دیده بان حقوق حیوانات: فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: دو نفر از متخلفانی که اقدام به زنده‌گیری پرنده‌های شکاری می‌کردند، توسط نیروهای یگان حفاظت محیط زیست فارس دستگیر شدند.به گزارش ایسنا، کامران اسلاملو افزود: ۲ شکارچی متخلفی که در منطقه اقلید اقدام به زنده‌گیری پرندگان شکاری می‌کردند، شناسایی و دستگیر شده و از آنان ادوات مختلف زنده‌گیری پرندگان کشف شد.

وی با اشاره به کشف هفت قطعه قمری وحشی در حوزه شهرستان اقلید، گفت: متخلفان با زنده‌گیری پرندگان شکاری و آموزش آنها از این پرندگان برای شکار پرنده هوبره از آنها استفاده می‌کنند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست همچنین از کشف سه قطعه پرنده شکاری سارگپه طی هفته گذشته خبر داد و گفت: این پرندگان در شهرستان استهبان کشف و ضبط شده است.

به گزارش ایسنا، طبق معاهدات بین‌المللی هر گونه نقل و انتقال و خرید و فروش پرندگان شکاری ممنوع بوده و جرم محسوب می‌شود.
پرندگان شکاری از ارزش حفاظتی بالایی برخوردار بوده و جزو گونه‌های حمایت شده محسوب می‌شوند که بین این قبیل پرندگان شاهین، بحری و بالابان از ارزش حفاظتی بالاتری برخوردار است.براساس این گزارش در شمال فارس برخی از پرندگان شکاری نظیر شاهین، بالابان، بهری و … زندگی می‌کنند.به گزارش ایسنا، هوبره نیز از خانواده ماکیان سانان و خشکزی است و از نظر ارزش حفاظتی جزو گونه‌های در معرض خطر انقراض محسوب می‌شود.

زیستگاه این گونه در جنوب، جنوب غربی و شرقی استان فارس است و این گونه هم به‌شکل مهاجر و هم بومی در این استان یافت می‌شوند.
هوبره پرنده‌ای زیبا بسیار مورد توجه و علاقه اعراب کشورهای حاشیه خلیج فارس است و به این کشورهای قاچاق می‌شود.