مقدمه


یکی از زیباترین حالاتی که یک پرورش دهنده قناری مشاهده می کند، زمان تولد و بزرگ شدن جوجه هاست. خاطره ای که از اولین تولد جوجه به یاد انسان می آید همیشه لذت بخش و به یاد ماندنی است. برای آنکه بتوان در امر جوجه کشی موفق شد، توجه به نکاتی لازم است. در این مقاله به مباحث کلی و کلیدی در پرورش و نگهداری قناری پرداخته خواهد شد. بخش اول اختصاص به مطالب مربوط به زمان قبل از جفت کردن قناری و بخش دوم مربوط به زمان جوجه کشی است. در بخش سوم داروهایی که لازم است به طور کلی مورداستفاده قرار گیرد، اشاره ای می شود و در بخش آخر مطالبی مهم در مورد زمان تکثیر مطرح خواهد شد.


بخش اول
قبل از جفت کردن
قبل از جفت کردن قناری لازم است به مهمترین نکته یعنی تغذیه مناسب و صحیح توجه داشت. قناری در زمان تخم گذاری، ضعیف می شود و اگر قبل از ایام تکثیر (که در ایران غالبا در پاییز اتفاق می افتد) به صورت صحیح و مناسب تغذیه و تقویت نگردد، دچار مشکلات فراوانی از جمله نداشتن نطفه، مردن ماده هنگام تخم گذاری، مبتلا شدن به بیماریهای گوارشی و... می شود.

این دوره زمانی ( یعنی قبل از جفت کردن) به دو بخش تقسیم می شود. زمان پرریزی و زمان آماده شدن. تاثیرگذارترین زمان برای تقویت قناری در ایام پرریزی است. در این ایام قناری به خاطر ریزش پرها و درآوردن پرهای جدید ضعیف می شود. از این رو، توجه به نوع تغذیه قناری در این ایام بسیار مهم است.

نکته ای که نباید از آن غفلت نمود آن است که یک پرورش دهنده قناری باید بداند هر دانه و جیره غذایی در چه زمان و به چه مقدار استفاده گردد. به همین خاطر باید به خواص مواد غذایی که در اختیار قناری قرار می دهد آگاه باشد. بداند جیره غذایی به چه اندازه باشد و در عین حال به این نکته توجه کند که قناری موجودی زنده با طبع و ذائقه است. نمی توان گفت همه قناریها به یک برنامه غذایی، واکنش مشابه نشان می دهند. ممکن است دانه گرم به دو قناری داده شود؛ بر یک قناری تاثیری نداشته، اما قناری دیگر مبتلا به بیماری شود. باید حتی زمانی که از دانه ها و مواد غذایی مناسب فصل استفاده می شود، از تاثیرات احتمالی که بر قناریها می گذارد، غافل نبود.

در تغذیه قناری، به چند اصل می بایست پایبند بود:


1.برنامه غذایی مشخص


لازم است با توجه به شرایط محیطی، زمانی و موقعیتی که قناری در آن قرار دارد، برنامه غذایی مخصوص آن دوره تنظیم گردد.


2.استمرار و ثبات

نباید به هر بهانه ای برنامه غذایی تغییر کند. اعمال سلائق مختلف، معمولا توسط افراد تازه کاری صورت می گیرد که خود اطلاعی از نحوه نگهداری نداشته و با شنیدن و خواندن مطالب مختلف، در برنامه غذایی قناری تغییرات می دهند.


3.متناسب با شرایط
همانطور که گفته شد، نوع غذا و مقدار آن تابع شرایط است. دما، محیط، شرایط فیزیکی، سن، نژاد، و... همگی در انتخاب برنامه غذایی قناری نقش دارد.
باتوجه به مطالب فوق رسیدن به یک برنامه غذایی مناسب، کار راحتی نبوده، نیاز به تخصص، مهارت و تجربه کافی دارد. به همین منظور برنامه پیشنهادی که در بوته آزمایش با نتیجه خوبی خارج شده است، به شرح زیر می آید.

بخش دوم

زمان جفت گیری
توجه به چند نکته برای پرورش دهندگان قناری لازم است.

1- قناریهای همرنگ بایکدیگر جفت نشوند. اما اشکالی ندارد از دو قناری همرنگ که یکی پررنگ تر است، استفاده نمود. به عنوان مثال دو رنگ زرد یکی کمرنگ و دیگری پررنگ مانعی ندارد که جفت زده شود.

2- از آمیختن نژادهای مختلف و تولید قناری هیبرید جلوگیری شود. زحمات زیادی کشیده شده تا یک نژاد تولید شود. آمیختن نژادهای مختلف هم زحمات دیگران را بر باد می دهد و هم از قیمت و ارزش قناری می کاهد.

3- حتی الامکان هرقناری تولید شده دارای مشخصات(پلاک) باشد. خصوصا قناریهایی که دارای ارزش ریالی بیشتری می باشند.

4- وجود قناری پرستار برای تکثیرکنندگان قناری از واجبات است. بدون داشتن چندین جفت قناری پرستار، برای تولید انبوه هیچ تضمینی وجود نخواهد داشت.

