دیده بان حقوق حیوانات: تلف شدن ۸قلاده خرس سیاه آسیایی طی ۹سال گذشته/ بیشترین تلفات توسط تله های سمی مدیر کل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست از تلف شدن این گونه در حال انقراض طی سال های گذشته خبرداد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام ) به نقل از باشگاه خبرنگاران ، محمدی گفت: اگرچه خرس آسیایی با زیرگونه بلوچی تنها گونه باقی مانده است اما قرار گرفتن نام خرس سیاه آسیایی در لیست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از منابع طبیعی یا “IUCN” نشان می دهد که جمعیت این حیوان طی ۱۰ سال گذشته کاهش یافته است .
وی با اشاره به تلف شدن۳قلاده خرس در سال ۹۱افزود: لاشه خرسها در حالی در جازموریان استان سیستان و بلوچستان پیدا شد که این حیوانات توسط تله های سمی کشته شده بودند همچنیندر سال ۹۰ نیز یک قلاده خرس سیاه در کرمان یافت شد که آن هم توسط تله های سمی کشته شده بود.
محمدی به مرگ یک قلاده دیگر درسال۸۸ به دنبال درگیری با بومی های کرمان اشاره کردو تصریح کرد:سال ۸۹ نیز ۲خرس دیگر در مرز هرمزگان وکرمان در اثر حوادث جاده ای که دومین عامل مرگ این حیوان است تلف شدند.
وی ادامه داد: کشف لاشه یک قلاده خرس به دلیل نامعلومی در سال ۸۳ آخرین آمار مستندی است که توسط دفتر حیات وحش ثبت شده است اما طی سال های گذشته آمار غیر رسمی دیگری مبنی برمرگ خرس سیاه اعلام شد ه که شاید تعداد آن به میزان آمارمستند ما باشد اما به دلیل اینکه غیر رسمی است نمی شود بدان استناد کرد.
مدیر کل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این مطلب که تعارضات انسانی اولین علت مرگ خرس ها است اذعان داشت: خشکسالی و کمبود منابع تغذیه ای به شدت حیات حیوان را تحت تاثیر قرار داده است بطوریکه زیستگاههای خرس سیاه در معرض تخریب قرار گرفته است و حیوان برای تهیه منابع تغذیه مجبور است به حواشی روستاهای و محل زندگی انسانها نزدیک شود واین نزدیکی در بسیاری از مواقع منجر به مرگ خرس می شود.
محمدی در خصوص جمعیت کنونی خرس ها در ۳استان کشور گفت: در حال حاضر آمار رسمی از جمعیت این گونه در کشور در دست نیست اما آمار های غیر رسمی از حضور ۱۰ تا ۱۵ قلاده از آن در گسترده استان کرمان که مهمترین زیستگاه خرس سیاه آسیایی در ایران است خبر می دهند اما به دلیل اینکه این رقم قطعی نیست نمی شود آنرا به طور قطع اعلام کرد اما مطالعات برروی جمعیت این گونه آغاز شده که امیدواریم با استفاده از فناوری های روز اعم از نمایه و دوربین آماری دقیقی از جمعیت این گونه در معرض خطر به دست بیاوریم.