهلی تغذیه نمی کند
  برخلاف تصور بسیاری از مردم، یوز ایرانی معمولا از دام های اهلی مانند بز، گوسفند و شتر تغذیه نمی کند و تاکنون گزارش مستندی مبنی بر حمله به دامهای اهلی توسط یوز وجود نداشته است ولی متأسفانه این تصور در میان بسیاری از دامداران و شتردارانی که در زیستگاه های یوز زندگی می کنند، وجود دارد که این جانور یکی از دشمنان اصلی دام های آنهاست و در سال های اخیر چندین یوزپلنگ ایرانی بخاطر سوء تفاهم دامداران محلی از پا ی درآمده اند.
  درحال حاضر قوچ و میش عمده ترین شکار یوزپلنگ را در ایران تشکیل می دهد و پس از آن آهو، جبیر و کل و بز در رده های بعدی قرار دارند. خرگوش نیز یکی دیگر از غذاهای یوز است ولی هرگز نمی تواند به تنهایی به عنوان یک غذای اصلی، بقای بلند مدت یوز را تضمین کند در مناطقی چون پناهگاه حیات وحش میاندشت و بهکده رضوی در نزدیکی پارک ملی گلستان مشاهده شده که یوزها از انواع جوندگان هم تغذیه کرده همچنین تلاش آنها برای شکار کبک و تیهو نیز ثبت شده در پارک ملی کویر نیز یوزی حین تعقیب یک شغال مشاهده شده . در نای بندان، بقایای انجیر وحشی در سرگین یوزها بدست آمد. در بهکده رضوی یوزها حتی از گراز نیز تغذیه کرده بودند. حشرات و خزندگان نیز در بررسی های سرگین یوزپلنگ ها مشاهده شده است.
  سرعت بالا و خط اشک سیاه رنگ رمز موفقیت یوز در شکار
  روش شکار یوزپلنگ با سایر اعضای خانواده گربه سانان تفاوت دارد. این جانور ابتدا از روی یک نقطه مرتفع مانند تخته سنگ ها، تنه خمیده درختان، دامنه کوه ها و تپه ها قلمرو خود را زیر نظر می گیرد تا شکار مورد نظرش را بیابد. وقتی گله ای از شکارش را پیدا کرد، آنرا به دقت بررسی کرده و سعی می کند طعمه ای را انتخاب کند که احتمال موفقیت در بدست آوردن آن بیش از سایر اعضای گله باشد.
  پس از انتخاب طعمه، آرام و با حوصله با استفاده از عوارض سطح زمین نظیر علف ها، بوته ها و تخته سنگ ها به شکار خود نزدیک می شود. یوزپلنگ سعی می کند همیشه جهتی را برای نزدیک شدن به طعمه خود انتخاب کند که برخلاف جهت باد باشد تا طعمه از طریق حس بویایی متوجه حضور او نشود.
  پوست خالدار یوزپلنگ نیز به استتار او در میان علف ها و بوته ها کمک می کند و اجازه نمی دهد که شکار به راحتی متوجه حضور او شود. خط اشک سیاه رنگ یوز نیز وسیله کارامد دیگری است که با جذب اشعه های نورانی خورشید مانع از بازتاب آنها و جلب توجه شکار می شود. اگر در حین ماهرخ رفتن، طعمه به چیزی مشکوک شود و به سمت او نگاه کند، آنقدر درجای خود ثابت می ماند تا طعمه دوباره به چریدن مشغول شود.
  زمانی که یوز به فاصله مناسبی یعنی حدود ۲۰ الی ۱۰۰ متری طعمه رسید مثل تیری که از کمان رها شده باشد با سرعتی فوق العاده به سوی طعمه خود می دود. دست ها و پاهای یوز با هماهنگی خاصی یکی پس از دیگری بر زمین فرود می آیند و دم قوی و بلند جانور در سر پیچ ها با کمک به حفظ تعادل مانع از زمین خوردن آن می شود. پنجه های آزاد جانور نیز بکمک می کند تا یوز سر نخورد.
  جگر و ماهیچه غذای مورد علاقه یوز ها/ یوز علاقه ای به غذای مانده ندارد
  وقتی یوز به طعمه اش رسید، با دست به زیر پاهایش می زند و با برهم زدن تعادل جانور آنرا به زمین می زند و بلافاصله با دندان های نیش خود گلوی طعمه را مگرفته و فشار می دهد. دندان ها و عضلات صورت و گردن یوز مانند پلنگ آنقدر قوی نیستند تا یوز بتواند به کمک آنها گردن شکارش را با یک حرکت شکسته و آنرا از پای درآورد. از این رو چندین دقیقه گردن شکارش را با دندان نگه می دارد تا جانور خفه شود.
  وقتی که شکار از پای درآمد، یوز مدت زمانی را به استراحت می گذراند تا قوای از دست رفته خود در جریان تعقیب و گریز را دوباره بازیابد. برای خوردن طعمه ابتدا پوست روی کفل و ران های جانور را با دندان بلند کرده و عضلات آن قسمت را می خورد. یوز ایرانی به ندرت پوست و موی شکار خود را می خورد و سعی می کند بیشتر عضلات را بخورد. زبان و جگر از قسمت هایی هستند که به شدت مورد علاقه یوزها بخصوص در ایران هستند. جگر یا کبد مهمترین ذخیره گاه مواد قندی نظیر گلیکوژن در بدن به شمار می رود و خوردن آن کمک زیادی به بازیافتن انرژی از دست رفته بدن یوز می کند.
  یوزپلنگ طعمه های تازه را همیشه ترجیح می دهد و ندرتا اتفاق می افتد که دوباره بر سر لاشه قدیمی برگردد و به اصطلاح مردارخواری کند. اما گاهی دیده شده که در مناطقی که طعمه کافی در دسترس این جانور نبوده بازهم برای خوردن لاشه قدیمی بازگشته است. عوامل متعددی در موفقیت آمیز بودن شکار یوزپلنگ تأثیر دارند و به این دلیل تنها نیمی از شکارهای یوزپلنگ موفقیت آمیز نیستند.
  جمعیت یوز طی دهه گذشته در کشور ثابت مانده است
  آنطور که مدیر دیده بان حیات وحش و محیط زیست کشور می گوید: طی دو دهه گذشته، مطالعات مدون چندانی درباره یوز در ایران صورت نگرفته و تنها، مطالعات محدودی توسط برخی اساتید و کارشناسان روی وضعیت و پراکنش این جانور در استان های مختلف کشور صورت گرفته است. طی این مدت، برآوردهایی از جمعیت یوز در کشور نیز صورت گرفت.
  به گفته کیوان هوشمند ، البته ذکر این نکته کاملا ضروری است که یوزپلنگ ها بین مناطق مختلف در رفت و آمد بوده و نمی توان جمعیت ثابتی برای هر استان یا منطقه در نظر گرفت اما آنچه مسلم است اینکه جمعیت یوزپلنگ در کشور کاهش نیافته استو اگر چه روند رشد جمعیت بسیاری از گونه های پستاندار بزرگ جثه در کشور طی سال های گذشته نزولی بوده اما جمعیت یوزپلنگ به عنوان نماد حیات وحش ایران از این روند تبعیت نکرده و با قاطعیت می توان اثبات کرد که در بدبینانه ترین حالت، جمعیت یوزپلنگ طی دهه گذشته در سرتاسر کشور کاهش نیافته و در حال حاضر می توان جمعیتی بین ۷۰ تا ۸۰ قلاده برای این گونه متصور شد که بسیار امیدوار کننده تر از از برآوردهای بیان شده در دهه ۱۳۷۰ و ماقبل آن است.
  این در حالیست که بسیاری از کارشناسان حیات وحش نسبت به روند شتابان کاهش جمعیت این گونه در طی سال های اخیر ابراز نگرانی کرده و معتقدند در حال حاضر تنها ۵۰ قلاده از این گونه در کشور وجود دارد که این تعداد نمی تواند ضمانتی برای بقای یوزپلنگ آسیایی باشد یوزپلنگی که حالا می‌تواند یکی از نمادهای مهم طبیعت ایران محسوب شود و بسیاری آن را جزیی از میراث طبیعی ایران می‌دانند بنابراین در خوش بینانه ترین حالت که جمعیت یوز پلنگ در کشور را ۱۰۰ قلاده تصور کنیم باز هم خطر انقراض بیخ گوش این گونه منحصر به فرد و ارزشمند است که ههمت بالای مردم و مسئولان را در حفاظت و احیای ان می طلبد.