5- فضای کافی و محل مناسب انتخاب شود. جریان هوا، وسعت مکان، فاصله کافی میان قفس ها، نورگیری مناسب، تهویه مطبوع، عاری بودن فضا و محیط از آلودگی، همگی در تولید قناری نقش اساسی دارد.

6- تغذیه صحیح و برنامه غذایی مشخص برای قناریها باشد. برنامه غذایی به چهار بخش تقسیم می شود

قبل از تخم گذاری: مخلوط تخم مرغ هویج(یک قاشق مرباخوری) - مخلوط دانه سیاه، تخم کاهو، تخم خرفه، مقدار کمی شلغم(یک قاشق غذاخوری) - کتان و ارزن.

زمان تخم گذاری: همان برنامه غذایی به علاوه هفته ای 2 تا سه بار برگ کاهو.

زمانی که ماده روی تخم خوابیده است: مخلوط تخم مرغ هویج(یک قاشق مرباخوری) - مخلوط دانه سیاه، تخم کاهو، تخم خرفه، مقدار کمی شلغم(یک قاشق غذاخوری) - کتان و ارزن.

زمان تولد جوجه: همان برنامه به جز اینکه مقدار هر کدام به اندازه یک قاشق غذاخوری و مخلوط تخم مرغ هویج در دو وعده داده می شود. همچنین هر روز برگ کاهو، کدو، سیب به برنامه غذایی اضافه می شود.

بخش سوم
علاوه بر دادن دانه، میوه و سبزی به قناری، به جهت تامین برخی ویتامین ها و املاح مورد نیاز که از استفاده مواد غذایی به دست نمی آید، لازم است از داروهای ویتامینه در برنامه غذایی قناری استفاده کرد. همچنین برای درمان برخی مشکلات گوارشی دادن داروهایی تجویز می شود.

  • دادن هفته ای یک الی دوبار ویتامین

  • در دورانی که ماده اقدام به تخمگذاری می کند، برای جلوگیری از تلف شدنش حین تخم گذاری، داروی توتال که حاوی انواع ویتامین هاست ضروری است.
  • دادن ویتامین e به قناری نر در زمان پرریزی.

    استفاده از پودر msa برای جوجه ها برای جلوگیری از نرمی استخوان
  • استفاده از پودر ویتامینه( که در بازار به پودر مکمل غذایی جوجه معروف است) در برنامه غذایی جوجه ها.(مقدار 20 گرم در یک کیلو آرد سوخاری مخلوط شده و به مخلوط تخم مرغ زده، به جوجه ها داده شود.)

    دادن پودر لوترسلین به قناریهای ماده که زمان تخم گذاری فضله آبکی پیدا می کنند. همچنین به همراه آرد سوخاری(یک کیلو آرد، یک الی دو قاشق لوترسلین) به تخم مرغ زده و برای تغذیه جوجه ها استفاده شود.


بخش چهارم
نکات کلی در زمان جوجه کشی

- مدت زمانی که تخم به جوجه تبدیل می شود 14 روز است.

- ماده در هر روز یک تخم می گذارد. تعداد تخم گذاری از یک تا 6 تخم است. البته از تخم چهارم به بعد نطفه دار بودن آن بعید است.

- همه تخم ها را برداشته و بعد از تخم چهارم (اگر ماده بیش از 3 تخم می گذارد) زیر پای قناری گذاشته شود. بدین صورت جوجه ها با هم به دنیا آمده و از مردن جوجه هایی که پس از چند روز به دنیا می آیند جلوگیری می شود.

- از ایجاد سرو صدا و تکانهای شدید قفس جلوگیری شود.

- محل قفس و حتی لانه (چال) قناری نباید جابجا شود.

- فاصله قفس تا کف زمین1.5 تا 2 متر و تا سقف یک متر باشد.

- دمای اتاق بین 23 تا 25 درجه باشد

- تهویه مناسب باشد و فاصله میان قفس ها لااقل 20 سانتیمتر باشد.

- نور خورشید در مکان تابیده شود اما از تابش مستقیم آن جلوگیری شود.

- از پنبه دانه برای لانه سازی استفاده شود.

- از دست زدن به لانه قناری پرهیز شود. لوازمی که در ساختن لانه استفاده می شود را از بین نبرده و تلاش نشود به صورت دست ساز، به لانه سازی اقدام شود.

- قفس در پشت پنجره یا کنار درب ورودی قرارداده نشود.

- از سرت کشیدن داخل قفس جلوگیری شود، اما مدام مراقبت شود که تخم ها از لانه بیرون نیفتد. برای اینکار از فاصله ای که ماده احساس خطر نکند و از روی تخم ها بلند نشود، درون قفس و اطراف لانه را نگاه کنید.

- قبل از جفت کردن قناریها، ناخن های قناری را کوتاه کنید.

- برای قناریهای با جثه بزرگ ، همچنین ماده هایی که بیش از 3 جوجه دارند از لانه های بزرگ استفاده شود.