 2. #2
  کاربر میهن پت Fear Asylum آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  اسمم احسانه...ولی بهم میگن احسان جکسون...
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  سگها،فیلم ترسناک،مایکل جکسون،ارنستو چه گوارا....
  حیوان خانگی
  اکواریوم دارم.
  تاریخ عضویت
  Jul 2013
  شماره عضویت
  7266
  میانگین پست در روز
  0.12
  نوشته ها
  149
  من عاشق یوز پلنگم...
  کاش در مورد برخورد با شکارچیان غیر مجاز قانونی وجو نداشت تا خودم اونا رو...........!!!!!!
  سلامتی پسری که وقتی رفیقش از پشت با خنجر زدش گفت بیخیال رفیق شاید منو از پشت نشناختی.... 3. #3
  کاربر فعال پیمان. آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  پیمان س.
  محل سکونت
  تهران
  تخصص
  Car Tuner
  حیوان خانگی
  سگ، گربه، خرگوش، ماهی و ... .
  تاریخ عضویت
  Aug 2013
  شماره عضویت
  7629
  میانگین پست در روز
  0.18
  نوشته ها
  215
  باید مثل چین و نحوه ی مجازاتش برای شکار پاندا عمل کنند. باید چند نفر معدوم بشن تا بقیه فکر آسیب رسوندن به این حیوونو فراموش کنند. با خواهش و تمنا و زبون خوش هیچکی دلش واسه یوز پلنگ ایرانی نمیسوزه. هر چقدر هم توی رسانه ها اعلام کنن که آقایون شکارچی این حیوون یکی از افتخارات کشورمونه، کاریش نداشته باشید، فایده ای نداره. راستی چرا واسش طعمه زنده اطراف محل زندگیش نمیگذارن که گرسنه نمونه؟ سمت استان لرستان قوچ و گون و کل و پازن و بز های کوهی و کلا امثال اینا که وحشی هم هستن زیاده. اینا براش مناسب نیستن؟
  س.

 4. #4
  کاربر فعال milad 22 آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  میلاد خلیلی نسب
  محل سکونت
  اردبیل
  علایق
  حیوانات ، متال ، تاریخ قبل از اسلام ، طبیعت و طبیعت گردی
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  شماره عضویت
  1000
  میانگین پست در روز
  0.48
  نوشته ها
  832
  نقل قول نوشته اصلی توسط Fear Asylum نمایش پست ها
  من عاشق یوز پلنگم...
  کاش در مورد برخورد با شکارچیان غیر مجاز قانونی وجو نداشت تا خودم اونا رو...........!!!!!!
  عزیز اینجا فروم حمایت از حیواناته نه شکارچیان

  دو سه نفر دیگه حآآآمی مثل شما باشن دیگه اینجا رو باید تخته کنیم بریم پی کارمون

  مایلم اعضا بدنم را در زمان مرگم اهدا کنم، باشد که ادامه زندگی اجزای وجودم نجات بخش زندگی دیگری باشد
  ehda.ir

  بیدار شو فروغ!
  دیگر کسی پرواز را به خاطر نمی سپرد...
  در سرزمین گرسنگان
  پرنده خوردنیست.... 5. #5
  کاربر فعال پارسا حق نظری آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  پارسا حق نظری
  محل سکونت
  همدان
  حیوان خانگی
  ماهی اب شیرین اروانا سیلور، قناری
  تاریخ عضویت
  Jul 2013
  شماره عضویت
  7348
  میانگین پست در روز
  0.40
  نوشته ها
  477
  نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان. نمایش پست ها
  باید مثل چین و نحوه ی مجازاتش برای شکار پاندا عمل کنند. باید چند نفر معدوم بشن تا بقیه فکر آسیب رسوندن به این حیوونو فراموش کنند. با خواهش و تمنا و زبون خوش هیچکی دلش واسه یوز پلنگ ایرانی نمیسوزه. هر چقدر هم توی رسانه ها اعلام کنن که آقایون شکارچی این حیوون یکی از افتخارات کشورمونه، کاریش نداشته باشید، فایده ای نداره. راستی چرا واسش طعمه زنده اطراف محل زندگیش نمیگذارن که گرسنه نمونه؟ سمت استان لرستان قوچ و گون و کل و پازن و بز های کوهی و کلا امثال اینا که وحشی هم هستن زیاده. اینا براش مناسب نیستن؟

  در ایران چندین سال است که گزارشی درباره کشته شدن یوزپلنگ توسط انسان ثبت نشده. و بیشتر تلفات یوز بخاطر تصادفات جاده ای و همینطور حمله سگ های گله بوده است. یوز رژیم غذایی مختلفی دارد و اگر در یک زیستگاه طعمه کمیاب شود به زیستگاه های دیگر مهاجرت می کند . و همینطور یوز در ناحیه زاگرس به کلی در همه زیستگاه ها منقرض شده و گربه سان بزرگ و غالب زاگرس پلنگ است که حالا وضعیت خوبی نیز ندارد و به زودی به وضعیت
  یوز دچار می شود. و اینکه تجربه ثابت کرده وجود طعمه باعث وجود یوز در ان زیستگاه نمی شود و یوز بیشتر اوقات امنیت را به شکار ترجیح می دهد .

 6. #6
  کاربر میهن پت Fear Asylum آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  اسمم احسانه...ولی بهم میگن احسان جکسون...
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  سگها،فیلم ترسناک،مایکل جکسون،ارنستو چه گوارا....
  حیوان خانگی
  اکواریوم دارم.
  تاریخ عضویت
  Jul 2013
  شماره عضویت
  7266
  میانگین پست در روز
  0.12
  نوشته ها
  149
  نقل قول نوشته اصلی توسط milad 22 نمایش پست ها
  عزیز اینجا فروم حمایت از حیواناته نه شکارچیان

  دو سه نفر دیگه حآآآمی مثل شما باشن دیگه اینجا رو باید تخته کنیم بریم پی کارمون
  عزیز منظورم این بود که با شکارچیا بدجوری برخورد کنم.....
  میگم اگه قانون نبود خودم اونا رو خفه میکردم!
  سلامتی پسری که وقتی رفیقش از پشت با خنجر زدش گفت بیخیال رفیق شاید منو از پشت نشناختی.... 7. #7
  کاربر فعال پیمان. آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  پیمان س.
  محل سکونت
  تهران
  تخصص
  Car Tuner
  حیوان خانگی
  سگ، گربه، خرگوش، ماهی و ... .
  تاریخ عضویت
  Aug 2013
  شماره عضویت
  7629
  میانگین پست در روز
  0.18
  نوشته ها
  215
  نقل قول نوشته اصلی توسط par zad نمایش پست ها

  در ایران چندین سال است که گزارشی درباره کشته شدن یوزپلنگ توسط انسان ثبت نشده. و بیشتر تلفات یوز بخاطر تصادفات جاده ای و همینطور حمله سگ های گله بوده است. یوز رژیم غذایی مختلفی دارد و اگر در یک زیستگاه طعمه کمیاب شود به زیستگاه های دیگر مهاجرت می کند . و همینطور یوز در ناحیه زاگرس به کلی در همه زیستگاه ها منقرض شده و گربه سان بزرگ و غالب زاگرس پلنگ است که حالا وضعیت خوبی نیز ندارد و به زودی به وضعیت
  یوز دچار می شود. و اینکه تجربه ثابت کرده وجود طعمه باعث وجود یوز در ان زیستگاه نمی شود و یوز بیشتر اوقات امنیت را به شکار ترجیح می دهد .
  بله. درسته. متوجه شدم. علت اصلی کم شدنشون از چندین سال پیش چی بوده؟ در واقع چی شده که در این چند سال تعدادشون رسیده به کمتر از 100 تا رسیده؟
  س.

 8. #8
  کاربر میهن پت Fear Asylum آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  اسمم احسانه...ولی بهم میگن احسان جکسون...
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  سگها،فیلم ترسناک،مایکل جکسون،ارنستو چه گوارا....
  حیوان خانگی
  اکواریوم دارم.
  تاریخ عضویت
  Jul 2013
  شماره عضویت
  7266
  میانگین پست در روز
  0.12
  نوشته ها
  149
  پوست این حیوونا تو ایران اونقدر ها هم مشتری ندارن....
  بابام میگه یه بنده خدایی پوست خرس داشت هیچکی ازش نمیخرید...بعد بلند شد رفت اونور اروپا به قیمت نجومی ازش خریدن....!
  سلامتی پسری که وقتی رفیقش از پشت با خنجر زدش گفت بیخیال رفیق شاید منو از پشت نشناختی.... 9. #9
  کاربر فعال پارسا حق نظری آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  پارسا حق نظری
  محل سکونت
  همدان
  حیوان خانگی
  ماهی اب شیرین اروانا سیلور، قناری
  تاریخ عضویت
  Jul 2013
  شماره عضویت
  7348
  میانگین پست در روز
  0.40
  نوشته ها
  477
  دلایل مختلفی داره که جمعیت یوز از 400 تا 500 در 5 دهه پیش به 50 تا 70 کاهش پیدا کرده

  با شروع شدن جنگ تحمیلی نظارت کاملی بر زیستگاه ها و مناطق حفاظت شده نبود.و با وارد شدن جیپ های تند رو و موتور های صحرایی و اسلحه های جنگی که مردم بدون هیچ نظارتی سازمانی در دست داشتند . دست به شکار طعمه های یوز یعنی ( قوچ و میش ، اهو و... ) می زدند و حتی گاهی یوز را نیز شکار می کردند . و همین باعث شد یوز در زیستگاه های زاگرس به کلی منقرض شود .
  تکه تکه شدن زیستگاه ها : از انجایی که یوز گونه است که در زیستگاه ها برای قلمرو و طعمه مهاجرت می کند مجبور است به علت مهاجرت از قلمرو های حفاظت شده خارج شود که باعث روبه رو شدن یوز با خطراتی از قبیل : رد شدن از جاده ها ، روبه رو شدن با انسان و... می شود. این خطرات بیشتر اوقات باعث تلف شدن یوز می شود .
  فعالیت انسان در زیستگاه های یوز : فعالیت های انسان مانند کندن معدن و استخراج ذخایراز ان ها وکشیدن جاده وهمینطور چرای دام های روستاییان در مناطق باعث شده که طعمه های یوز به دلیل نبود امنیت و چراگاه از زیستگاه ها خارج شوند ویوز نیز به دنبال ان ها .
  غیر از این دلایل هزاران دلیل دیگر نیز هست

 10. #10
  کاربر فعال پیمان. آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  پیمان س.
  محل سکونت
  تهران
  تخصص
  Car Tuner
  حیوان خانگی
  سگ، گربه، خرگوش، ماهی و ... .
  تاریخ عضویت
  Aug 2013
  شماره عضویت
  7629
  میانگین پست در روز
  0.18
  نوشته ها
  215
  بله. من چند وقت پیش از یکی از آشنایان دوری که کماکان در روستای خودشون، در همون حوالی زندگی میکنه و سنش هم زیاده، پرسیدم که چی شد که حیوونای وحشی مثل پلنگ و خرس و امثال اینا از بین رفتن. از دید خودش، معادن رو دلیل اصلی معرفی کرد. گفت به خاطر معادن سنگ بسیار زیاد این منطقه ست که برای استخراج از انفجار به کمک دینامیت استفاده میکنن. و روزی 2-3 انفجار دارن. که باعث فراری شدن یا کشته شدن غیر مستقیم این حیوونا شده. اون منطقه هم که هر کوهی (حتی اگه خیلی هم کوچیک باشه) یه معدنه برای خودش. گفت بعد از این هم شکار باعث نابودیشون شده. این نظر یه روستایی بود. البته شما خیلی کامل تر توضیح دادید. ممنون.
  س.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 23rd March 2013, 08:26 AM
 2. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 5th November 2012, 12:42 PM
 3. نگهداری، نقل و انتقال و صید حیوانات وحشی خلاف قانون است
  توسط AR@SH در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 22nd December 2011, 01:15 AM
 4. تأکید سرپرست سازمان شیلات بر لزوم ممنوعیت صید ماهیان خاویاری
  توسط Pars در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 20th December 2011, 10:13 AM
 5. تفریح شنیع اعراب، ظلم موازی به صید و صیاد/ تصویری
  توسط pulad در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 9th November 2011, 08:26 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید